Specialių didelių dydžių parduotuvių ieškantys Lietuvos storuliai JAV tokių nepatogumų išvengtų. Drabužiai, kokių reikia mūsų storuliams, pardavinėjami visose apranga prekiaujančiose parduotuvėse, pradedant nedidelėmis kainomis žinomu “Wallmart” ir baigiant vidutiniokų “Macy’s” bei “Nordstrom” ar net prabangesnėmis “Saks 5 th avenue” ir “Bloomingdales” parduotuvėmis.
Jeigu Lietuvoje įprastą europietiškų dydžių sistemą pritaikytume Amerikoje, tai turbūt išvystume ir triženkliais skaičiais žymimų dydžių. Moteris, Lietuvoje vilkinti 42-44 dydžio sukneles, Amerikoje turėtų dairytis 2-6 dydžio, bet tokių ant pakabų ir lentynose nedaug.
Apvalūs amerikiečių stotai, ypač tas sugebėjimas priartinti žmogaus kūno formas prie kriaušės formos, apstulbina kiekvieną kartą vos atskridus kurios nors Europos aviakompanijos lėktuvu ir patekus į bendrą didžiulio oro uosto minią. Ir tiesiog graudu žiūrėti, kaip du ar trys 150 kilogramų ar net daugiau sveriantys amerikiečiai ekonominės klasės lėktuvo sėdynėse turi ištverti kelių ar keliolikos valandų kelionę. Beje, verslo klase skrendantį storulį pamatysi itin retai, bet apie tai kiek vėliau.
Kad ir ką kalbėtų teorijos “mylimo kūno turi būti daug” šalininkai, tačiau net ir mylimo žmogaus gali būti per daug. Amerikiečių storuliai jau senokai peržengė toleruotinas rubensiškų formų ribas ir dažnai net sunku suvokti, ką ir kiek turi valgyti dar trisdešimties nesulaukęs žmogus, kad taip išplėstų žmogaus kūno galimybes. Dar nuostabiau, kad dešimtys milijonų šių didelių žmogystų tokiais tapo šalyje, kurioje išrasta daugiausia dietų, kur kasdienis bėgiojimas yra tas pats kas rytinės kavos puodelis, kur sporto centrai klesti, o nerasti tinkamo maisto gali tik visiškas kvailys ar tinginys. Ir alaus jie išgeria tikrai mažiau nei kur kas lieknesni lietuviai.
Kalbos apie tai, kad amerikiečiai ištisai šlamščia mėsainius ar sėdi “McDonald’s” restoranuose, tėra kalbos. Kur kas daugiau tiesos, kad dirba ir valgo jie neįtikėtinai daug. Porcijos daugelyje užkandinių ir restoranų yra tokio dydžio, kad net rimčiausi dienraščiai nešykšti patarimų, kaip nesuvalgyti viso to, kas būna sudėta į pietų lėkštę. Pagaliau nuolat sėdintys prie kompiuterių amerikiečiai dažnai po ranka turi įvairių užkandžių ir beveik visada kokio nors gazuoto gėrimo.
Vidutinis amerikiečių svoris pasiekė tokių aukštumų, kad pradėjo kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, o šalies vyriausybė prieš savaitę paskelbė atnaujintą maisto piramidę ir primygtinai siūlo jos laikytis. Ir kone visi dienraščiai skelbia nuorodas į tinkamą maistą ir maisto kiekius skelbiantį vyriausybės puslapį. Kad amerikiečiai turi rimtų problemų dėl antsvorio liudija ir tas faktas, kad dėl ligų, susijusių su papildomais riebalais, JAV kasmet miršta maždaug 400 tūkst. žmonių.
Tačiau, kita vertus, pavalgyti mėgstantys amerikiečiai yra milijardinių pajamų šaltinis ne tik maisto pramonei, tekstilės ir apdarų gamintojams, bet ir plastikos chirurgams ir net pramogų verslui. Riebalų nusiurbimo operacijos tapo tokios įprastos, kad stebinti gali tik nusiurbtų riebalų kiekis, kartais pasiekiantis kelias dešimtis kilogramų. Po tokių drastiškų svorio metimo procedūrų būtina ypatinga priežiūra, įvairios priemonės - ir tai vėlgi ištisa milijardų dolerių apyvartas siekianti pramonė. Televizijos pokalbių laidų dalyviai dažnai jei ne beviltiški storuliai, tai jau tikrai ne atletai, todėl nenuostabu, kad kitos televizijos laidos, kuriose aiškinama, kaip atsikratyti papildomos kūno naštos, turi didžiulę auditoriją ir užtikrina solidžias pajamas iš reklamos.
Nepaisant idealių galimybių išlikti sveikam ir lieknam, milijonams amerikiečių reikia labai plačių kėdžių ir ypač tvirtų lovų. Ir negali teigti, kad jiems nusispjauti į tai, kaip jie atrodo, pagaliau kaip jaučiasi. Juk greta plastinės chirurgijos klesti ir dantistai, tiesa, ne kasdienį profilaktinį darbą atliekantys. Mat, kaip rodo naujausi duomenys, daugumos amerikiečių dantys per pastaruosius dvidešimt metų labai pagerėjo, nuolatinė priežiūra, kasdien naudojamos geriausios valymo priemonės ir - paradoksas - geresnė mityba užtikrina, kad vis mažiau amerikiečių pas dantistą eina taisyti dantų, jie eina dantis balinti, lyginti ar tiesiog dėti gražesnius, nes puiki šypsena yra tiesiog būtinas dalykas. Gali būti storas, gali būti plonas, bet šypsotis privalai. Todėl dantų tobulinimo procedūras atliekantys gydytojai šiuo metu yra bene geriausiai uždirbantys sveikatos sistemos specialistai.
Bet teigti, kad visi amerikiečiai yra gražiai besišypsantys storuliai, yra lygiai taip pat neteisinga, kaip sakyti, kad visi lietuviai yra sportininkai. Tik vieną kitą apvalesnę figūrą išvysi sekmadienio mišiose prabangiuose priemiesčiuose, nedaug jų žinomuose Kalifornijos ar Floridos miestuose ir kitose vietose, kur net nedidelio namo neįpirksi už mažiau nei pusantro milijono litų ir, kaip minėjau anksčiau, ypač retai išvysi tikrą storulį, skrendantį lėktuvu verslo klasėje. Sakysite, kad tikri turtuoliai turi daugiau pinigų ir geriau valgo, veikiau jie turi mažiau laiko daug valgyti. Maistas JAV, žinant vidutines jų pajamas, nebrangus, pasirinkimas milžiniškas (net norint nusipirkti ekologiškų produktų ir “Švyturio” alaus, nereikia ieškoti lietuvių krautuvėlių, nueikite į bet kurią “Trader Joe’s” tinklo parduotuvę), nereikia leisti ir didelių pinigų, kad gautum informacijos apie tinkamą gyvenimo ir mitybos būdą, nes tai kasdien daroma per radiją, televiziją ir spaudą, todėl galima sakyti, kad dešimtys milijonų didžiausios JAV vidutiniosios klasės atstovų tiesiog nori skaniai bei daug pavalgyti ir po darbo patinginiauti prie televizijos ar kompiuterio, nors tai ir nėra labai sveikas pasirinkimas. Ir nežinia, ar didžiulis spaudimas keisti tokį gyvenimo būdą duos matomų rezultatų, kai pagunda gyventi sočiai ir ramiai yra tokia didelė.