Prieš dešimt metų subyrėjo ne tik SSRS. Į šukes pažiro ir šlovingoji Raudonoji armija, kurios privengė net pačios JAV, kuriai po dvejus savo jaunystės metus padovanojo ir tūkstančiai mūsų tautiečių. Pažirti pažiro, tačiau neišnyko! Visos buvusios SSRS respublikos, tapusios nepriklausomomis šalimis, suskubo kurti savas armijėles. Nė viena nedeklaruoja madingų neutralumo idėjų, tad, matyt, teisūs ne pacifistai, o Napoleonas, kadaise pasakęs, jog "jei nenori šerti savo armijos, šersi svetimą". Muštruodamos savo armijas buvusios SSRS "sesės" akylai seka viena kitą. "Akistata" iš įvairių šalių spaudos irgi sušnipinėjo, kaip buvusios SSRS respublikos vertina viena kitos armijas. Pasirodo, kai kurių respublikų armijos gana grėsmingos, na, o kai kurių - juokingos.
Rusija. Surūdiję tankai po branduoliniu skėčiu
Atsipeikėję po šoko, kuris Rusiją ištiko griuvus SSRS, 1992 metų gegužę rusai suskubo kurti naują savo šalies armiją. Jie patys pripažįsta, jog kol kas didžiausias reformos pasiekimas tas, jog per dešimt metų iš beveik trijų milijonų armijos liko 1,126 milijono karių su 860 000 civilinio personalo. Kita vertus, Rusijos armijos negalima ignoruoti ir nuvertinti - ji vienintelė iš buvusių SSRS respublikų turi grėsmingas tarpkontinentines balistines raketas su branduolinėmis galvutėmis. Be tradicinių kariuomenės rūšių, šiandien Rusijoje yra ir Kosminės pajėgos. Deja, armiją kamuoja ir "kosminės" problemos: laisvi 16 procentų karininkų etatų, o 80 procentų karinės technikos susidėvėjusi ir jau atitarnavusi numatytą laiką. Daliniai perginkluojami nauja technika, tačiau per lėtai ir per mažai. Nuo 1992-ųjų armijoje pagal kontraktus tarnauja profesionalai, 2004-aisiais numatyta įteisinti alternatyvią tarnybą pacifistams.
Baltarusija. Armija - Lukašenkos aistra
Šios mūsų kaimynės armijoje - 58 000 karių. Kariniu potencialu tarp buvusių SSRS respublikų ji nusileidžia tik Rusijai ir Ukrainai. Mums su baltarusiais būtų protinga nesusikibti net ir įstojus į NATO - per 3-4 valandas iš Minsko pusės atriedėtų net 4 200 tankų bei šarvuočių! Kas, kad dauguma šių mašinų senos, tačiau Baltarusijoje armijai skiriama daugiau dėmesio nei demokratijai - vietinė karinė gamykla armijai "kepa" modernius šarvuočius "Kobra". Trečdalis Baltarusijos armijos karių - samdomi profesionalai. Karininkams mokamos palyginti didelės algos, statomi butai.
Ukraina. Juokdariai su mundurais
Ukrainos armija - antra pagal dydį po Rusijos (310 000 karių, nors prieš dešimtmetį buvo kone pusė milijono). Ukrainoje yra trys karinės apygardos bei vienas stiprus Juodosios jūros laivynas. Visa jų ginkluotė sovietinė ir savo atitarnavusi, tačiau Ukraina turi nemenką karinį pramoninį kompleksą, kuris armijai po truputį tiekia naujos ginkluotės: tankų, šarvuočių, artilerijos, garsiųjų priešlėktuvinės gynybos sistemų. Taip gerai tiekia, jog užsimiršę generolai porą modernių radijo bangų nespinduliuojančių radarų patiekė Irakui, dėl ko JAV pamėlo iš pykčio. Ukrainos armijoje tikra bėda dėl karininkų stygiaus - užpildyti tik 65 procentai etatų. Karininkai bėga iš armijos dėl labai mažų atlyginimų bei nuo sovietinių laikų nepagerėjusių sunkių gyvenimo sąlygų. Karininkų stygius Ukrainos armiją verčia juokdarių armija. Gaila tik kad kariški juokeliai - tragedijos civiliams! Neseniai jų priešlėktuvinės raketos per klaidą virš Juodosios jūros numušė Izraelio keleivinį lėktuvą, o šiemet per aviacijos šventę Lvove ukrainiečių karininkai naikintuvą sugebėjo užmesti tiesiai ant žiūrovų minios. Pasiektas žuvusiųjų rekordas.
Latvija. Savaitgaliui - visi namo
Latvijos karinės pajėgos sudarytos iš sausumos kariuomenės, karinio laivyno bei nacionalinės gvardijos. Dar neseniai 98 procentai karinės technikos buvo sovietinė. Vydamasi NATO standartų šalies vadovybė pakrapštė piniginę, tačiau kol kas NATO standartai pasiekti tik vienoje srityje - atostogų. Neretas šauktinis savaitgalį drožia pailsėti namo. Latvijoje tarnauja 43 karininkai, gaunantys pensijas iš Rusijos už Raudonojoje armijoje ištarnautus metus. Kilus karui su Rusija tokie būtų itin vertingi...
Estija. Išgelbės savanoriai partizanai
Estijos karinės pajėgos - 4 500 žmonių - mažesnės už vieną Rusijos diviziją. Karo aviacijos praktiškai nėra, karinis jūrų laivynas susideda iš 1 sargybinės korvetės, 2 patrulinių katerių bei 4 minų tralerių. Suprasdama, kad šalies armija nepajėgi kariauti nė su viena aplinkine valstybe (net Pabaltijo), Estijos vyriausybė didelį dėmesį skiria savanoriškai krašto apsaugos tarnybai "Kaitselijt", iš kurios tikimasi stipraus partizaninio pasipriešinimo, jei šalis būtų užpulta (suprantama, iš Rytų pusės). Visi "Kaitselijt" savanoriai praeina trijų savaičių apmokymus, privalo už savo pinigus nusipirkti uniformą (siūtos VFR ir dovanotos Estijai). Tik apsirengusiam savanoriui skiriamas automatas "Kalašnikov".
Kazachija. Klajoklis negali plaukti
Labai juokinga armija, galinti varžytis su Ukrainos kariūnais. Kazachai užsimanė Kaspijos jūroje sukurti savo laivyną ir užsienyje nusipirko neblogų karinių katerių. Deja, plaukiant namo kilo audra, o kazachai (ką norėti iš stepių klajoklių) nemokėjo pasukti katerių statmenai bangoms, ir beveik visas laivynas priburbuliavo... Tiesa, keli kateriai, net keista, nenuskendo, tad pamąstę kazachų generolai juos atidavė pasieniečiams plaukioti pakrantėmis - kazachui į jūrą dar negalima... O rimtai kalbant, 85 procentai Kazachijos armijos ginkluotės - pasenusi sovietinė. Nenorėdami likti visai be ginklų, kazachai ėmė ginklus pirkti iš Rusijos skolon. Gaila, kad neparduodami vadai - Kazachijos armijoje trūksta trečdalio karininkų! Trūksta ir maisto, šovinių, pinigų atlyginimams ir t. t. Nieko nuostabaus, kad laivai skęsta...
Gruzija. Ginkluotė už dainas?
Skirtingai nei Armėnija, Gruzija į Rusiją pasisuko užpakaliu, o į Vakarus - veidu. Vakarams patinka gruzinų dainos - jie Gruzijai pridovanojo padėvėtos ginkluotės už 64 milijonus dolerių, o tai net 4 kartus viršija šalies metų karinį biudžetą! Pavyzdžiui, JAV gruzinams padovanojo 10 sraigtasparnių "Irokėzas". Patys (!) gruzinai susirinko keliolika modernių rusiškų naikintuvų Su-25. Užtai visa kita ginkluotė beviltiškai sena, kai kuriai jau 30-35 metai. Labai silpna Gruzijos priešlėktuvinė gynyba, tad gruzinai suskubo iš Ukrainos pirkti keletą raketinių-zenitinių kompleksų, kol juokdariai Ukrainos generolai visų neišparceliavo Irakui.
Armėnija. Gelbsti draugystė su Rusija
Būdama mažiausia iš Užkaukazės respublikų, Armėnija sugebėjo suburti antrą pagal pajėgumą (po Azerbaidžano) kariuomenę regione. Už tai šalis turėtų būti dėkinga kariniams patarėjams iš "motulės Rusijos", su kuria, kaip ir Baltarusija, palaiko itin draugiškus santykius. Tiesa, 70 procentų armėnų ginkluotės senesnė nei 20 metų, tačiau ji dar tinkama kariauti, nes darbštieji armėnai techniką labai prižiūri. Armėnija suprato, jog pagrindinė armijos jėga - žmonės, todėl kantriai "kala" savus karinius kadrus. Patys savo karo akademijose jau apmokė 1 500 karininkų, tad jų armijoje praktiškai netrūksta. Įdomu tai, jog Armėnijos armijoje tarnauja net 5 000 moterų. Šalies bei armijos skaudulys - lėšų stygius. Dar reiktų paminėti, jog armėnai labiau už tvarką mėgsta hierarchiją, tad jauniems kareiviukams ten - ne pyragai.
Azerbaidžanas. Karingieji musulmonai
Nors šios šalies armija, kaip ir pati respublika, nedidelė, tačiau jai piršto į burną nekišk - ginkluota iki dantų, turi žymiai daugiau ginkluotės už kaimynes Armėniją bei Gruziją. Mat sovietmečiu Azerbaidžane buvo sukaupti didžiuliai ginkluotės arsenalai, nes Azerbaidžanas - puikus placdarmas prieš anuomet grėsmingu laikytą Iraną. Po SSRS žlugimo Azerbaidžanas ginkluotę paveldėjo kaip mes Ignalinos atominę. "Azerai" turi ir karo laivyną, ir aviaciją, ir priešlėktuvinę gynybą. Vietiniais mastais matuojant karininkų atlyginimai aukšti ir stabilūs.
Moldova. Vagys miklesni už karius
Moldovos armija kūrėsi sunkiu laiku, balansuojant ant pilietinio karo ribos. Nenuostabu, jog prorusiška Padniestrės Respublikos armija iš Rusijos gavo 16 tankų, o Moldova - špygą! Tiesa, respublikos karinės oro pajėgos paveldėjo keletą dešimčių rusiškų naikintuvų Mig-16, tačiau pusė buvo nedelsiant iškomplektuoti ir vagių apardyti. Šaliai tragiškai trūksta lėšų, tad karių mokymai bei aprūpinimas vyksta su ilgais pertrūkiais.
Vidurinės Azijos respublikos. Skurdas ir vargas
Visos buvusios Vidurinės Azijos respublikos susiduria su mums pažįstamoms panašiomis problemomis: praktiškai visa ginkluotė paveldėta iš žlugusios SSRS, ji jau savo atitarnavus nuolat genda. Atsarginių dalių azijiečiai kaulija daugiausia iš Rusijos skolon arba mainais už medvilnę ar dujas. Trūksta ir šaudmenų, kuro technikai. Dar blogiau dėl vadų - vidurinės Azijos respublikų armijos neprirenka nuo trečdalio iki pusės karininkų, o ir esantieji toli gražu ne visi baigę karo akademijas. Pašaukti į tarnybą kariai, užuot pašaudę, neretai varomi dirbti į medvilnės laukus.
Regione bene stipriausia Turkmenistano armija - dalinantis griuvusį SSRS "lavoną" turkmėnai paveldėjo kone 2 000 vien tankų bei šarvuočių. "Turkmenistan Republikasy", be tradicinių kariuomenės rūšių, Kaspijos jūroje laiko net savo karo laivyną, tačiau kaimyninis Iranas iš jo tik šaiposi, kaip ir iš kazachų - tai tuzinas senų, bebaigiančių prarūdyti laiviūkščių. 70 procentų tankų, lėktuvų bei patrankų nuolat remontuojami. Dar neseniai šalyje, turinčioje 4,3 milijono gyventojų, buvo vos trys lakūnai tadžikai.
Uzbekijos armija apie 2 000 tankų laiko užkonservavusi saugojimo bazėse, nes šalies prezidentas diktatorius Islamas Karimovas labiausiai rūpinasi savo personaline gvardija, jį saugančia dieną naktį. Šioje 12 milijonų gyventojų turinčioje šalyje tiek daug šauktinių, jog tarnavimo armijoje laikas sumažintas nuo 18 iki 12 mėnesių. Vienintelė paguoda, jog daugelis šalies karininkų turi kovinės patirties Afganistane.
Žlungant SSRS, Tadžikijoje kilo nacionaliniai konfliktai, terorizuojami iš šalies bėgo vietiniai rusai, kas atsiliepė respublikai paveldint sovietinę ginkluotę. Ši šalis negavo nė vieno karinio lėktuvo ir net sraigtasparnio! Išdidūs tadžikai nutarė patys apsiginkluoti, savo dvylikatūkstantinei armijai nupirko 6 lėktuvus, apie 40 tankų, pusšimtį šarvuočių. Rimtos priešlėktuvinės gynybos nėra (dominuoja automobiliniai radarai). Jų laimė, kad kaimyninis Afganistanas dar neturtingesnis, nes atskridę talibai tadžikus būtų kepurėmis užmėtę. Po ilgų vargų tadžikų generolai iš Rusijos išverkė vieną senutėlį zenitinių raketų kompleksą C-125. Tikra bėda dėl karininkų - jų vos 60 procentų, ir tarp tų pačių kas antras neturi aukštojo išsilavinimo. Keletą dešimčių tadžikų susimylėję rusai priėmė mokytis į savo karo akademijas. Bandymas Tadžikijoje sukuti samdomą profesionalų kariuomenę žlugo, tad jauni tadžikai, medvilnės laukuose numetę kauptukus, eina ginti tėvynės.
Kinijos pasienyje esančios Kirgizijos armiją kamuoja tos pačios bėdos: maži karininkų atlyginimai, trūksta šaudmenų, degalų ir pačios karinės technikos, sunku sugaudyti tarnauti šauktinius, o tarp sugaudytųjų - stipri "diedovščina". Trūksta 30 procentų karininkų. Šalies parlamentas nutarė iki 2010 metų visą armiją paversti samdomų profesionalų armija, tačiau tai kol kas utopija. Tikėtina, jog žymiai greičiau bus įgyvendintas planas (apie jį verta pamąstyti ir Lietuvoje), jog nenorintieji eiti į armiją jaunuoliai galėtų... išsipirkti.