Radikulitas - nugaros smegenų nervų šaknelių uždegimas. Pagal pažeistų šaknelių vietą jis būna kaklo ir peties, krūtinės, juosmens ir kryžmens. Kai pažeistos įvairios šaknelės -poliradikulitas. Juosmens ir kryžmens radikulito priežastis - stuburo kaulų, sąnarių ir tarpslankstelinių diskų pakitimai. Jie atsiranda dėl stuburo traumų, sunkaus fizinio darbo, kai nuolat būna įtempti juosmens raumenys. Taip pat jų atsiradimą sąlygoja lėtinės ligos, apsinuodijimas, stuburo tarpslankstelinių diskų vystymosi defektai, silpna imuninė sistema. Radikulitas prasideda tada, kai ataugos ima spausti nervų šakneles (tai dažniausiai atsitinka pasilenkus ir ką nors sunkiai keliant nuo žemės). Tada labai skauda. Kai strėnas suskausta staiga, žmogus sustingsta buvusioje padėtyje. Juosmens ir kryžmens radikulitas gali plisti į vieną ar abi kojas ir trukti apie mėnesį ar net kelis. Net ir praėjęs radikulitas gali kartotis ir trukti įvairų laiką.
Radikulito paaštrėjimą skatina peršalimas, nuovargis, nemalonūs išgyvenimai, infekcija. Ūmus radikulitas dažniausiai gydomas ligoninėje priešuždegiminiais, skausmą slopinančiais ir nervų sistemą raminančiais bei kitais vaistais. Vėliau tinka gydomosios vonios, masažas, speciali gydomoji mankšta. Patariama gulėti ant kieto pagrindo, plaukioti, nešioti specialų korsetą. Svarbu neperšalti ir nekilnoti sunkių daiktų, grūdinti organizmą, treniruoti kaklo ir juosmens raumenis, dirbant sėdimą darbą prisitaikyti kėdę ir t. t.
Liaudies medicina siūlo savo (kartais net labai efektyvias) priemones surietus staigiam radikulitui ar jo chroniškai formai paūmėjus. Šios priemonės daugiau ar mažiau efektyvios, tik reikia būti kantriam ir nuosekliai jas vartoti. Jau pavasaris, laukia daug darbų namuose ir soduose, o su jais ir grėsmė atsinaujinti šiai neprašomai ir labai nemaloniai ligai.
Keletas patarimų
Sergant juosmens ir kryžmens radikulitu, įtrinti juosmenį kanapių aliejumi.
Gera priemonė nuo chroniško radikulito - vandeninis ievos lapų ir šaknų nuoviras. Lapai renkami vasarą, o šaknys - anksti pavasarį. Šaknis ir lapus sumaišome lygiomis dalimis. Valgomą šaukštą mišinio užpilame verdančio vandens stikline, 15 min. pakaitiname vandens vonelėje, dažnai pamaišydami, ir atšaldome. Nukošiame, tirščius išspaudžiame. Naudoti po pusę stiklinės 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį arba praėjus valandai po valgio.
Kompresai iš liepos lapų. Keturis valgomus šaukštus sausų susmulkintų lapų užplikyti verdančiu vandeniu, suvynioti į marlę ir pridėti prie skaudamos vietos.
Sergant radikulitu, rekomenduojama gerti nuovirą iš skleistenio, asiūklio, takažolės po 2 dalis ir meškauogės lapų, ankštinių pupelių geldučių ir beržų pumpurų po 3 dalis. Keturis valgomus šaukštus šio mišinio užpilti vienu litru vandens, 5 min. pakaitinti vandens vonelėje ir ataušinti kambario temperatūroje. Nusunkti. Gerti šiltą po pusę stiklinės keturis kartus per dieną praėjus valanda po valgio.
Vieną kilogramą jaunų pušų metūglių užpilti 3 litrais verdančio vandens, uždengti ir 10 min. pavirinti ant silpnos ugnies. Po to keturias valandas palaikyti ir nusunkti. Paruošti vonią iš 15 litrų vandens ir 1 litras nuoviro. Vandens temperatūra 33 - 34 laipsniai. Procedūros laikas 10 -15 min.
Sergant radikulitu naudojamas mišinys: 3 dalys ridikų sulčių, 2 dalys medaus, 1 dalis degtinės ir druskos (vienas šaukštas pusei litro mišinio). Gerti po 1 - 2 taureles prieš miegą (geriau po pirties ar vonios) ir juo įtrinti skaudamas vietas. Šis mišinys taip pat tinka sergant reumatu, podagra, neuritais, miozitais.
Įtrynimams naudojamas raudonžiedžio žalčialunkio žievės ekstraktas arba tepalas.
Sumaišyti 1,5 g mentolo,1,5 g novokaino, 100 g spirito. Pagamintais vaistais ištrinti sprandą, strėnas ir kūno dalį sėdmens nervo kryptimi.
Sutrintų kaštonų milteliai sumaišomi su kamparo aliejumi santykiu 1 :1. Mišinys plonai užtepamas ant duonos riekelės, kuri priglaudžiama prie skaudamos vietos. Geriausia tokius kompresus dėti nakčiai. Gydymo kursas 10 - 12 procedūrų.
Pripilti stiklainį pjaustytų kaštonų ir užpilti degtine. Tris dienas palaikyti sandariai uždengus saulės atokaitoje, o po to pusantro mėnesio tamsioje šiltoje vietoje.Šiuo antpilu įtrinti skaudamas vietas ir storai aprišti vilnoniu audiniu.
Švariai nuplauti šviežią vištos kiaušinį, įdėti į stiklainį ir užpilti acto esencija taip, kad jis būtų visiškai apsemtas. Palikti trims paroms, kol lukštas visiškai ištirps. Tada jį išimti, nuimti plėvelę ir sutrinti, kad susidarytų vientisa masė. Į šią masę įpilti 1 - 2 valgomuosius šaukštus saulėgrąžų aliejaus ir gerai išmaišyti. Prieš naudojimą mišinį suplakti ir juo gerai įtrinti skaudamas vietas. Procedūrą atlikti einant miegoti.
Džiovintus kaštonų lapus užpilti spiritu ir palaikius įtrinti skaudamas vietas.
40 g paprastojo amalo šakelių su lapeliais ir uogomis užpilti 1 litru vandens ir pavirinti. Vartoti po vieną valgomąjį šaukštą tris - keturis kartus per dieną.
Užpilti vieną valgomą šaukštą alyvų žiedų verdančiu vandeniu, apie valandą palaikyti ir nukošti. Gerti po vieną šaukštą tris - keturi kartus per dieną.
Užmaišyti ruginių miltų tešlą be mielių. Kai tešla įrūgsta, ant skaudamos vietos klojama keturlinka marlė, o ant jos 1 - 2 cm sluoksnio tešla. Galima įlašinti į tešlą apie 30 lašų terpentino. Tai daroma nakčiai dešimt dienų iš eilės.