• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artūras Zuokas teigia, kad Vilniaus miesto savivaldybė ketina inicijuoti Vietos savivaldos įstatymo pataisas dėl "šeimos valandos" įvedimo. Šią idėją politikas įnirtingai gynė “Spaudos klube”. Tačiau ne vien A. Siaurusevičiaus laidoje dalyvavęs G. Dalinkevičius skeptiškai vertina šią idėją.

REKLAMA
REKLAMA

Ši įstatymo pataisa iškelia amžiną klausimą, kiek valstybė gali kištis į privačią erdvę, į šeimos reikalus. Juk šis sumanymas nuima atsakomybę nuo tėvų pečių: valdžia nurodė, nuo kada paaugliai privalo būti namuose, tad dabar tėvams labai aišku, kada jų vaikas - geras, o kada - blogas. Tai priklauso nuo to, kada jis grįžta namo. Tačiau ar negeriau šiuos reikalus palikti tvarkyti patiems tėvams.

REKLAMA

Be to, ar toks įstatymas gali būti efektyvus - juk jei paaugliai norės, ras būdų slankioti po miestą visą naktį.

“Omni Laiko” redakcija šiuos klausimus pateikė politikams - moderniajam krikščioniui demokratui Egidijui Vareikiui ir konservatoriui Andriui Kubiliui.

Egidijus Vareikis “Omni Laikui” teigė:

“Šeimos valanda” žiniasklaidoje buvo nušviesta tokiu rakursu, kuris ne vienam šiandien vidutinio amžiaus žmogui priminė akcijas, kurias sovietinė milicija naudodavo ne tik nusikaltimų prevencijai, bet ir prieš paauglius, nešiojančius ilgus plaukus ar tais laikais labai kritikuotus… džinsus. Tad labiau ne dėl jaunimo

REKLAMA
REKLAMA

Tad emociškai tai neatrodo gerai. Kita vertus, seniai neturime sovietinės tvarkos ir tų problemų, kurios anais laikais atrodė aktualios. Jaunimas yra daug laisvesnis. Tačiau, viena vertus, atsakomybės stoka laisvės galimybes gali sukarikatūrinti, o laisvą pasirinkimą paversti saugumo problema. Valstybė neturi didelių teisių kištis į šeimos gyvenimą, bet prevencines priemones naudoti gali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, žmonės neturėtų laikyti tokio valstybės “kišimosi” į jų gyvenimą laisvės varžymu, o veikiau - valstybės pagalba. “Baltijos tyrimų” atliktos apklausos duomenimis, absoliuti dauguma vilniečių - 79 proc. - pritaria “šeimos valandos” įvedimui. Tokiam sprendimui nepritaria 19 proc. Vilniaus gyventojų. Panaši padėtis ir kitose Lietuvos vietovėse: “šeimos valandai” pritaria 70 proc., nepritaria 18 proc. šalies gyventojų. Kaime, rajonų centruose ir mažuose miesteliuose šiam sprendimui pritaria 70 proc., didmiesčiuose - 72 proc. gyventojų. Tad visuomenė neturėtų “supykti”. Pritariantys “šeimos valandos” įvedimui gyventojai mano, kad žiemą ji turėtų prasidėti 22 val., vasarą - 23 val. Daugumos vilniečių (63 proc.) ir Lietuvos gyventojų (62 proc.) nuomone, “šeimos valanda” turi būti taikoma vaikams iki 16 metų.

REKLAMA

Nesu tikras, ar priemonė bus veiksminga, nesu tikras, ar savivaldybės struktūroms užteks resursų ją įgyvendinti. Galbūt reiks pradėti nuo atskirų kvartalų, rajonų. Kaip pavojingiausias vaikams vietas vakare apklausti gyventojai nurodė geležinkelio ir autobusų stotis, parkus, miesto gatves, barus, koncertus ir šventes lauke, naktinius klubus. Mažiausiai pavojingi atrodo prekybos centrai, sporto varžybos ir picerijos. Siūlyčiau imtis iniciatyvos, tačiau reikia veikti atsargiai, atsiras nepatenkintų ir neva nekaltai valdžios terorizuojamų. Juk oranžinių dviračių akcijai taip pat nedaug kas prieštaravo”.

REKLAMA

Andrius Kubilius buvo kategoriškesnis:

Manau, kad tai yra gana "tuščia" akcija, kai kovojama su padariniais ar "ligos" simptomais, o ne su ligos priežastimis. Vaikų nusikalstamumas yra prasto moralinio auklėjimo šeimoje, bendruomenėje ir mokykloje padarinys. Taigi yra šeimos ir mokyklos problemų padarinys, o ne to, kad jiems nėra draudžiama naktimis pasirodyti gatvėse. Amerikiečiai statistiniais ir sociologiniais tyrinėjimais yra įrodę, kad vaikai, augantys nepilnose šeimose, yra keletą kartų labiau linkę į nusikalstamumą, už augančius normaliose šeimose. Todėl norint iš esmės spręsti jaunimo problemas, reikia visuomenę skatinti grįžti prie tikrųjų "šeimos" vertybių, o ne blaškytis su parodomosiomis draudimų akcijomis. Draudimai yra desperatiškos, tačiau skambios ir matomos akcijos, neduodančios kokių nors rezultatų, o kova už tikrųjų vertybių sugrąžinimą į visuomenės gyvenimą reikalauja esminių politikos pakeitimų, taip pat ir socialinės politikos pakeitimų. O tam reikia ilgo laiko ir politikui negarantuoja "greitų" reitingų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų