• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policininkai ieškos teisybės Strasbūre

Albertas ONIŪNAS

Neseniai Klaipėdos apylinkės teismo teisėja R. Bertašienė paskelbė nuosprendį policininkų Eugenijaus Pociaus (30 m.) ir Vytauto Klumbio (41 m.) byloje. Pareigūnai buvo teisiami dėl tarnybinių įgaliojimų viršijimo - iškviesti į buitinį kivirčą bendrabutyje, to kivirčo dalyvius nusivedė į nuovadą ir ten gerokai "paauklėjo". Nukentėjusiajam buvo nustatytas apysunkis kūno sužalojimas. Nuosprendis buvo paskelbtas labai švelnus - kiekvienam policininkui po vienerius metus laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant. Tačiau ir nuo šios bausmės abu teisiamieji atleisti, kadangi dar praėjusiais metais suėjo senaties terminas - nusikaltimas įvykdytas beveik prieš šešerius metus. Kodėl tokios paprastutės bylos tyrimas tęsėsi taip ilgai? Ogi dėl to, kad Valstybinio teismo medicinos instituto Klaipėdos poskyrio viršininkas teismo medicinos ekspertas Diomenas Vitkus ekspertizę nukentėjusiajam darė net 4 metus...

REKLAMA
REKLAMA

Koja tarp durų

1995 metų birželio 3-iosios vakar į uostamiesčio 1-ojo policijos komisariato 2-ąją nuovadą atėjo moteris iš netoliese esančio bendrabučio ir pasiskundė pareigūnams, jog bendroje virtuvėje įvyko konfliktas su kaimynu ir jo svečiais, jai grasinama fiziniu susidorojimu. Drauge su ta moterimi aiškintis į bendrabutį išėjo nuovados budėtojo padėjėjas, vyr. policininkas E. Pocius bei policininkas V. Klumbys. Toje virtuvėje buvo dar viena moteris ir pareigūnai išsiaiškino, kad iš buto, kuriame gyvena Juozas Bernotas, virtuvėn buvo atėjęs pas jį besisvečiuojantis brolis Steponas ir priteršė praustuvą. Padarius pastabą, pasipylė įžeidinėjimai ir grasinimai. Policininkai pasibeldė į nurodyto buto duris, tačiau jų niekas neatidarė, o iš vidaus vyriškas balsas išvadino juos visais įmanomais "maloniais" žodžiais. Pareigūnai grįžo virtuvėn ir ėmė užrašinėti moterų parodymus apie įvykusį konfliktą. Tuo metu J. Bernoto buto durys kiek prasivėrė. Tai pastebėjęs V. Klumbys nuėjo prie jų ir žengė vidun, tačiau tada durys buvo uždarytos, o policininko koja liko prispausta tarp durų ir staktos.

REKLAMA

Antrankių atimti nepavyko

Jis šūktelėjo kolegą pagalbon, ir abu pareigūnai atstūmė iš vidaus laikomas duris bei įėjo į buto koridorių. Viduje jie pamatė Juozą Bernotą, jo brolį Steponą Bernotą ir jų giminaitį Kostą Piniką (pavardės buvo nustatytos vėliau). Visi trys vyriškiai atrodė išgėrę, o kambaryje matėsi vaišių stalas. Jie atsisakė prisistatyti ar ką nors aiškinti, o Steponas Bernotas išmušė E. Pociui iš rankų segtuvą, popieriai pasklido ant grindų. Taip prasidėjo susistumdymas, vyriškiai bandė atimti iš E. Pociaus antrankius. Galbūt būtų ir atėmę - vienu metu policininkas buvo parverstas ant lovos, o jį apsižergė vienas iš trijulės, bet iš nuovados kolegoms į pagalbą atskubėjo du apylinkės inspektoriai, o dar truputį vėliau - du patruliai. S. Bernotas buvo "pašventintas" gumine lazda ir uždėti antrankiai. Galop visi trys vyrai nuvesti nuovadon. Čia sulaikymo kambaryje daužėsi ir šaukė girtas pilietis, kiek anksčiau sulaikytas gatvėje už kažkokį viešosios tvarkos pažeidimą.

REKLAMA
REKLAMA

Geriausia gynyba - puolimas

Nuovadoje S. Bernotas nurimo ir antrankiai jam buvo nuimti. Surašius reikiamus dokumentus, S. Bernotas ir jo draugai paleisti. Beje, pasak policininkų, S. Bernotas sakėsi esąs Vilniaus apskrities viršininko administracijos Juridinio skyriaus viršininkas, žadėjo gerai pasistengti, kad E. Pocius ir V. Klumbys policijoje daugiau nebedirbtų. Kitą rytą S. Bernotas kreipėsi į prokuratūrą ir parašė pareiškimą, kuriame teigė, jog nuovadoje buvo surakintas antrankiais ir dviejų policininkų žiauriai sumuštas guminėmis lazdomis. Tuo pat metu prokuratūra iškėlė ir jam pačiam baudžiamąją bylą dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams - mat jiems buvo suplėšytos uniformos, konstatuoti įvairūs sumušimai. Parašęs pareiškimą, S. Bernotas skubiai atsigulė į ligoninę, kur praleido ne mažiau kaip tris savaites. Žmogui buvo nustatytas apysunkis kūno sužalojimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš policijos neišėjo

Tokiu būdu dėl šio įvykio prokuratūra ėmė tirti dvi bylas, tačiau vieną jų (dėl pasipriešinimo policijai) netrukus nutraukė. O policininkams dėl tarnybinių įgaliojimų viršijimo iškelta byla buvo tiriama toliau. Dėl įvykių bendrabutyje niekas nereiškė jokių pretenzijų - buvo konstatuota, kad specialiosios priemonės panaudotos teisėtai. O štai dėl sumušimo nuovadoje - kita kalba. Atsirado liudininkas, kuris, būdamas per 40 metrų nuo nuovados, girdėjo viduje šauksmus - tai esą ir buvo guminėmis lazdomis mušamo S. Bernoto šauksmai. E. Pocius ir V. Klumbys, būdami šventai įsitikinę esą teisūs ir kad viskas galop bus išsiaiškinta, per parengtinį tardymą nesisamdė net advokatų. Po dviejų mėnesių tardymas buvo baigtas ir byla perduota teismui, o abu pareigūnai nušalinti nuo tarnybos. Teismas prasidėjo 1996-ųjų rudenį. S. Bernoto advokatas pareikalavo pakartotinės teismo medicinos ekspertizės savo ginamajam ir teismas nusprendė ją paskirti. Taip baudžiamoji byla buvo išsiųsta teismo medicinos ekspertizėn. Ėjo metai, o policininkų teisman niekas nebekvietė. Jie tebebuvo nušalinti nuo tarnybos, vadovybė vis pasiūlydavo išeiti iš darbo savo noru. Tokiu atveju E. Pocius ir V. Klumbys būtų galėję kur nors įsidarbinti, tačiau jie nusprendė laukti iki galo ir pareiškimų išeiti iš darbo nerašė.

REKLAMA

Ilga ilga ekspertizė

Praėjusiais metais sukako penkeri metai po įvykio, ir E. Pocius su V. Klumbiu ėmė prašyti savo advokato V. Griškevičiaus, kad išsiaiškintų, kur prapuolė byla, kodėl niekas nejuda iš mirties taško. V. Griškevičius išsiaiškino - baudžiamoji byla guli pas klaipėdiečius teismo medicinos ekspertus užkišta į tamsų kampą, o 1996-aisias paskirta ekspertizė iki šiolei neatlikta. Taip teisingumo traukinys vėl pajudėjo - ekspertizę pagaliau atliko, o teisėja R. Bertašienė išnagrinėjo bylą. Iš esmės buvo remiamasi S. Bernoto ir jo pusės liudytojų parodymais. Policininkų parodymai pripažinti nenuosekliais ir nepatikimais. Byla buvo išnagrinėta labai greitai ir šių metų balandžio vidury paskelbtas nuosprendis. Niekas per daug nesigilino į situaciją. Gal todėl, kad iškart buvo aišku, jog dėl senaties teisiamieji vis vien turės būti atleisti nuo bausmės atlikimo. Didžiausia bausmė už tarnybinių įgaliojimų viršijimą gali būti penkeri metai laisvės atėmimo. Jei per tiek laiko žmogus nenuteisiamas, laikoma, kad suėjo senaties terminas. Beje, nukentėjėlis S. Bernotas paskutiniuose teismo posėdžiuose nebedalyvavo, o kviečiamas telefonu sakė turįs svarbesnių reikalų nei teismas.

REKLAMA

Seno karo atgarsiai

Visai neseniai to paties apylinkės teismo kitas teisėjas išnagrinėjo panašią bylą. Joje toks Audronius Dunauskas buvo nuteistas už pasipriešinimą policijos pareigūnams, nors sulaikydami pareigūnai vyruką už kojų laiptais vilko iš ketvirto į pirmą daugiabučio aukštą. Beje, A. Dunauskas tada buvo blaivus. Policininkų E. Pociaus ir V. Klumbio atveju užfiksuota, kad jie nukentėjo nuo S. Bernoto, užfiksuota ir tai, kad guminių lazdų panaudojimas bendrabučio kambaryje buvo teisėtas. Tačiau nuosprendis toks, koks yra. Parengtinio tardymo išvadomis nesuabejota. Viena iš giluminių priežasčių neabejotinai buvo ta, kad 1995 metais Klaipėdoje vyko tikras karas tarp prokuratūros ir policijos. Už grotų be pakankamo pagrindo buvo sodinami net aukšto rango komisarai, dėl to vyko pareigūnų piketai ir demonstracijos. Tik... su komisarais išsiaiškinta ir jie reabilituoti, o į tą vajų pateko ir eiliniai policininkai... Dabar, po penkerių su puse metų, jau niekas nebenori gilintis į kažkokio smulkaus buitinio konflikto detales. Einama į tam tikrą kompromisą - esą bausmės atlikti nereikės, tad ko dar purkštaujat?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl pensijos - į Strasbūrą

Tačiau E. Pocius ir V. Klumbys jaučiasi esą teisūs ir nuosprendį ruošiasi skųsti apygardos teismui. Pareigūnai (iki nuosprendžio įsigaliojimo jie - vis dar pareigūnai) ketina eiti iki Strasbūro, tačiau savo įrodyti. Bedarbiai visi - ir E. Pocius su žmona, ir V. Klumbys su savąja. Pirmasis augina vieną vaiką, antrasis - net tris. Verčiasi atsitiktiniais uždarbiais. Laimė, gyvena kaime. E. Pocius - Šilalės rajono Kvėdarnos miestelyje, V. Klumbys - netoliese, Pajūralio gyvenvietėje. V. Klumbys dėl šios bylos neteko jau 1998 metais užtarnautos pensijos. Šiuo metu jis VRM sistemoje atitarnavęs 23 metus.

Beje, abu policininkai per tą konfliktą buvo ginkluoti. Laimei, tų ginklų nepanaudojo, nes tokiu atveju jau keleri metrai dangų per grotas tematytų...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų