Albertas ONIŪNAS
Klaipėdos apygardos Administracinis teismas nagrinėjo bylą, kurioje buvo sprendžiami policininko Gintaro Tunylos atleidimo iš darbo klausimai. Klaipėdos VPK vadovybė ketina G. Tunylą atleisti todėl, kad jis diskreditavo pareigūno vardą. Tokiu atveju reikalingas policininkų profsąjungos sutikimas, tačiau ji tokio sutikimo nedavė. Tada VPK atstovai kreipėsi į teismą. Administracinis teismas išnagrinėjo bylą ir nusprendė, kad G. Tunyla iš tiesų savo poelgiu diskreditavo pareigūno vardą, ir profsąjungos sprendimą atmetė.
Policininkui Gintarui Tunylai - 36 metai. Policijoje dirba, įskaičiuojant ir tarnybos armijoje laiką, 18 metų. Buvo kelių policininkas, kriminalistas. Esminiai tarnybinės biografijos faktai: 33 kartus skatintas už gerą tarnybą ir 3 kartus baustas už įvairius nusižengimus.
Kulka kliudė muitininką
1995 metų vasarą Preiloje G. Tunyla šūviu iš tarnybinio ginklo į koją sužeidė Vilniaus muitinės viršininko pavaduotoją Alvydą Bražiūną. Tai įvyko bare, kilus konfliktui. Baudžiamoji byla dėl ginklo panaudojimo buvo nutraukta nesant nusikaltimo sudėties. Dėl nekorektiško elgesio G. Tunylai buvo pareikštas papeikimas.
Pats G.Tunyla įvykį aiškina taip. Po darbo su kolega kelių policininku Rolandu Mitkumi apsilankė Pervalkos bare "Baltija". Ten R. Mitkus susikivirčijo su baro savininku. Iš pradžių tą konfliktą G. Tunylai pavyko užglaistyti, tačiau vėliau, jau besiruošiant namo, G. Tunyla lauke, prie baro, pamatė savo draugą gulintį ant žemės ir spardomą bei mušamą penkių vyrų. Jis išsitraukė ginklą ir perspėjo šausiąs, tačiau anie nė kiek neišsigando ir pažadėjo tą dujinį pistoletą atimti. Tada G. Tunyla šovė į grindinį, kad niekam nebeliktų abejonių dėl ginklo tikrumo. Visi išsilakstė. Kruviną R. Mitkų G. Tunyla nunešė į barą, o pats nuvažiavo pas netoliese gyvenančius jo tėvus prašyti, kad skambintų medikams. G. Tunyla buvo įsitikinęs, kad kulka iš jo ginklo atsimušė į grindinį ir rikošetu sužeidė R. Mitkų. Vėliau pasirodė, kad kulka sužeidė ne R. Mitkų, o muitininką A. Bražiūną - vieną iš mušeikų. Tačiau dėl R. Mitkaus sumušimo niekas nebuvo apkaltintas.
Pabėgo iš įvykio vietos
1998 metų rugsėjo mėnesį G. Tunyla, vairuodamas savo džipą "Isuzu Trooper", partrenkė ne pėsčiųjų perėja per gatvę ėjusią moterį ir iš įvykio vietos pasišalino. Buvo atliktas tarnybinis patikrinimas, už pasišalinimą iš avarijos vietos G. Tunyla 36 mėnesiams neteko vairuotojo pažymėjimo, taip pat buvo pažemintas pareigose ir pervestas dirbti į Budėtojų skyrių.
Girtas prie vairo
2000 metų lapkričio 25-osios vėlų vakarą G. Tunyla, važiuodamas savo kabrioletu "Peugeot 205", netoli klubo "Indigo" posūkyje išvažiavo į priešingos krypties eismo juostą ir trenkėsi į stovinčią "Audi". Patikrinus paaiškėjo, jog G. Tunylos kraujyje buvo 3,7 promilės alkoholio.
G. Tunyla sako tą nelaimingą dieną ką tik nusipirkęs savo išsvajotą kabrioletą ir su draugais "laistęs" pirkinį. Vyrukas buvo jau gerokai prisivaišinęs, kai paskambino buvusi žmona. Ji pasakė, kad bijo eiti į savo butą, nes laiptinėje būriuojasi kažkokie "bomžai" ar narkomanai. Moteris prašė savo buvusįjį skubiai atvykti ir padėti. G. Tunyla, įsibėgėjęs savuoju kabrioletu, dėl didelio girtumo nesugebėjo "įsirašyti" į visai nestaigų posūkį ir trenkėsi į stovinčią "audinę".
Dvigubi standartai?
G. Tunyla pripažįsta nusižengęs, tačiau kodėl turi būti vienodai baudžiamas tarnybos metu, uniformuotas, kažką iškrėtęs ir laisvalaikiu prisidirbęs policininkas. Užtektų ir švelnesnės nuobaudos, juolab kad ankstesnės dvi jau seniai negalioja. G. Tunyla mano, kad nei atliekant tarnybinį patikrinimą, nei teisme nebuvo atsižvelgta į aplinkybes, dėl kurių viskas įvyko. O kai jį, bandantį užtikrinti viešąją tvarką, sumušė žinomi uostamiesčio banditai, jokia kompensacija išmokėta nebuvo, nes tai įvyko ne tarnybos metu. 1999 metų kovą konfliktas kilo tada, kai G. Tunyla, stadione prižiūrėdamas kartingais važinėjančius vaikus, sudraudė tarp mašinų bėgiojusio šuns šeimininkę. Toji šeimininkė įsižeidė, pasikvietė sugyventinį T. Lukauską. Šis atvažiavo su savo draugu P. Kondrotu, pravarde Fantomas ir policininkas gavo lupti. G. Tunyla čia mato didelę neteisybę - jei nukentėsi nuo nusikaltėlių, bus skrupulingai žiūrima, ar tuo metu buvo tavo darbo valandos, o jei pats ką iškrėsi - į darbo valandas niekas nežiūrės.
Sektų G. Tunylos pavyzdžiu
Policininkų profsąjungos pirmininkas Jevgenijus Trimailovas mano, kad ir pats būtų pasielgęs lygiai taip pat - jei būtų grėsęs pavojus žmonai ar vaikams, būtų girtas sėdęs prie vairo ir važiavęs jų gelbėti, rizikuodamas mokėti dutūkstantinę baudą, juk tokiu momentu galima ir neturėti pinigų taksi paslaugoms. Kviesti pagalbon policiją tokiu atveju būtų beviltiška - jie niekada neturi benzino ir kol dar niekas nėra sumuštas ar sužalotas, nevažiuoja. Tačiau neaišku, kokiu būdu G. Tunyla diskreditavo pareigūno vardą. Jis buvo ne tarnybos metu, nevilkėjo uniformos ir po avarijos nesišvaistė policininko pažymėjimu, neprisistatinėjo esąs pareigūnas. Todėl jam neturėtų būti taikoma pati griežčiausia nuobauda. J. Trimailovas mano, kad nuomonė, esą profsąjunga gina visus girtus policininkus ir niekada neduoda sutikimo juos atleisti, yra neteisinga. Buvo atvejų, kai policininkas padarė prasižengimą darbo metu, arba uniformuotas. Tokiais atvejais profsąjunga visada sutinka, kad pareigūnas būtų atleistas už diskreditaciją. Be to, pareigūnas gali būti nušalintas nuo darbo tik tarnybinio patikrinimo laikotarpiui, tai yra 10 parų. G. Tunyla nušalintas jau daugiau kaip du mėnesius. J. Trimailovo nuomone, tai yra neteisėta. Profsąjunga žada toliau kovoti dėl G. Tunylos likimo.
Įkliuvus negelbsti jokie nuopelnai
Klaipėdos VPK vyriausiasis komisaras Benonas Ivanauskas sako, kad pareigūnams taikant nuobaudas vadovaujamasi Policijos departamento generalinio komisaro V. Račkausko pasirašytu įsakymu. Pastaruoju metu departamente laikomasi nuostatos, kad girti prie vairo sulaikyti pareigūnai turi būti atleidžiami iš darbo be jokių išlygų. Ne per seniausiai neblaivus avariją padarė B. Ivanausko vairuotojas V. Ubavičius. Komisaras atsižvelgė į tai, kad tas žmogus per savo ilgametę tarnybą niekada nebuvo baustas, iki pensijos buvo likęs vos mėnuo, ir pažemino jį pareigose - viršila tapo policininku-vairuotoju. Tačiau departamentas B. Ivanausko įsakymą panaikino ir V. Ubavičių atleido iš darbo. Panašiai atsitiko kriminalistui Šikšniui. Jis automobiliu partrenkė vyriškį, buvo sudaužytas mašinos priekinis stiklas. Tačiau tas vyriškis iš įvykio vietos bandė pabėgti, o pareigūnas jį sulaikė ir pristatė į komisariatą. Likimo ironija - komisariate tam Šikšniui buvo nustatyta 1 promilė alkoholio. Jis taip pat komisaro įsakymu buvo pažemintas pareigose, bet departamentas atleido iš darbo. O G. Tunylos pretenzijos dėl sumušimo nepagrįstos, kadangi jis nepatyrė jokių didesnių traumų, nebuvo gydomas ligoninėje, tad jokios kompensacijos jam nepriklauso ir nebuvo reikalo svarstyti, ar G. Tunyla sumuštas tarnybos, ar ne tarnybos metu. B. Ivanauskas sako ne kartą įspėjęs visus savo pavaldinius - jei važinės girti, lėks iš darbo neatsižvelgiant į jokius nuopelnus. Komisaras supranta, kad viena iš pagrindinių priežasčių, dėl ko policininkai girti sėda prie vairo, yra ta, kad visada tikimasi susitarti su kolegomis iš Kelių policijos. Todėl girti policininkai įkliūva daugiausia tik tada, kai padaro avariją ir užtušuoti nusižengimo nebeįmanoma. Pastaruoju metu budėti Klaipėdos gatvėse yra kviečiami kelių policininkai iš kitų rajonų - manoma, kad svetimi netoleruos girtų uostamiesčio pareigūnų. Paskutiniame reide dalyvavo šilutiškiai, tačiau tą dieną Klaipėdos policininkai, matyt, važinėjo blaivūs.