Tarnybos metu žmones nušovę policijos pareigūnai ilgai negali pamiršti mirtį pasėjusio susidūrimo su užpuolikais
"Nepilkite druskos ant kraujuojančios žaizdos. Ta diena, matyt, baisiausia mano gyvenime", - kaip ir kiti užpuolikus nušovę pareigūnai, "Kauno dienai" atvirai kalbėjo namuose psichologinę pusiausvyrą bandantis atgauti Vilniaus rajono kriminalistas Saulius Svylas. Sunkiai sužalotas ir pats pareigūnas baigia gydytis fizines traumas. Atstatyti psichologinę pusiausvyrą gerokai sunkiau.
Prieš mėnesį, paskutinį gegužės pirmadienį, penkiolikos metų darbo policijoje patirtį turintis Saulius Svylas į Vilniaus rajono Mikašiūnų kaimą vyko, kaip pats manė, spręsti įprasto buitinio konflikto. Patyręs pareigūnas žinojo, kad kartais triukšmadariai išsiskirsto vos išvydę policijos automobilį. Tuo metu kaime virė kova - aidėjo keiksmažodžiai, girdėjosi moters raginimai neskriausti jos vaiko. Vienas nukentėjusiųjų vėliau pasakos, kad naktį jam paskambino pažįstama mergina ir paprašė pagalbos. Mersedesu atvykę bičiuliai į automobilį įsisodino moters šešerių metų dukrą, tačiau lazdomis ginkluoti užpuolikai vyrams nebeleido išvažiuoti.
Vaiką palikę automobilyje, moters gelbėtojai suprato, kad ta kova - ne jiems, ir leidosi bėgti, o užpuolikai įniršį išliejo ant Olandijoje registruoto automobilio "Mercedes". Mažametė negalėjo sutramdyti ašarų. Ji buvo priversta sėdėti automobilyje, o chuliganai daužė langus ir žibintus. Maždaug taip to vakaro įvykius, pagal liudytojų parodymus, atkūrė policijos pareigūnai. Dar po kelių akimirkų įvykio vietoje pasirodė policijos ekipažas.
Chuliganai ilgai nesvarstė, jie iš karto puolė pareigūnus. Vienas jų kriminalistui smogė vėzdu per galvą.
Policininkas paleido mažiausiai tris įspėjamuosius šūvius į orą, paskui šovė į užpuoliką. Kulka pataikė į krūtinę. 38 metų vyras mirė iš karto. "Manau, kad elgiausi taip, kaip derėjo. Kai viską pergalvoju, neabejoju savo poelgiu", - sakė pareigūnas. Jis nesidomėjo, kas jį užpuolė - jam tai pernelyg sunku. Nustatyta, kad tai Šalčininkų rajono Jašiūnų kaimo gyventojas.
"Kada galėsiu išsamiai kalbėti apie tos nakties įvykius? Sunku pasakyti, tokių dalykų žmonės paprastai nenori prisiminti", - sakė pareigūnas. Jis puikiai supranta, kad jį išgelbėjo greita reakcija ir ilgametė patirtis. "Mirti galėjau aš, o ne užpuolikas", - dar sykį atsiduso žmogaus gyvybę atėmęs policininkas.
Po įvykio jis tik kartą buvo nuvykęs į komisariatą, kai pateikė parodymus apie tos nakties įvykius. Šią savaitę jis baigė gydytis Trakų nacionaliniame sveikatingumo ir sporto centre. Šios gydymo įstaigos pacientai - daugiausiai policijos pareigūnai. Medikai teigė, kad vyras sparčiai sveiksta. Kol kas jis neprognozuoja, kada galės grįžti į tarnybą, tačiau puikiai žino, kad tai nebus lengva.
Vilniaus apygardos prokurorai tiria, ar S. Svylas teisėtai panaudojo ginklą, ar elgėsi, kaip dera tokiomis aplinkybėmis, ar nepiktnaudžiavo tarnyba. Tiesioginis jo vadovas - Vilniaus rajono kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Stanislovas Germanas neabejoja, kad jo pavaldinys pasielgė teisėtai.
Jis policininką apibūdina kaip vieną geriausių. Aukštąjį išsilavinimą turintis kriminalistas neturi jokių nuobaudų, ne kartą yra skatintas už gerą tarnybą. "Tokie pareigūnai nedaro nusižengimų. Anksčiau Saulius nebuvo panaudojęs tarnybinio ginklo", - sakė S. Germanas.
Lietuvos policijos departamento pateikta statistika rodo, kad kasmet policijos pareigūnai vis rečiau naudojasi tarnybiniu ginklu. Praėjusiais metais visoje Lietuvoje užfiksuoti tik 48 atvejai, kai policininkai panaudojo tarnybinį ginklą. Prieš 5-7 metus tokie faktai fiksuoti 5 kartus dažniau. Pavyzdžiui, 1998 metais - 232, 2000-aisiais - 226 kartus. Nuo 2001 metų kreivė pradėjo leistis žemyn.
Tokias tendencijas, anot policininkų, lemia tai, kad pareigūnai apginkluojami elektriniais ginklais. Be to, po kai kurių įvykių Policijos departamento vadovybė buvo įpareigota nedelsiant dar kartą supažindinti policijos pareigūnus su tarnybinio ginklo laikymo bei naudojimo instrukcijomis, jas sugriežtinti. "Tai svarbiausios priežastys, tačiau daug lemia ir padidėjusi pareigūnų atsakomybė. Policininkai ginklą naudoja tik tuomet, kai nepaklūstama jų teisėtiems reikalavimams", - vertino Policijos departamento Veikos analizės ir kontrolės skyriaus viršininkas Algis Kojala.