Jau antradienį Seimui svarstant Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus M. Laurinkaus atšaukimo iš pareigų procedūrą, direktorius puse lūpų užsiminė apie kai kurių Rusijos nusikalstamo pasaulio atstovų veiklą Lietuvoje. Plačiau M. Laurinkus viešai to nekomentavo, tačiau patikslinta ir išplėsta informacija ketvirtadienį buvo pateikta Seimo pirmininkui A. Paulauskui. Slapta pažyma sudrebino valstybę.
Ketvirtadienis
Spaustuvėse jau sukosi penktadienio laikraščių puslapiai. Darbo visiems buvo labai daug, nes šeštadienį Visi šventieji, tad šeštadieninius priedus visi stengėsi išleisti penktadienį. Ir štai po pietų tenka griauti pirmuosius puslapius ir laukti, ką pasakys Seimas, kaip aiškinsis prezidentas. Gavęs slaptą pažymą iš Valstybės saugumo departamento (VSD), Seimo pirmininkas po pietų į savo kabinetą skubiai sukviečia frakcijos atstovus. Kabinete sėdi ir pats M. Laurinkus, generalinis prokuroras A. Klimavičius, policijos generalinis komisaras V. Grigaravičius. Nors garsiai susitikimo turinio niekas nekomentavo, tačiau žurnalistai kai kurią informaciją gavo. Politikai A. Paulausko kabinete apie porą valandų klausėsi įvairių garso įrašų, telefoninių pokalbių, kurie liudija, kad kai kurie Lietuvos bei užsienio nusikaltėliai yra suinteresuoti VSD direktoriaus pašalinimu, netgi kalba apie fizinio susidorojimo galimybę. Susitikime pateikti prezidento patarėjo R. Ačo pokalbių su R. Pakso finansiniu rėmėju verslininku J. Borisovu, kiti įrašai.
Po posėdžio Seimo pirmininkas važiuoja pas prezidentą ir jį informuoja apie situaciją. Dabar posėdžiauti renkasi prezidentas ir jo patarėjai, o po kurio laiko R. Paksas skuba į Lietuvos televiziją ir pasirodo tiesioginiame eteryje "Panoramos" metu. Matyti, kad prezidentas smarkiai jaudinasi, gerokai sutrikęs. Visiems matant jam prisegamas mikrofonas. Prezidentas iš kišenės išsitraukia popieriaus lapą, kuriame surašytas jo pareiškimas. Prezidentas teigė esąs apstulbintas ir šokiruotas, "kad siekiant apginti kai kurias interesų grupes ir bijantis bet kokių permainų, ant politinio lošimo stalo klojamas valstybės autoritetas, žmonių saugumas ir visų jūsų ateitis". R. Paksas kategoriškai neigia, kad yra susijęs su nusikaltėliais, bet praneša, kad sustabdo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais R. Ačo įgaliojimus.
Po pareiškimo R. Paksas dar atsakė į kelis "Panoramos" vedėjos R. Miliūtės klausimus. "Slaptos pažymos paviešinimas, iš anksto nepateikus jos prezidentui, gali būti įvardintas kaip sąmokslas. Esu tikras, kad netrukus visi šios istorijos užsakovai bus įvardinti", - sakė R. Paksas.
Kitų komentarai tą vakarą buvo labai šykštūs. Politikai sakė, kad pažymoje kalbama apie rimtus dalykus, bet komentuoti jų negali, nes varžo Valstybės paslapčių apsaugos įstatymas. Kaip visada, ramus išliko tik premjeras A. Brazauskas. Nors Seimo pirmininkas per "Panoramą" sakė, kad su pažyma jis supažindinęs ir premjerą, tačiau šis žurnalistams tvirtino nieko nežinąs. A. Brazauską žurnalistai surado stebintį "Lietuvos ryto" ir "Žalgirio" krepšinio rungtynes.
Penktadienis
Prezidentas iš pat ryto susitinka su kariuomenės vadu J. Kronkaičiu, po to su premjeru A. Brazausku ir galų gale posėdžiauja Gynybos taryba. Joje, be pirmųjų šalies asmenų, dalyvauja ir M. Laurinkus, krašto apsaugos ministras L. Linkevičius, kariuomenės vadas J. Kronkaitis. Beje, jau anksčiau A. Paulauskas pranešė, kad sustabdo M. Laurinkaus atšaukimo iš VSD direktoriaus pareigų procedūrą. Posėdžiauja ir Seimo valdyba. Ji nusprendžia pirmadienį 13 valandą sušaukti neeilinį uždarą Seimo posėdį. Tai pirmas kartas šios kadencijos Seime, kai šaukiamas uždaras posėdis. "Sprendimas sudaryti laikinąją tyrimo komisiją tam šaukiant neeilinį posėdį rodo, jog klausimas yra rimtas. Tai nėra kasdienis įvykis nacionaliniams saugumui", - žurnalistams po posėdžio sakė Seimo pirmininko pavaduotojas G. Steponavičius.
Iš ryto saugumo pateikta pažyma buvo lyg ir slapta, tačiau kuo daugiau žmonių, turinčių teisę su ja susipažinti, susipažįsta, tuo daugiau sužino ir visi. Vakarinės žinių laidos slaptą pažymą cituoja visai atvirai.
LNK televizija aukoja I. Valinskienės koncertą tą laiką atiduodama "Žodžio laisvei". Laidos vedėjas E. Jakilaitis prieš diskusiją žiūrovų paklausia tiesiai: "Ar jūs pasitikite prezidentu R. Paksu?" 13 663 žiūrovai prezidentu nepasitiki, 5 732 - pasitiki. Aiškiai jautėsi, kad LNK susirinkę R. Pakso priešininkai. Diskusija vyko į vienus vartus, oponavo tik prezidento patarėja D. Giedraitienė ir liberalas demokratas H. Žukauskas.
Užtat visai priešingas vaizdas sklido iš TV-4 studijos. R. Grinevičiūtė į "Koridą" sukvietė visus tuos, kurie už R. Paksą. Čia diskusijos irgi nebuvo, nes konservatoriaus J. Razmos ir centristo liberalo E. Gentvilo balsai skendo kitaip galvojančiųjų riksme. Čia ir balsavimo rezultatai priešingi: dauguma žiūrėjusiųjų šį kanalą buvo už R. Paksą.
Šeštadienis
Slapta VSD pažyma tapo vieša. Ją specialiame šeštadienio leidinyje išspausdino "Respublika".
Be bendrų žodžių apie grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui, joje pateikta ir daug faktų. Pažymoje rašoma, kad ypatingai aktyviai Lietuvos teritorijoje veikia asociacija "XXI amžius", kuri yra tiesiogiai susijusi su Rusijos bei tarptautiniais nusikalstamais susivienijimais. Faktinis asociacijos vadovas Rusijos pilietis Anzori Aksentjevas palaiko kontaktus su Lietuvos nusikalstamų grupuočių atstovais bei siekia užmegzti ryšius su aukštais Lietuvos valstybės pareigūnais. JAV specialiųjų tarnybų duomenimis, asociacijos "XXI amžius" vadovai užsiima neteisėta veikla: turto prievartavimu, narkotikų bei ginklų prekyba, sukčiavimu, dokumentų padirbinėjimu. 1994 metais asociacijos vadovas Anzori Aksentejevas (iki 2001-ųjų spalio - Anzori Aksentjevas-Kikališvilis) dėl ryšių su Rusijos nusikalstamomis struktūromis buvo įtrauktas į asmenų, kuriems uždrausta įvažiuoti į JAV, sąrašus. VSD pažymoje rašoma:
"Mūsų žiniomis, A. Aksantiev per trečiuosius asmenis supirkinėja Lietuvoje nekilnojamąjį turtą. Šiuo metu VSD atlieka tyrimą dėl galimų asociacijos "XXI amžius" investicijų į stambių nekilnojamojo turto objektų statybą ir pirkimą Lietuvoje. Nustatyta, kad pastaraisiais metais A. Aksentiev per artimus gimines Vilniuje įsigijo šiuos nekilnojamojo turto objektus: keturi butai Žvėryne, Pušų g. 2, kurie buvo nupirkti A. Aksentiev dukros LR pilietės Anastasijos Timofejevos ir A. Aksentiev motinos RF pilietės Gogolos Kikalishvili vardu; A. Timofejevos bei jos motinos LR pilietės Marinos Timofejevos vardu nupirkti 3 sklypai ir namas Nemenčinės pl. sodų bendrijoje "Lakštingala" (jame gyvena M. Timofejeva su dukra); A. Timofejevos vardu įsigytas sklypas Nemenčinės pl. 166, kuriame buvo pradėta namo statyba.
Paskutiniai A. Aksentiev vizitai Lietuvoje buvo užfiksuoti 2003-08-08 - 09-02 ir 2003-09-26 - 10-04. A. Aksentiev lankantis Lietuvoje, VSD užfiksavo A. Aksentiev kontaktus su tarptautinių nusikalstamų susivienijimų atstovais bei su jais susijusiais asmenimis: Alimazhan Tokhtakhunov (TAIVANČIKAS), Shevale Nusuev (DIDYSIS ŠEVALJE), Josif Kobzon, Pavel Bure.
Vizitų į Lietuvą metu A. Aksentiev palaiko kontaktus su Lietuvos nusikalstamų grupuočių atstovais bei siekia užmegzti kontaktus su aukštais Lietuvos valstybės pareigūnais, pasinaudodamas ryšiais su piliete R. Smailyte, kuri atlieka LR Prezidento patarėjo nacionalinio saugumo klausimais R. Ačo pavedimus.
Pagal turimą operatyvinę informaciją, A. Aksentiev priklausančiame bute Pušų g. 2 kartu su R. Smailyte yra lankęsi šie LR valstybės pareigūnai: LR Prezidento patarėjas R. Ačas, VSAT vadas A. Songaila, Pagėgių meras K. Komskis.
Užfiksuota, kad pastarieji du pareigūnai yra nakvoję šiame bute. A. Songaila ir LR Seimo narys E. Skarbalius palaiko ryšius su A. Aksentiev sugyventine M. Timofejeva. E. Skarbalius lankosi pas M. Timofejeva name Nemenčinės pl. SB "Lakštingala". Paskutinį kartą E. Skarbalius lankėsi pas M. Timofejeva 2003-10-12.
Pagal turimą operatyvinę informaciją, A. Aksentiev bei jam artimi asmenys bei verslo partneriai naudojasi VSAT vadovybės paslaugomis. VSD žiniomis, A. Aksentiev biznio partnerė Kaliningrade L. Bastienė per R. Smailytę kreipėsi į VSAT vadovybę dėl galimybės RF piliečiui Acmed Dzamikhov, turinčiam tranzitinę LR vizą, nelegaliai būti Lietuvoje. To pasėkoje A. Dzamikhov, prabuvęs Lietuvoje savaitę, 2003-07-18 nelegaliai kirto LR valstybinę sieną.
Be to, per VSAT vadovybę yra tvarkomi artimo M. Timofejevos draugo R. Kulnio įdarbinimo VSAT sistemoje reikalai. Mūsų žiniomis, VSAT vadovybei buvo perduoti R. Kulnio dokumentai, ir šiuo metu yra laukiama palankaus momento R. Kulniui pasienyje įdarbinti.
Mūsų žiniomis, A. Aksentiev prašymu R. Smailytė yra apsiėmusi per ryšius LR Prezidentūroje sutvarkyti leidimo laikinai gyventi LR išdavimo A. Aksentiev klausimą. Pagal turimą operatyvinę informaciją, šis A. Aksentiev pageidavimas turėtų būti įgyvendintas iš karto po VSD vadovybės pakeitimo. Tikimasi, jog, pakeitus VSD generalinį direktorių, A. Aksentiev legalizavimosi Lietuvoje problema bus išspręsta gana sklandžiai.
Buvo nustatyti A. Aksentiev ryšiai su Lietuvos nusikalstamų grupuočių atstovais bei su jais susijusiais asmenimis:
- V. Jakučiu, L. Bastiene, B. Mazuch, kurie yra A. Aksentiev biznio partneriai Kaliningrado srityje;
- Saturnu Dubininku (SATAS), kuris yra A. Aksentiev biznio partneris;
- Andrėj Gribojedov (GRIBAS), vienu iš buvusių "Vilniaus brigados" lyderių, šiuo metu priskiriamu nusikalstamai "Delfinų" grupuotei, kuriam R. Smailytė tarpininkauja, užmezgant ryšius su valstybės pareigūnais;
- tris kartus teistu kontroversiškai vertinamu verslininku Vladu Laurinavičiumi (LAURYTĖ)".
Šioje VSD pažymoje daug rašoma ir apie holdingą "Aivia Baltika", apie prekybą sraigtasparnių detalėmis Sudane, apie "Aviabaltikos" prezidento J. Borisovo ryšius su prezidento patarėju R. Aču. "Naudojantis R. Ačo vardu ir jam žinant, už atitinkamą atlygį sudaromos išskirtinės sąlygos privačių struktūrų verslui, taip pat siekiama įtakoti privatizavimo bei konkursų valstybės užsakymams gauti rezultatus. Mūsų žiniomis, R. Smailytė, pasinaudodama itin artimais ryšiais su Lietuvos automobilių kelių direkcijos viršininku V. Puodžiuku, "disponuoja" Kelių fondo lėšomis. Pastaruoju metu R. Smailytės iniciatyva Kelių fondo lėšos buvo skirtos VSAT Lazdijų rinktinei, V. Malinauskui (UAB "Hesona"), Pagėgių savivaldybei. Žadama atitinkamą sumą pinigų skirti Kauno miesto savivaldybei, tokiu būdu patraukiant į savo pusę Kauno merą A. Garbaravičių ir užsitikrinant jo paramą, tvarkant reikalus Kaune", - teigiama pažymoje.
Sekmadienis
Dar rytą atrodo, kad pažymos atsiradimas ir jos išspausdinimas laikraščiuose naudingiausias VSD direktoriui M. Laurinkui, kuris nenori palikti posto ir iš jo traukiasi tik prezidento stumiamas. Vieta departamente iš tikrųjų šilta, nes gali dirbti ką nori ir viską slėpti po valstybinės paslapties skraiste. Tačiau galvojant apie šiltas vietas M. Laurinkaus šūvis turėjo būti labai taiklus, nes ta vieta, į kurią skiriamas M. Laurinkus, irgi šilta - ambasadoriumi į Ispaniją. Dekretą dėl šio paskyrimo pasirašo prezidentas, kuris užkabintas direktoriaus gali ir nepasirašyti. Vadinasi prieš šaudamas M. Laurinkus žinojo, ką turi šovininėje. Jau po pietų apie tai sužinojo ir visi kiti.
Televizijos paskelbė dalį tos medžiagos, iš kurios atsirado VSD pažyma. Visi turėjo progos išgirsti pagrindinio prezidento rėmėjo J. Borisovo pokalbius su artimais R. Pakso žmonėmis. Gandai, kurie tuoj po rinkimų sklandė po Lietuvą, pasitvirtino ir šis skandalas - logiška visų veiksmų tąsa. J. Borisovas R. Paksui milijoną davė ne už gražias akis, o už pažadus atidirbti. Pradžia buvo lyg ir nebloga - R. Paksas vienu iš pirmųjų savo dekretų J. Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę, bet nepaskyrė jo savo patarėju. J. Borisovas smarkiai užpyko ir jau kovo mėnesį pasakė, kad prezidentas už tai pasigailės ir jis medžiagą perduos užsienio žvalgyboms. Pažymos ir pokalbių paviešinimas dabar šiek tiek lengvina paties prezidento padėtį, bet dar didesnį šešėlį meta ant patarėjo R. Ačo, kuris ir be to painiojasi. R. Ačas sako J. Borisovo beveik nepažįstąs, kalbėjęsis tik tris kartus, o štai pagrindinis rėmėjas tvirtina priešingai.
Aišku viena, "sąmokslo" skandalas pakenkė Lietuvos prestižui. Net "The New York Times" paskelbė apie Lietuvos prezidentą ištikusią krizę, medžiagas iš Lietuvos išspausdino daugelio Europos šalių laikraščių, rodė televizijos. Stebuklingai tyli tik Rusijos spauda.
Pirmadienį Seimas sudarys parlamentinę komisiją, kuri savo žodį tars greičiau nei prokurorai. Iš kitos pusės, jei prokurorai ir neįžvelgs baudžiamosios atsakomybės, politiko atsakomybė didesnė už juridinę. Netgi premjeras A. Brazauskas, kuris visada išlieka ramus ir niekada neskubina įvykių, pareiškė, kad skandalo herojai privalo palikti savo postus.