• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pareigūnus demaskuoja "blakės"

Lietuvą vienas po kito drebina skandalai, kai įtakingi, aukštas pareigas einantys valdininkai verčiami iš postų. Šalies specialiosios tarnybos, naudojančios slapto klausymosi įrangą, vadinamąsias "blakes", vieną po kito demaskuoja nusikaltusius pareigūnus. "Blakių" aukomis jau tapo Trakų rajono meras, vicemeras ir administracijos direktorius, Kauno apskrities viršininko pavaduotojas, Šiaulių teritorinės muitinės vadovas, su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu kovojęs Panevėžio prokuroras. Sąrašą vainikuoja Seimo pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA

"Blakėms" skverbiantis į svarbių asmenų kabinetus, sujudo Seimas. Vis dažniau pasiaiškinti kviečiami specialiųjų tarnybų vadovai. Šie jau juokauja, kad jei tavo kabinete sumontuota tokia įranga, esi įtakingas žmogus valstybėje.

REKLAMA

Eiliniai kyšininkai ar banditai gaudomi naudojantis mobiliųjų telefonų pokalbių išklotinėmis ar ultravioletiniais dažais žymėtomis kupiūromis. O sumontuota klausomoji įranga - aukštas lygis.

Per Lietuvą nuskambėję "blakių" skandalai verčia sunerimti ne tik kyšius imančius valdininkus, bet ir teisėsaugininkus.

REKLAMA
REKLAMA

Generalinėje prokuratūroje itin griežtos konspiracijos sąlygomis baigiama tirti baudžiamoji byla, kuri sukels dar vieną "sprogimą". Įtariamuoju tapo dabar jau buvęs Panevėžio apygardos prokuratūros organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus (ONKTS) vyriausiasis prokuroras Gintaras Malčiauskas. Iki šiol oficialiai skelbiama tik viena versija - ilgametis prokuratūros darbuotojas dar praėjusių metų sausio mėnesį netikėtai iš darbo išėjo savo noru. Keistas sutapimas: G.Malčiauskas pasiprašė palikti darbovietę iškart, kai tik patikrinimą Panevėžio apygardos prokuratūroje baigė Generalinės prokuratūros atstovai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik dabar pradeda aiškėti tikrosios prokuroro pasitraukimo priežastys. Jį jau kuris laikas sekė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) agentai. Šie buvo gavę teismo leidimą sumontuoti sekimo aparatūrą tuomečio ONKTS vadovo kabinete. Kaip STT agentai sugebėjo patekti į itin griežtai saugomas patalpas, iki šiol mįslė. Juk apygardos prokuratūra saugoma, o ONKTS šefo kabinete tiek paslapčių, už kurias mafija sutiktų sumokėti milžiniškus pinigus. Teigiama, kad iššifravus "blakės" užfiksuotus pokalbius, vykusius G.Malčiausko kabinete, Generalinės prokuratūros vadovybę ištiko šokas. Byla nedelsiant buvo perduota tirti Generalinei prokuratūrai, o visa su tuo susijusi informacija kruopščiai įslaptinta. Pareigūnai iki šiol nesako, kokie įtarimai pateikti G.Malčiauskui, o Panevėžio STT atstovai oficialiai pareiškė, kad jų tarnyba su G.Malčiausko byla neturi nieko bendra. Kol kas žinoma tik tiek, kad G.Malčiauskas kaltinamas padaręs tarnybinį nusikaltimą.

REKLAMA

Lietuvos, kaip ir kitų šalių, specialiosios tarnybos labai nenoriai kalba apie įrangą, kuri buvo panaudota tiriant vieną ar kitą baudžiamąją bylą. Tik per neapsižiūrėjimą arba atsitiktinai tokia informacija patenka į viešumą.

Bene pirmą kartą apie STT panaudotą "blakę" sužinota praėjusiais metais, kai buvo praskleistas paslapties šydas nuo Šiaulių teritorinės muitinės vadovo Vytauto Bredulio baudžiamosios bylos. Prokuratūros rašte teismui, kuriame prašyta pratęsti vyriausiojo Šiaulių muitininko nušalinimo nuo pareigų terminą, praslydo iš pirmo žvilgsnio nekalta frazė. Prokuroras rašė, kad V.Bredulis savo poilsio kambaryje, esančiame greta darbo kabineto, paėmė iš savo pavaldinio pinigus - kyšį ir įsidėjo į kairiąją uniformos kišenę. Toks prokuratūros akylumas leidžia spėti, kad STT agentai buvo sumontavę blakę, kuri įrašo ne tik pokalbius, bet ir vaizdą.

REKLAMA

Labai panašiomis aplinkybėmis STT ir prokuratūra išsidavė Seimo pirmininko Viktoro Muntiano istorijoje. "Blakė", sumontuota Kauno apskrities viršininko pavaduotojo Virginijaus Vizbaro kabinete, teisėsaugininkams transliavo tokį vaizdą: Seimo pirmininkas klausia valdininko, kiek jis skolingas už paslaugą. V.Vizbaras mandagiai atsako: "Ką jūs. Nieko, pirmininke". Tuomet V.Muntianas iš kišenės išsiėmė piniginę ir iš jos ištraukė popierėlių, panašių į pinigus. Bent jau taip buvo suformuluotas sakinys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors baudžiamųjų bylų, kuriose įrodymams surinkti buvo panaudotos "blakės", nėra daug, jos visos turi dar vieną bendrą bruožą. Įtariamieji, sužinoję, kad jų veikla buvo fiksuojama specialia įranga, dažniausiai iš esmės pakeičia savo gynybos poziciją. Jie neneigia, kad tokie įvykiai buvo, tačiau įrodinėja, kad pareigūnai iškraipė jų esmę.

REKLAMA

Bene ryškiausias pavyzdys - skandalas Trakų savivaldybėje, kai iš pareigų buvo priversti atsistatydinti kyšininkavimu įtariami meras Vytautas Petkevičius, vicemeras Saulius Raščiauskas ir savivaldybės administracijos direktorius Leonardas Karnila. Pareigūnai ėmė pinigus iš verslininkų ne tik sau, bet ir reikalavo, kad dalis pinigų būtų pervesta į jų partijų sąskaitas kaip oficiali parama. STT agentai stebėjimo aparatūrą buvo sumontavę L.Karnilos kabinete, tad agentams visas derybų procesas buvo girdimas ir matomas kaip ant delno.

Panašiai elgėsi ir V.Muntianas - jis viešai net nemėgino neigti davęs pinigus V.Vizbarui, tik aiškino, kad tai visai ne kyšis, o paprasčiausias atlygis už darbą. Galime tik spėlioti, kaip Seimo pirmininkas būtų kalbėjęs, jei ne su "blakių" pagalba išnirę įrodymai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų