• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Osteoporozė laužo ne tik kaulus - ir gyvenimus...

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Pakaunėje gyvenanti Monika A. (83 m.) prieš dvejus metus, keldamasi nuo kėdės, nejučiomis kryptelėjo koją ir nugriuvo. Nors grindų danga - nekieta, o moteris - nedidelio ūgio, krisdama ji patyrė sunkią traumą (koją taip stipriai skaudėjo, jog savo jėgomis Monika nuo žemės neatsikėlė). Nors nukentėjėlė traumuotos kojos nejautė ir nevaldė, manė, jog ji tik sumušta, todėl trynė nuskausminamuoju bei kraujotaką gerinančiu tepaliuku. Praėjo valanda, antra, tačiau skausmas nė kiek nemažėjo. Nusprendę ilgiau nelaukti, artimieji Moniką nuvežė į Kauno Centro ligoninės Traumatologinį punktą. Priėmime budėjęs gydytojas, vos žvilgterėjęs į traumuotą koją (ji buvo pavirtusi į šoną), pasakė, jog greičiausiai lūžęs šlaunikaulio kaklelis. Rentgeno tyrimai įtarimą patvirtino. Ligonei prireikė skubios operacijos. Ją atliko Ortopedinio - traumatologinio skyriaus vedėjas Rimgaudas Žukas. Kaip vėliau gydytojas paaiškino, šlaunikaulio kaklelis buvo operuotas taikant visame pasaulyje pripažintą daktaro Ulevalo metodiką - dviem (kitais atvejais - trimis) specialiais sraigtais sujungiant lūžgalius - atsiskyrusias kaulo dalis. Šie sraigtai sujungtus lūžgalius suglaudžia ir suspaudžia, taip skatindami kaulą gyti.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojas R. Žukas ligonės artimuosius informavo, jog lūžęs šlaunikaulio kaklelis garbaus amžiaus sulaukusiems žmonėms gyja ilgai - apie pusę metų. Mažiausiai porą mėnesių ligonė buvo įspėta ant operuotos kojos jokiu būdu nesiremti, ją ypatingai saugoti, vaikščioti naudojantis specialia vaikštyne, lazdomis arba ramentais.

REKLAMA

Tik sugrįžusi į namus Monika A. suvokė, kokioje nepavydėtinoje situacijoje atsidūrė. Mat netikėtai užklupusi fizinė negalia Monikai - visą gyvenimą nevengusiai darbo ir aktyvios veiklos - buvo tiesiog nepakeliama. Moteris vos vos galėjo judėti - beveik visą dieną praleisdavo ant patalo, neįstengė savęs apsitarnauti, jai buvo reikalinga nuolatinė slauga. Netrukus kryžkaulio srityje ligonei ėmė formuotis pragulos, o skaudėjo, rodos, ne tik operuotąją koją, bet ir visą kūną. Visi šie negalavimai bei nepatogumai ligonę tiesiog gniuždė...

REKLAMA
REKLAMA

Kai kojos skausmai sustiprėjo taip, jog nepadėjo jokie vaistai, Moniką A. artimieji nuvežė į traumatologo konsultaciją. Rentgeno nuotraukos nerodė jokių pokyčių (lūžgalius sutvirtinę sraigtai buvo savo vietose), todėl buvo patarta padidinti nuskausminamųjų vaistų dozes. Be vartojamų stiprių analgetikų, savijautą kiek palengvindavo nuolat atliekami masažai, įtrynimai specialiais nuskausminamaisiais tepaliukais, gydomosios vonios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš porą mėnesių Monikos A. būklė vėl ėmė blogėti: operuotoji koja tapo ypač skausminga, nepadėjo jokie nuskausminamieji vaistai nei tepalai. Greičiausiai dėl to, kad ligonė po patirtos traumos galėjo gulėti tik ant nugaros, itin skausmingi pasidarė abu kulnai (nusitrynė oda, o šeimos gydytojos rekomenduoti tepaliukai buvo neveiksmingi). Vėl prireikė ortopedo - traumatologo konsultacijos.

REKLAMA

Ligonę konsultavęs gydytojas Rimgaudas Žukas konstatavo, jog yra prasidėjusi sraigtų migracija, o tai esą ir gali sukelti stiprius kadaise operuotos kojos skausmus. Monika A. vėl atsidūrė ligoninės palatoje - buvo nuspręsta sraigtus išimti (paprastai jie išimami po operacijos praėjus maždaug metams, tačiau jei senyvo amžiaus ligonis jaučiasi gerai, tam tikrą rizikos laipsnį turinti sraigtų išėmimo operacija atidedama).

REKLAMA

Laimė, Monikos A. operacija pavyko, ligonės būklė gerėja. Tiesa, moteris ir toliau turi be galo saugotis, judėti itin atsargiai. Mat kaip gydytojai traumatologai žino iš savo darbo praktikos, dėl besivystančios osteoporozės lūžus vienam kaului (ilgalaikes kančias ligoniui atnešantis šlaunikaulio kaklelio lūžimas - osteoporozės pasekmė), žymiai išauga tikimybė, jog gali lūžti ir kiti kaulai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyresnio amžiaus žmonių trauma

Gydytojų ortopedų teigimu, šlaunikaulio kaklelio lūžimas dažniausiai diagnozuojamas vyresnio amžiaus žmonėms. Statistika rodo, jog tokios traumos moteris ištinka maždaug šešis kartus dažniau nei vyrus. Tai siejama su hormonų pokyčiais, ryškiau pasireiškiančiais moters organizme (kai tam tikrame amžiaus tarpsnyje organizme ima trūkti moteriškojo lytinio hormono estrogeno). Mat vyresnio amžiaus moterims, jei jos, prasidėjus menopauzei, nesiima pakaitinės hormonų terapijos, vystosi kaulų retėjimas, arba osteoporozė. Dėl šios priežasties mažėja kaulų tankis, plonėja žievinis kaulo sluoksnis, kaulai darosi trapesni, taigi ir didėja lūžių tikimybė.

REKLAMA

Sergant osteoporoze, kaulai gali lūžti dėl iš pirmo žvilgsnio visai nedidelės traumos - pargriuvus, stuktelėjus, atsitrenkus į kietesnį daiktą. Kartais kaulai lūžta net verčiantis lovoje ant kito šono! Dažniausiai lūžta stuburo slanksteliai, šlaunikaulis, dubuo, dilbis, riešas, žastikaulis.

REKLAMA

Be kaulų lūžimų, yra ir kitų osteoporozės simptomų: tai ir juosmens bei apatinės krūtinės dalies skausmas, ir raumenų silpnumas, mėšlungis, kupros formavimasis, kojų prakaitavimas ir kt.

Ta baisioji osteoporozė...

Kaip nuspėti, jog žmogus serga osteoporoze? Ar įmanoma šią ligą atitolinti?

Pagrindiniai osteoporozės rizikos veiksniai yra amžius (daugiau nei 50 metų), moteriška lytis, menopauzė, paveldimumas, smulkus kūno sudėjimas, mažas svoris, nejudrumas, šviesūs plaukai, mažas kalcio ir vitamino D kiekis maiste, alkoholio vartojimas, rūkymas, pernelyg gausus kofeino vartojimas. Greitesniam ligos išsivystymui įtakos turi ir tai, jei kiaušidės buvo pašalintos iki 45 metų, jei kamuoja kai kurios endokrinologinės ligos, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, jei žmogui anksčiau buvo operuotas skrandis ar ilgą laiką buvo vartoti gliukokortikoidai (antinksčių žievės steroidiniai hormonai), vaistai nuo epilepsijos, skrandžio rūgštingumą mažinantys preparatai, skydliaukės hormonai ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Osteoporozę anksti pastebėti sunku. Ji nustatoma ištyrus kaulų mineralų tankį DEXA tyrimu. Kad šis tyrimas būtų tikslus, paskirtą dieną negalima vartoti kalcio preparatų, draudžiama atlikti tyrimus, kuriuose naudojamos kontrastinės medžiagos. Paklaida gali atsirasti ir dėl to, jei tiriamas asmuo jau buvo patyręs osteoporozinių kaulų lūžių, buvęs gydytas kai kuriais preparatais, jei serga inkstų ar tulžies pūslės akmenlige, jei stuburo slanksteliai yra deformuoti.

REKLAMA

Šis tyrimas yra nepigus (kainuoja apie 50 litų), o nemokamai atliekama tik nedidelė dalis tokių tyrimų. (Latvijoje toks tyrimas irgi yra mokamas, o Estijoje atliekamas nemokamai).

Kaip atitolinti osteoporozę?

Sergantieji osteoporoze turi vartoti subalansuotą maistą, kuriame būtų pakankamai kalcio (pieno produktai, jogurtas, brokoliai, špinatai, riešutai, lašiša). Suaugęs žmogus per parą turi suvartoti apie 1 000 mg kalcio. 65 metų amžiaus sulaukusios ir vyresnės moterys kalcio kasdien turi suvartoti po 1 200 mg. Kad organizmas kalcį pasisavintų, kartu būtina vartoti ir vitaminą D. Kalcio tabletes prieš nuryjant reikia gerai sukramtyti. Vyresnio amžiaus žmonėms patariama vartoti kuo mažiau druskos, mat didesnis jos kiekis sumažina organizmo gebėjimą pasisavinti kalcį.

REKLAMA

Labai svarbu reguliariai ir tinkamai mankštintis - vengti per didelių krūvių, staigių judesių, aktyvių veiksmų (didėja traumų rizika). Reikia išmokti nugaros raumenis stiprinančių pratimų.

Kiek įmanoma saugokitės traumų! Itin atsargiai vaikščiokite nelygiu ir slidžiu keliu, o jei nėra neatidėliotinų reikalų, žiemos metu kelionių geriau atsisakykite išvis. Vyresnio amžiaus žmonės turėtų įsitaisyti lazdelę ar kitą pagalbinę priemonę (kad būtų lengviau judėti), avėti tik neslidžią avalynę žema pakulne. Gyvenamosiose patalpose netieskite slidžių kilimėlių, o reikalingiausius daiktus susidėliokite taip, kad nereikėtų lenktis ar stiebtis. Ilgėliau pasėdėję ar pagulėję kelkitės iš lėto - kad neapsvaigtų galva ir nenugriūtumėte.

REKLAMA
REKLAMA

Saugokitės!

Dar kartą primename - šlaunikaulio kaklelis yra ypatingai pavojinga trauma, ligonį ilgam prikaustanti prie lovos (dėl to dar sparčiau progresuoja osteoporozė!), dažnai lydima sunkių komplikacijų (plaučių uždegimas, kraujagyslių trombai, pragulos). Didelių problemų kyla ir dėl to, jog tokią traumą patyrę senyvo amžiaus pacientai neretai turi ir kitų rimtų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, yra persirgę galvos smegenų insultu, miokardo infarktu, skundžiasi aukštu kraujospūdžiu, serga cukralige ir kt., o tai dar labiau apsunkina ligonio būklę.

Yra žinoma, jog po šlaunikaulio kaklelio lūžimo vienas iš penkių pacientų miršta per pirmąjį pusmetį po patirtos traumos, o beveik pusė nukentėjusiųjų lieka invalidais. Tad saugokite sveikatą!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų