Ateinančios savaitės pabaigoje trys televizijos - LNK, “Tango TV” ir TV4 - pradės bandomąją transliaciją per 53 TV kanalo skaitmeninę stotį Vilniuje. Artėjančiai skaitmeninės televizijos erai jau rengiasi ir skaitmeninės televizijos priedėlių importuotojai.
"Lietuvos radijo ir televizijos centras ketina pradėti siųstuvo bandymus, o tam reikalingi signalai - televizijos programos. Todėl Lietuvos radijo ir televizijos komisija pritarė tam, kad šešis mėnesius būtų atliekamas bandomasis šių programų transliavimas. Jo metu būtų nustatyta aprėpties zona ir tai, kaip žiūrovai gali priimti šios stoties signalą butuose", - sakė Radijo ir televizijos komisijos techninis konsultantas Algimantas Kaziliūnas.
Bandymui pasirinkti transliuotojai naudojasi Lietuvos radijo ir televizijos centro relinėmis linijomis, kurios jau yra skaitmenizuotos ir jokios papildomos įrangos centrui šiems bandymams nereikia įsigyti.
"Tai techninių problemų sprendimų paieška, technologijų patikrinimas - kokius srautus reikia tiekti į eterį, kad signalai vienas kitam nesukeltų trukdžių ir nenukentėtų kokybė. Tai nebus naujos programos, o tos pačios, kurios transliuojamos analoginiu būdu. Tačiau jų kokybė, tikimasi, turėtų būti geresnė. Kadangi tai yra siųstuvo bandymai - galimi transliavimo nutrūkimai, trukdžiai ir pan.", - įspėja A. Kaziliūnas.
Skaitmeninės televizijos stoties bandymuose galės dalyvauti ir gyventojai, įsigiję specialų priedėlį savo televizoriui.
Vieni pirmųjų pateikę rinkai skaitmeninių televizijų imtuvus pretenduoja būti UAB "Mikrovisatos servisas", jau turinti savo sandėliuose "Samsung" ir "Humax" firmų imtuvų.
"Mes bandysime būti pirmieji, kadangi gamintojai, su kuriais mes dirbame, yra patiekę visame pasaulyje daug imtuvų. Manau, kad būsime tie, kurie konkurencingomis kainomis pasiūlys šių imtuvų gyventojams", - teigia "Mikrovisatos serviso" prekybos direktorius Virgilijus Repečka.
Anot jo, pasaulinė praktika rodo, kad priedėlių paklausa nėra labai didelė - tai būtų apie 10 proc. televizinės rinkos.
"Mes manome, kad tai bus populiaru didmiesčiuose ir šių didmiesčių privačių namų kvartaluose, kur šiuo metu gana prastas analoginio signalo priėmimas. Labai abejoju, kad bus populiaru keisti analoginį signalą į skaitmeninį kituose rajonuose, kadangi Lietuvos rinka - neturtinga rinka. Be to, paklausa labai priklausys nuo to, kas bus transliuojama - ar tie patys kanalai, kurie yra dabar, ar papildomas servisas, kurį televizijos teiks su tuo signalu", - prognozuoja V. Repečka.
Nors skaitmeninės televizijos priedėliai nėra pigūs, prognozuojama, kad prasidėjus skaitmeninės televizijos transliacijoms jie turėtų pigti.
“Eltą” konsultavę ekspertai minėjo nuo 800 iki daugiau kaip 1000 litų kainas.Bandomoji skaitmeninės televizijos transliacija truks iki rugsėjo 1 dienos.
Kol kas Radijo ir televizijos komisija nėra paskelbusi naujo konkurso skaitmeninės televizijos licencijai gauti. Šių metų pradžioje įvykęs pirmasis konkursas, nesulaukus nė vieno dalyvio paraiškos, baigėsi be rezultatų.
ELTA