• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos reforma "trypčioja vietoje", blogėja gyventojų mirtingumo ir vidutinės gyvenimo trukmės rodikliai, kaimo gyventojų sveikata blogesnė nei miesto, daugėja traumų, tačiau gerėja piktybinių navikų ir tuberkuliozės rodikliai.

REKLAMA
REKLAMA

Tai ketvirtadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje konstatavo Nacionalinės sveikatos tarybos (NST) pirmininkas Juozas Pundzius.

REKLAMA

Pasak jo, 2001 metais šalies gyventojų mirtingumas padidėjo, o gyvenimo trukmė sutrumpėjo iki 71,7 metų. Taip pat išlieka didžiulis skirtumas tarp moterų ir vyrų vidutinės gyvenimo trukmės - moterys Lietuvoje gyvena beveik 12 metų ilgiau nei vyrai.

NST pirmininkas atkreipė dėmesį, jog išlieka dideli skirtumai tarp kaimo ir miesto gyventojų sveikatos rodiklių. J.Pundziaus teigimu, pastaruoju metu neramina tai, kad kaimo gyventojų mirtingumo ir gyvenimo trukmės rodikliai pablogėjo labiau nei miesto.

REKLAMA
REKLAMA

Anot J.Pundziaus, tai rodo dar didesnę spragą tarp miesto ir kaimo sveikatos priežiūros prieinamumo.

Kalbėdamas apie nelaimingus atsitikimus ir traumas, NST pirmininkas J.Pundzius konstatavo, kad traumatizmo profilaktikos srityje "mes patyrėme pralaimėjimą".

"Traumų didėjimo šalyje rodikliai negali tenkinti nė vieno iš mūsų", - teigė J.Pundzius. Jis mano, jog finansų stygius, nesusikalbėjimas tarp įvairių institucijų lėmė tai, jog "šiandiena dar turime nesaugią aplinką traumų atžvilgiu bei blogėjančius šalies traumatizmo rodiklius".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NST pirmininkas kritikavo nacionalinę traumatizmo programą, teigdamas, jog "reikia pripažinti, kad ir Nacionalinė traumatizmo profilaktikos programa nepasiekė savo rezultatų".

Tačiau be blogėjančių gyventojų sveikatos rodiklių J.Pundzius paminėjo, jog šiuo metu galima įžvelgti ir kai kurias Lietuvos gyventojų sveikatos gerėjimo tendencijas.

REKLAMA

"Lietuvos žmonių sveikata, nežiūrint tokio menko finansavimo, vis tik turi tendencijų gerėti", - pažymėjo J.Pundzius.

Jis tikino, jog šalyje gerėja piktybinių navikų, tuberkuliozės statistiniai rodikliai, mažėja kūdikių mirtingumas. Pastaruoju rodikliu, J.Pundziaus teigimu, Lietuva artėja prie ES šalių vidurkio.

REKLAMA

Tačiau nežiūrint kai kurių pozityvių Lietuvos gyventojų sveikatos rodiklių, NST pirmininkas smarkiai kritikavo dabartinį sveikatos apsaugos finansavimo lygį bei sveikatos reformos eigą.

"Neužbaigta ir trypčioja vietoje sveikatos apsaugos reforma", - tvirtino J.Pundzius.

Jis teigė, jog dėl nepakankamo sveikatos apsaugos finansavimo pacientams teikiamos paslaugos išsilaiko tik medikų atlyginimų sąskaita.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mes esame realistai ir nesitikime, kad medikų apmokėjimas artimiausiu metu galėtų pasiekti išsivysčiusių šalių apmokėjimo lygmenį", - kalbėjo J.Pundzius. Jis teigė, jog medikų atlyginimai turi peržengti "gėdingai žemas ribas", nes tai , anot jo, turėtų būti valstybės prestižo reikalas.

REKLAMA

"Medikai yra kantrūs, medikai neina į gatves, neina ant kelių, bet jie teikia pagalbą ir užtikrina pakankamą paslaugų kokybę Lietuvos žmonėms", - kalbėjo J.Pundzius.

Jo vadovaujama Nacionalinė sveikatos taryba yra ekspertinė institucija sveikatos politikos klausimais prie Seimo. Taryba, kurią sudaro 15 žymiausių šalies medikų iš įvairių sričių, kasmet atlieka Lietuvos gyventojų sveikatos rodiklių įvertinimą ir apie tai informuoja Seimą.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų