Remigijus RAINYS
Naujieji 21x10,5 centimetro dydžio, ant specialaus popieriaus išspausdinti transporto priemonės registracijos liudijimai pamažu pakeis dar 1992 metais Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtintus registracijos liudijimus.
Naujieji liudijimai gaminami iš specialaus plastikinio popieriaus, tad nebus laminuojami. Tarp dvylikos konkurentų konkursą laimėjusi individuali įmonė "Grafija" garantuoja, kad dokumentas nesusidėvės dvidešimt metų, juo labiau kad į tris dalis sulankstomas liudijimas bus saugomas plastikiniame maišelyje. Pirmajame dokumento lapelyje bus nurodoma transporto priemonės savininko anketiniai duomenys ir asmens kodas. Antrajame lapelyje bus įrašytas registruojamos transporto priemonės valstybinis numeris, leidimo eksploatuoti numeris, markė, modelis, identifikavimo numeris, spalva, nurodoma, kas išdavė registracijos liudijimą. Trečiajame lapelyje bus pirmosios registracijos data, pirmosios registracijos Lietuvoje data, nurodoma leistinas maksimalus svoris, svoris, tipas arba kategorija, sėdimų ir stovimų vietų skaičius, duomenys apie variklį. Bus nurodoma variklio galia, darbinis tūris ir naudojamų degalų rūšis.
Beje, norintieji jau dabar gali išsiimti dar vieną, ateityje, ko gero, privalomu tapsiantį dokumentą. Tai transporto priemonės naudotojo pažymėjimas, sąlyginai keičiantis neseniai panaikintą įgaliojimą vairuoti transporto priemonę. Nuo registracijos liudijimo šis dokumentas skiriasi spalva (mėlynas) ir tuo, jog jame nurodyta ne tik transporto priemonės savininkas, bet ir naudotojo asmens duomenys. Transporto savininkas gali išsiimti neribotą skaičių transporto priemonės naudotojo pažymėjimų, kuriuose įrašomas ne tik asmuo, kuriam savininkas patiki savo automobilį, bet ir dokumento galiojimo laikas. Atrodo, kad įvedę tokį dokumentą, mes ir vėl pretenduojame tapti Europos Sąjungos lyderiais, tačiau to labai pageidavo Vežėjų asociacijos "Linava" nariai, patikintys savo brangiai kainuojančius vilkikus samdomiems vairuotojams. Dabar transporto priemonės registracijos liudijimas galės ramiai ilsėtis automobilio savininko seife, o užsienyje važinėjantys samdomi vairuotojai tikrintojams pateiks naudotojo pažymėjimą. Žinoma, tai bus įmanoma tik tada, kai mūsų Užsienio reikalų ministerijos pareigūnai pagaliau išsijudins ir informuos apie naujuosius dokumentus visas aplinkines valstybes. "Regitros" žiniomis, tai tikimasi padaryti iki vasario 1 dienos. Turint naudotojo pažymėjimą transporto priemonės negalima nei parduoti, nei išregistruoti iš įskaitos, tad prabangių mašinų savininkai galės naudotojų pažymėjimus išsiimti ne tik sau, bet ir savo šeimos nariams, iki minimumo sumažindami automobilio dokumentų perdavimą vienas kitam ir riziką juos pamesti. Pirmą kartą registruojant automobilį naudotojo pažymėjimas kainuos šešis, pakartotinai - dešimt litų.