BNS
Lygiai prieš metus Lietuva, kaip ir dar aštuonios Europos Sąjungos (ES) valstybės, tapo pilnateise Šengeno erdvės nare. Tuo netruko pasinaudoti nusikalstamos struktūros - per tuos metus Latvijos ir Lenkijos pasienio suaktyvėjo kontrabandininkai, vogtų mašinų ir nelegalių migrantų gabentojai.
Nuo praėjusių metų gruodžio 21 dienos prie vidaus sienų su Lenkija ir Latvija buvo pakelti užtvarai, o pusantro dešimtmečio su šiomis valstybėmis egzistavusi Lietuvos siena tapo nematoma - nebeliko dokumentų kontrolės, išnyko pasienio punktai, naują veiklos etapą pradėjo ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT).
Pasak VSAT pranešimo, keliauti tapo žymiai paprasčiau, tačiau pasieniečiai fiksuoja ir naujas tendencijas, kurias sukėlė šios permainos. Pavyzdžiui, pasienyje su Lenkija ir Latvija dirbančių VSAT pareigūnų vadovai konstatuoja, kad šiame ruože darbo vis daugėja, o situacija yra sudėtinga.
Pažeidėjų padaugėjo
Pasienyje su Lenkija dirbančios Lazdijų rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Vidas Mačaitis sako, kad šios rinktinės pasieniečiai kontroliuoja ne tik 104 kilometrų ruožą su Lenkija, bet ir dalį sienos su Rusija bei Baltarusija.
Lazdijų rinktinės pasieniečiai dar pernai prognozavo, kad Lietuvai tapus Šengeno nare kils nemažų problemų dėl kontrabandos gabentojų suaktyvėjimo ir nelegalios migracijos augimo.
Pasieniečių prognozės pasitvirtino - pasienyje su Lenkija sulaikoma daug neteisėtai akcizines prekes iš Lietuvos gabenančių asmenų, suaktyvėjo ir vogtų automobilių gabentojai.
Į Lenkiją, o per ją ir į kitas valstybes veržiasi ir sienos pažeidėjai iš Baltarusijos bei Rusijos.
Šiemet prie sienos su Lenkija sulaikyta daugiau užsieniečių nei pernai, taip pat išaugo į Užsieniečių registracijos centrą Pabradėje pristatytų asmenų skaičius.
V.Mačaitis pažymi, kad įvykių šiame pasienyje jo vadovaujamos rinktinės pareigūnai fiksuoja net daugiau nei prieš atsiveriant vidaus sienoms. Nors pasieniečių skaičius ir žymiai sumažėjo, bet vietiniai pasienio gyventojai žino, kad VSAT pareigūnai visada yra šalia, kad į juos galima kreiptis bet kokios pagalbos ir kad ji bus suteikta.
Lazdijų rinktinės vadas teigia, kad pasienyje su Lenkija, be minėtų naujų tendencijų - tris kartus padidėjusio sulaikomo kontrabandinių cigarečių kiekio, nelegalių imigrantų aktyvėjimo, žymiai padaugėjo atvejų, kai pasieniečių stabdomi automobilių vairuotojai nepaklūsta ir bando pabėgti. Tokiais atvejais reikia ir Lenkijos pasieniečių, ir Lietuvos policijos pagalbos - tam organizuojami bendri mokymai, keičiamasi informacija.
V.Mačaitis prognozuoja, kad pasienyje su Lenkija ir toliau augs bandymų gabenti kontrabandą skaičius, daugės nelegalios migracijos atvejų. Tam turės įtakos ir ekonominė situacija Lietuvoje bei kaimyninėse valstybėse, nedarbo augimas pasienio rajonuose.
Suaktyvėjo automobilių vagys
Panašios problemos aktualios ir prie 610 kilometrų sienos su Latvija dirbantiems Šiaulių rinktinės pasieniečiams. Jos vadas pulkininkas Vytautas Dabulskis taip pat sako, kad Lietuvai tapus Šengeno nare pasieniečiams dirbti tapo sunkiau - per sieną su Latvija išaugo transporto srautai, panaikinus nuolatinę kontrolę žymiai drąsesni tapo nusikaltėliai, kuriems pasidarė lengviau keliauti ir į Latviją, ir į Lenkiją, ir į kitas ES valstybes. Todėl, kaip sako V.Dabulskis, rinktinės operatyvininkai turi begalę darbo.
Išsiplėtė ir veiklos geografija: jei iki narystės Šengene Šiaulių pasieniečiai daugiausiai dirbdavo pasienio su Latvija rajonuose, tai dabar jų bendradarbiavimas siekia ir Švediją, ir Norvegiją, ir Italiją, ir kitas šalis.
Didėja ir su nusikaltimais susijusių procesų mastai. Pavyzdžiui, šiuo metu Šiaulių pasieniečiai sulaiko penkis kartus daugiau nelegalų nei prieš Lietuvos narystę Šengeno erdvėje. Nelegalūs migrantai tikisi, kad kertant vidaus sienas jų niekas netikrins, jie drąsiai važiuoja maršrutiniais autobusais, automobiliais ir net nebando, kaip anksčiau, sieną slapta pėsčiomis pereiti įvairiose vietose.
V.Dabulskis taip pat patvirtina, kad Šengeno erdvėje daug aktyvesni tapo automobilių vagys: jie grobia automobilius Lietuvoje ir gabena juos į Latviją arba atvirkščiai.
Nuolatinės kontrolės prie vidaus sienų nebuvimas įvairius nusikaltėlius vilioja ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse. Šiaulių rinktinės vadas įsitikinęs, kad kovos su įvairiais per vidaus sieną plintančiais nusikaltimais sėkmė priklauso ir nuo pačių pareigūnų bei jų aprūpinimo: būtina stiprinti operatyvinį darbą, prie vidaus sienų užtikrinti pakankamą skaičių pareigūnų pasirinktiniam tikrinimui pagal rizikos faktorius vykdyti, tinkamai aprūpinti pasieniečius techninėmis priemonėmis.
Tai lemia prie vidaus sienų atliekamų patikrinimų skaičių bei užkardomų nusikaltimų mastą.