Petras IVANAUSKAS
Prieš teismą stos du heroiną ir kokainą platinę asmenys ir vienas narkotikų pirkėjas. Vilniaus apygardos prokuratūra pranešė perdavusi Vilniaus apygardos teismui baudžiamąją bylą su kaltinamuoju aktu, kuriame kaltinimai dėl narkotikų platinimo pareikšti 26 metų vilniečiui A.S. bei 34 metų Vilniaus rajono gyventojui G.Ž. Na o, kvaišalų pirkėjui D.A. (27 m.) prokuroras pareiškė kaltinimą dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.
Prokurorų teigimu, ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad vieno sostinės daugiabučio bute G.Ž. ir A.S. laikė ir platino didelį kiekį heroino ir kokaino. Pas juos vėliau rasti beveik 39 gramai heroino ir daugiau kaip 7 gramai kokaino.
Sulaikant vienas iš narkotikų platintojų, bandė sprukti automobiliu, tad policininkams teko išdaužti automobilio priekinių durelių stiklą ir panaudoti antrankius.
Sulaikytas ir kvaišalų pirkėjas, su savimi turėjęs daugiau nei gramą heroino. Anot prokurorų, pastarasis ir vienas iš prekeivių žinomi policijos pareigūnams - jie ne kartą teisti, narkotikus vartoja ne pirmus metus.
Įtariamasis G.Ž., duodamas parodymus policijos pareigūnams, paaiškino, kad narkotines medžiagas jam atvežė Kazachstano pilietis, esą liepęs jas saugoti, o už saugojimą leidęs šiek tiek kvaišalų suvartoti. Kiti aiškino, kad narkotines medžiagas įsigijo čigonų tabore iš nežinomų asmenų.
Abiems kvaišalų prekeiviams teismas skyrė kardomąją priemonę - suėmimą, o pirkėjui skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir įpareigojimas periodiškai registruotis policijos įstaigoje.
Už didelio kiekio narkotinių medžiagų laikymą ir platinimą įtariamiesiems gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 15 metų. Kvaišalų pirkėjui numatomas laisvės atėmimas iki 2 metų.
Šiuo metu narkotikų kontrolės departamentas prie Vyriausybės pateikė kvaišalų paplitimo skaičius. Teigiama, kad mūsų šalyje narkotikų yra bandę 8,2 proc. gyventojų. Dažniausiai juos vartoja studentai ir naktinių klubų lankytojai. Pavyzdžiui, marihuanos arba hašišo nors kartą rūkė kas trečias studentas, 6 proc. studijuojančiųjų yra bandę ekstazio, amfetamino ar metamfetamino, o daugiau kaip 2 proc. - kokaino ar haliucinogeninių grybų.
Pagal šiuos ir kitus rodiklius Europoje mes nesame tarp pirmaujančiųjų. Štai ekstazį Europos šalyse vartoja apie 2 proc. 15-34 metų amžiaus gyventojų, o Lietuvoje kol kas net dvigubai mažiau. Pagal šį rodiklį mes esame penkti nuo galo. Pirmauja Šveicarija, kur ekstazio tabletes ryja net 7 proc. tokio amžiaus gyventojų.
Populiariausi narkotikai Europoje - kanapės. Ispanijoje jas yra rūkęs kas penktas 15-64 metų šalies gyventojas. Panašūs skaičiai ir Čekijoje, nedaug atsilieka prancūzai. Lietuva yra šio sąrašo pabaigoje - kanapių dūmo skonį žino tik kas penktas lietuvis.
Atrodytų, kad didelio pavojaus nėra, tačiau būgnus mušti vis dėlto verta. Kvašalai ypač tarp jaunimo, plinta gan sparčiai, o tai priveda ir prie nelaimių. Pernai mūsų šalyje nuo narkotikų - dažniausiai apsinuodiję opijatais - mirė 74 žmonės. Europoje nuo narkotikų kasmet miršta iki 8000 juos vartojančių.