Nuolatinis maitinimasis mėsainiais, keptomis bulvėmis bei kitais riebiais ir kaloringais produktais gali būti ne tik žalingas. Mokslininkai taip pat tiria, ar greito maisto vartojimas gali tapti priklausomybe.
Mokslininkai, tiriantys greito maisto biologinį poveikį, pastebėjo, kad tokie produktai sukelia hormonų pakitimus, dėl kurių gali būti sunkiau kontroliuoti mitybą.
"Nauji ir galbūt sensacingi duomenys apie greito maisto biologinį poveikį rodo, kad apsirijimas iki nutukimo gali būti siejamas ne vien su savitvardos stoka", - trečiadienį (01.29) skelbta moksliniame žurnale "New Scientist".
Teigiama, kad vos viename greito maisto gaminyje gali būti visos dienos rekomenduojama riebalų ir kalorijų norma. Priaugdami svorio žmonės darosi vis atsparesni hormono leptino poveikiui, susiejančiam svorį su apetitu, bei smegenų peptidui galaninui, kuris skatina maitintis.
Leptinas perduoda informaciją smegenų daliai, koordinuojančiai maitinimąsi, tačiau, priaugę svorio žmones tampa atsparesni šio hormono poveikiui.
"Jų smegenys praranda gebėjimą atsižvelgti į šiuos hormonus, kadangi padaugėja kūno riebalų", - teigė Vašingtono universiteto Sietle endokrinologas Michaelas Schwatzas.
Niujorko Rokfelerio universiteto mokslininkės Sarah Leibowitz atlikti tyrimai su gyvūnais taip pat parodė, kad jaunos žiurkės, nuo pirmųjų dienų šertos riebiu maistu, išlieka nutukusios ir brandžiame amžiuje.
Be to, mokslininkai tyrė, ar riebaus ir saldaus maisto persivalgymas sukelia smegenų pokyčius, panašius į priklausomybę nuo narkotikų.
"Gardus maistas ir seksualiniai pojūčiai yra vieninteliai dirgikliai, galintys aktyvuoti dopamino sistemą iki priklausomybei nuo narkotikų artimo lygio", - nurodė Prinstono universiteto Niu Džersyje mokslininkas Johnas Hoebe.
Vis dėlto "New Scientist" rašo, kad, kai kurių tyrinėtojų nuomone, priklausomybė nuo riebaus ir saldaus maisto nėra galutinai įrodyta.
“Reuters”-ELTA