Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įspėja, kad prieš kreipiantis dėl įsidarbinimo užsienyje būtina pasidomėti, ar įmonė turi specialiąją licenciją, praneša ELTA.
Pasak ministerijos pareigūnų, pastaruoju metu spaudoje ypač padaugėjo skelbimų, siūlančių neva legalų darbą užsienyje. Tiek pagrindiniuose dienraščiuose, tiek mažesnių miestų laikraščių skiltyse "Siūlo darbą" beveik kasdien nesunku rasti maždaug tokius tekstus: "Padedame legaliai įsidarbinti Ispanijoje", "Darbo ir stažuočių programos JAV, Anglijoje, Airijoje", "Legalus darbas naftos platformose", "Legalus darbas Prancūzijoje" ir panašiai. Tačiau patiklūs žmonės labai dažnai yra apgaunami ir nukenčia finansiškai. Iš jų išviliojami pinigai, o oficialios sutarties legaliam darbui taip ir nepasiūloma.
Todėl ministerija, atsižvelgdama į dažnus faktus, žmones perspėja ir rekomenduoja: jei į kurią nors bendrovę kreipiamasi dėl įsidarbinimo užsienyje, visada būtina paprašyti, kad įmonė pateiktų specialiąją Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotą licenciją. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija šiuo metu yra išdavusi licencijas užsiimti įdarbinimo užsienyje tarpininkavimo veikla tik penkiolikai šalies įmonių - UAB "EireLita", UAB "Jūreivystės konsultacijos", M. Ragaišio individualiai įmonei, UAB "Marsemus", UAB "Antex Pluss", viešajai įstaigai "Jaunimo verslo konsultacijos", UAB "Kalba", UAB "Studentų kelionių pasaulis", S. Meškauskienės firmai, Ričardo Einingio įmonei (Šiauliai), UAB "Planetos kontaktai", O. Vovk personalinei įmonei, UAB "Vartai į pasaulį", UAB "Kelrodis" ir Lieponiaus kultūrinių jaunimo kontaktų agentūrai.
Ministerija primena, kad pagal Bedarbių rėmimo įstatymą tarpininkavimas dėl įdarbinimo užsienyje yra išimtinė valstybės teisė, kurią įgyvendina Lietuvos darbo birža. Kitos įstaigos, įmonės, norinčios užsiimti šia veikla, privalo gauti specialiąsias Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduodamas licencijas.
Tik kreipdamiesi į licencijas turinčias Lietuvos bendroves žmonės gali išvengti įvairiausių apgavysčių, finansinių praradimų, moralinių traumų ir pažeminimų.
Žinoma, pagal oficialias sutartis įsidarbinus užsienyje ir dirbant legaliai atlyginimas būna žymiai didesnis. Be to, užsienio darbdaviai legaliai dirbančiuosius apdraudžia socialiniu draudimu. Tuo tarpu nelegaliai dirbusiesiems ir sulaikytiesiems Europos Sąjungos valstybėse taikomos griežtos priemonės (pavyzdžiui, po priverstinės deportacijos uždraudžiama 10 metų įvažiuoti į Šengeno sutarties šalis).