• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Irena ZUBRICKIENĖ

Praėjusių metų gegužės pradžioje Marijampolės ligoninėje netikėtai mirė šešiolikmetė Marijampolės "Ryto" vidurinės mokyklos dešimtokė Eglė Stalioraitytė. (Apie tai "Akistatoje" rašėme praėjusių metų spalio 12 d.) Mergaitės artimųjų, įsitikinusių, kad mirtis paauglę ištiko dėl medikų klaidų, prašymu, Marijampolės apylinkės prokuratūroje buvo iškelta baudžiamoji byla. Šiandien ši byla jau nutraukta, nes teisėsaugininkams nepavyko įrodyti, kurioje gydymo grandyje buvo padarytos mirtinos medikų klaidos.

REKLAMA
REKLAMA

Liga buvo netipinė

E. Stalioraitytės mirties aplinkybes tyrusi prokurorė Ona Plioplienė apklausė nemažą grupę medikų - savo nuomones pareiškė net ir ligonės negydę, bet išsamiai su jos ligos istorija susipažinę didžiulę darbo patirtį turintys specialistai. Visų jų teigimu, juvenyliniu artritu (sąnarių uždegimu) ir antriniu vaskulitu (kraujagyslių uždegimu) pastaruoju metu sirgusios E. Stalioraitytės mirtis - netipinis atvejis jų praktikoje. Šios ligos, nors nepagydomos, tačiau paprastai nekelia pavojaus ligonio gyvybei. Kaip teigiama surinktoje tyrimo medžiagoje, likus porai valandų iki mirties, pacientė ją apžiūrėjusiai medikei niekuo nesiskundė, širdies ritmo sutrikimas nebuvo konstatuotas, o mirtis mergaitę ištiko būtent dėl širdies raumens uždegimo (miokardito). Jį sukėlė jau minėtos dvi pagrindinės ligos, nuo kurių Eglė buvo gydoma daugiau nei pusę metų.

REKLAMA

Ekspertai nenustatė

Dabar galima tik pasvarstyti, kad nustatyti konkrečias medikų klaidas trukdo tai, jog mergaitė, pastaraisiais metais tapusi tikru ligų patalu, buvo gydoma įvairiose Marijampolės, Kauno ir Vilniaus ligoninėse. Po ligonės mirties dvi teismo medicinos ekspertizes atlikę Vilniaus specialistai nurodė, kad Marijampolės medikai, priėmę pacientę po gydymo Vilniuje, jai skyrė nepakankamą dėmesį - netęsė vilniečių skirto gydymo pagal jų rekomendacijas. Dviejų ekspertizių išvadose padaryta prielaida, kad mergaitė galėjo mirti dėl Marijampolės medikų padarytų klaidų.

REKLAMA
REKLAMA

- Prielaida - nepakankamas faktas kaltinti, - sakė prokurorė O. Plioplienė. - Teisiama ir baudžiama pagal įrodytus, neginčijamus faktus, todėl aš kreipiausi dėl trečiosios ekspertizės, kuria paprašiau tiksliai atsakyti į konkrečius klausimus be jokių "galimai". Juk mergaitė mirė iš tikrųjų, o ne "galimai".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai kaltino vieni kitus

Be to, Marijampolės medikai skeptiškai vertino pirmosios ekspertizės išvadas, nes komisijoje dalyvavo ir E. Stalioraitytę gydžiusi Vilniaus universitetinės Raudonojo Kryžiaus ligoninės gydytoja docentė Irena Butrimienė. Kolegos marijampoliečiai įtarė, kad tokia komisija yra šališka. Jie, beje, svarstė taip: paskutinįkart Marijampolės ligoninėje E. Stalioraitytė dėl blogos savijautos atsidūrė tos pačios dienos, kai po netrumpo gydymo buvo išrašyta iš ligoninės Vilniuje, vakarą - vadinasi, vilniečiai taip pat nenumatė rimtų klastingos ligos pasekmių ir ligonę išleido konstatavę, jog jos liga progresuoja lėtai, patarę kreiptis tik į šeimos gydytoją. Tuo tarpu visi mergaitės gyvybei svarbūs organai jau buvo pakenkti, kaip vėliau nustatė pomirtinė ekspertizė. Ir dar: vilniečiai medikai, išleisdami pacientę, nukreipė ją tulžies pūslės akmenligės operacijai Marijampolės ligoninės chirurgijos skyriuje. Vėlesni tyrimai (jau po mirties) parodė, kad ta operacija nebuvo reikalinga! Taigi klaidų, gydant šešiolikmetę marijampolietę, būta ne vienos ir ne vienoje gydymo įstaigoje, tačiau nė viena ekspertizė neįvardijo konkretaus kaltininko (ar kaltininkų), kurio kaltę dėl E. Stalioraitytės mirties būtų galima įrodyti neginčijamai. "Vienareikšmio atsakymo dėl E. Stalioraitytės mirties kaltųjų nėra - to nesiimtų nustatyti nė vienas ekspertas", - docentės I. Butrimienės žodžiais pažymima Marijampolės prokuratūros nutarime nutraukti baudžiamąją bylą dėl paauglės mirties.

REKLAMA

Liko skausmas ir apmaudas

Keturis vaikus užauginusi Vidita Stalioraitienė, dabar jau praradusi jauniausiąją dukterį Eglę, niekaip negali susitaikyti su skaudžia netektimi. Moteris, ir žinodama prokuratūros sprendimą, vis tiek įsitikinusi, jog jos dukra ir šiandien galėjo gyventi, jeigu ją gydžiusiems medikams nebūtų pritrūkę žinių ir noro padėti, atidumo. Motiną tenkintų ir tai, jeigu jos mergaitė dabar būtų invalidė - vis gyva. Nuo muzikai itin gabios Eglutės dainų nuolat skambėdavo namai - kasdien būdavo privalomas koncertas šeimai. Energinga ir gabi mergaitė, kai dar pajėgdavo, koncertuodavo ir ligoninės palatose. Visas jos laisvalaikis buvo skiriamas muzikai. Eglė lankė muzikos mokyklą, dainavo solo, giedodavo ir vargonuodavo bažnyčioje. Motinos svajonė buvo ateityje dukterį pamatyti garsia vargonininke, nors pati mergaitė kūrė aktorystės, dainavimo planus.

REKLAMA

- Apmaudu, kad kaltieji lieka nenubausti, - atsiduso V. Stalioraitienė, po Eglės mirties ir pati pasiligojusi. - Bet ne bausmė svarbiausia, o medikų elgesys, svarstant pačių padarytas klaidas, ir tai, kad mano dukters likimas neištiktų kitų vaikų. Kai mergaitė mirė, daugumą medikų mačiau tarsi lenktynėse: rungėsi, kieno klaidos buvo apmaudžiausios, kaltino kolegas - tik ne save, stebėjosi, kodėl nebuvo konsultuojamasi su didelę patirtį turinčiais gydytojais. Bet ar tai reikia daryti tada, kai nieko pakeisti nebegalima?

Kornelijos EŽERSKYTĖS nuotr.:

- Tik čia, prie mirusios dukters atminimui kambaryje įrengto altorėlio, V. Stalioraitienė randa ramybę

2002 03 07

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų