• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kuo dažniau tenka rašyti - kompiuterio klaviatūra ar rašikliu? Šiandien abi rašymo priemonės - tarsi simbolinis analoginio ir skaitmeninio pasaulio riboženklis. Tačiau skaitmeniniai tušinukai ant popieriaus išvedžiotų raidžių ir baitų skirtybę pavers vienove.

REKLAMA
REKLAMA

Tušinukas kaip fizinė kompiuterio ar mobiliojo telefono sąsaja nėra naujovė: antai jau kuris laikas galima įsigyti Švedijos bendrovės “Anoto” (www.anoto.com) sukurtą technologiją naudojančių produktų, tarp kurių bene labiausiai žinomas “Logitech” skaitmeninis rašiklis “io” (http://www.logitech.com/index.cfm/products/features/digitalwriting/US/EN).

REKLAMA

Ši 199,95 JAV dol. kainuojanti rašymo priemonė ant specialiai sužymėto popieriaus ranka parašytą tekstą ar nupieštus paveikslėlius per USB jungtį įkelia į kompiuterį kaip tekstinius ar grafinius failus. Optinis “io” daviklis keliasdešimt kartų per sekundę fiksuoja rašiklio koordinates popieriaus lape ir į savo vidinę 2 MB “flash” atmintį gali įrašyti iki 40 puslapių ranka rašyto teksto. Duomenys per USB “lopšį” perkeliami į kompiuterį ir padedant optinio atpažinimo programai paverčiami tekstiniu failu, kurį galima eksportuoti į “Word”, “Outlook”, “Lotus Notes” ar kitas programas.

REKLAMA
REKLAMA

Panašiai veikia ir “Anoto” konkurentų - IBM, “Digital Convergence”, “Superpen” bei kt. - kuriami skaitmeniniai rašikliai. O “Nokia” yra sukūrusi specialiai mobiliesiems telefonams skirtą tušinuką “Nokia Digital Pen”, kur per “Bluetooth” galima prikabinti prie MMS žinučių ranka rašytus savo komentarus. Firminį skaitmeninio rašiklio modelį “Chatpen” (http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gb&lc=en&ver=4000&template=ps1_1_2_3&zone=ps&lm=ps1_1&pid=9753) turi ir “Sony Ericsson”.Potencialios rašyseną skaitmenizuojančių rašiklių verslo galimybės traukia ir “Microsoft” dėmesį - juk šalia kompiuterio beveik ant kiekvieno stalo rasime ir rašymo priemonę. Kodėl joje negalėtų veikti kokia nors “Windows” atmaina ar bent specialiai skirta programa?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad būtų galima toli už nugaros palikti konkurentus, reikalingi nauji sprendimai. “Microsoft” skaitmeninių rašiklių ateitis kuriama Azijoje, Kinijoje esančiame “Microsoft Research Asia” tyrimų centre, kur inžinieriaus Jiano Wango vadovaujama specialistų grupė vykdo “Universal Pen” projektą. Pasak Wango, universaliuoju rašikliu labai domisi pats Billas Gatesas, su kuriuo jo kolegos buvo ne kartą susitikę. “Universal Pen” iš pažiūros primena kitų gamintojų tokios paskirties produktus. Tačiau skirtingai nuo jų prototipinis “Microsoft” rašiklis moka ne tik perkelti į kompiuterį tai, kas juo rašoma ant popieriaus, bet ir tiksliai žino, kurioje rankraščio vietoje buvo įterptos pastabos, redaguojamas tekstas, nupieštos diagramos. “Universal Pen” gali sinchronizuoti į vidinę jo atmintį ar per “Bluetooth” į kompiuterį perkeltą rankraščio turinį su skaitmeniniu šaltiniu. “Microsoft Research Asia” programinė įranga gali perkelti skaitmeniniu rašikliu padarytas dokumento pataisas į originaliuosius “Word”, “Excel” ar kitomis programomis sukurtus failus. Kitaip tariant, spausdintuvu atspausdintas dokumentas, kurį paleidžiate per kolegų rankas peržiūrai ir galimiems pataisymams, “neiškrenta” iš skaitmeninio redagavimo proceso, nes rašalu ant lapo padaryti pataisymai atsiranda ir kompiuteryje esančiame faile. Žinoma, tik tuo atveju, jeigu visi naudojasi “Universal Pen” rašikliais.

REKLAMA

Ranka rašyto teksto atpažinimui ir dokumentų susiejimui “Microsoft Research Asia” naudoja tą patį konkurentų išrastą sunkiai įžiūrimą tinklelį, kuriuo spausdintuvas pažymi kiekvieną spausdinamą popieriaus lapą. Kiekvienas puslapis turi savo unikalų kodą, pagal kurį programinė įranga nustato dokumento originalą ir susieja su juo visas skaitmeniniais rašikliais padarytas pataisas.

Kol kas “Universal Pen” yra tik kūrimo stadijoje, iki komercinio produkto pateikimo rinkai turės praeiti bent keli metai. Tačiau jau dabar šis skaitmeninis rašiklis “Microsoft” vadinamas vienu geriausiu bendrovės išradimu, padėsiančiu ateityje sujungti knygas, žurnalus ar dokumentus ant jūsų stalo su asmeniniu kompiuteriu. Ne už kalnų diena, kai tušinuku pabraukus interneto adresą žurnalo puslapyje kompiuteris pats atvers šeimininką sudominusį tinklapį, o laikraštyje puslankiu apvedus naujos knygos viršelį užsakymas tuojau iškeliaus į interneto parduotuvę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų