Prezidentas Rolandas Paksas penktadienį nusiųstame laiške Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco (Žako Širako) paprašė pagalbos įgyvendinant infrastruktūrinius projektus.
"Su Prancūzijos pagalba ir remdamiesi Europos Sąjungos solidarumo principu, tikiuosi, galėsime realiai planuoti, kaip infrastruktūriniams projektams įgyvendinti galės būti panaudotos ES lėšos", - sakoma R.Pakso laiške, pranešė prezidento spaudos tarnyba.
Lietuva siekia įgyvendinti tokius infrastruktūrinius projektus, kaip Baltijos energetinis žiedas bei kelių "Rail Baltica", "Via Baltica" nutiesimą.
R.Paksas taip pat mano, kad branduolinę energetiką plėtojanti Prancūzija galėtų šioje srityje pasidalinti patirtimi su Lietuva, kuri rimtai svarsto savo energetikos ateitį.R.Paksas laiške primena, jog apie Prancūzijos pagalbą įgyvendinti naujojo branduolinio reaktoriaus statybos projektą vietoj nuspręstos uždarytos Ignalinos atominės elektrinės yra kalbėjęs po savo vizito Paryžiuje gegužės viduryje su Prancūzijos prezidento atstove, viešėjusia Vilniuje.
R.Paksas pasiūlė įkurti dvišalę komisiją, kuri toliau nagrinėtų naujojo branduolinio reaktoriaus statybos projekto įgyvendinimą.
Gegužę Paryžiuje susitikęs su J.Chiracu R.Paksas Prancūzijos vadovui sakė, kad uždarant senus sovietinius RBMK modelio reaktorius Ignalinos AE Lietuva pradeda galvoti apie naujojo branduolinio reaktoriaus statybos galimybes.
Lietuvoje ir Prancūzijoje branduolinės jėgainės pagamina daugiau kaip po 75 proc. visos šalyse pagaminamos elektros energijos.
Lietuva yra įsipareigojusi uždaryti Ignalinos jėgainės pirmąjį reaktorių iki 2005 metų, antrąjį - 2009-aisiais metais, sulaukus ES patvirtinimo dėl reikalingos paramos suteikimo techniniam uždarymui bei uždarymo pasekmėms likviduoti.
ES yra įsipareigojusi 2004-2006 metais Ignalinos reikmėms skirti apie 983 mln. litų - dalis šių lėšų bus skirta socialinėms reikmėms. Be to, ES patvirtino, kad parama Ignalinos uždarymui bus teikiama ir po 2006-ųjų metų.
Prezidentas laiške akcentavo Europos Sąjungos (ES) ir Rusijos dialogo svarbą. Pažymėjęs, kad Lietuva norėtų aktyviai dalyvauti šiame dialoge, R.Paksas teigė, jog Lietuva ateina į ES sukaupusi didelę bendradarbiavimo su Rusija patirtį.
Prezidentas laiške rašo tikįs, kad turėtų atsirasti bendra ES ir Rusijos strategija Kaliningrado srities plėtotei, apimanti ekonominį bendradarbiavimą, transporto, energetikos infrastruktūros plėtrą bei socialinius ir aplinkosaugos klausimus. R.Paksas išreiškė viltį, kad Prancūzija palaikys šią Lietuvos iniciatyvą.
Parengti tokią strategiją R.Paksas siūlė per ES ir Rusijos viršūnių susitikimą praėjusį savaitgalį Sankt Peterburge.
BNS