• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55) birželio 25 d., penktadienį, 16 val. įvyks parodos “XIX a. pab. - XX a. I p. Lietuvos ir lietuvių dailė” iš prof. Algimanto Miškinio kolekcijos atidarymas.

REKLAMA
REKLAMA

Didžiąją A. Miškinio lituanistinės dailės kolekcijos dalį sudaro XIX a. pabaigos-XX a. pirmos pusės lietuvių dailininkų ir su Lietuva tiesiogiai ar netiesiogiai susijusių kitų šalių ir tautų kūrėjų darbai (aliejinė tapyba, akvarelė, grafika). Parodoje bus eksponuojami gerai žinomų dailininkų Vlado Drėmos, Adomo Galdiko, Vytauto Kairiūkščio, Stasio Ušinsko, Viktoro Vizgirdos ir kt. darbai bei mažiau ar visai negirdėtų menininkų kūriniai.

REKLAMA

A. Miškinio dailės kolekcijos ištakos yra gimtieji namai. Apie 1935 m. jo mama Elena Miškinienė iš Jono Mackevičiaus įsigijo pirmąjį tapybos darbą, o po kelerių metų tėvas Feliksas Miškinis, Antano Žmuidzinavičiaus patartas, įsigijo latvių dailininko natiurmortą, eksponuotą Kaune vykusioje Latvijos dailės parodoje.

REKLAMA
REKLAMA

Kolekcionuoti lietuvių ir su Lietuva susijusių dailininkų darbus A. Miškinis pradėjo nuo grafikos ir akvarelės. “Pastarosios technikos darbai man buvo itin patrauklūs, nes studijų metais pats liejau akvareles”, - sakė profesorius.

Atrinkdamas darbus į kolekciją, A. Miškinis pasirinko realistinę dailę ir jos klasikinį vaizdavimo būdą, nors vėliau neišvengė kai kurių abstrakcijų. Kūrinius atsirinkdavo pagal moksle taikomus ir savaip suformuluotus kriterijus, kurie ne visai atitiko tradicinį iki 1940 m. susidariusį požiūrį į lietuvių dailę ir jos kūrėjus. Todėl jo kolekcijoje atsirado mažai žinomų ar net lietuvių dailės istorijai nežinomų kūrėjų darbų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie darbai yra svarbūs ne tik dėl jų profesinio lygmens, meninės įtaigos, bet ir dėl istorinės, kultūrinės reikšmės. Taip kolekciją papildė ikonografiškai ar kitaip su Lietuva susiję kitų šalių ar tautų dailininkų darbai. Tai, anot profesoriaus, padėjo geriau suvokti lietuvių dailės arealo ribas, atskleidė tam tikrus lietuvių ir kitų tautų kūrėjų sąveikos ypatumus.

REKLAMA

Rinkdamas kolekciją, A. Miškinis skirtingų dailininkų kūryboje ieškojo ir temos bei traktuotės atitikmenų ar skirtumų, leidžiančių palyginti kūrėjus bendrame lietuvių dailės kontekste. Jam buvo reikšminga ir įdomu išsiaiškinti, kokį profesinį lygmenį pasiekė to ar kito žanro kūrėjai gretimuose žanruose.

Algimantas Miškinis - architektas, humanitarinių mokslų habil. dr., profesorius, MA narys korespondentas, dvidešimties knygų autorius. 2001 m. jam suteikta Lietuvos mokslo premija, apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu, Lietuvos architektų sąjungos Architektūros riterio ordinu, Lietuvos kolekcininkų asociacijos, kurios garbės narys yra, garbės žymeniu ir kt.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų