Airijos policijos taikiniu tapo gerai organizuotos lietuvių mafijos gaujos, kurios įtariamos rimtais nusikaltimais, tarp jų ir reketu, rašo "The Irish Examiner".
Vakarų Dubline įsikūrusios gaujos veikia visoje šalyje ir reketuoja būtent lietuvių bendruomenės narius, dauguma kurių bijo kreiptis pagalbos į policiją.
Gaujos šantažuoja ir baugina lietuvius, verčiasi narkotikų prekyba, pinigų padirbinėjimu, kontrabanda ir pagrobimais.
Policijos pareigūnų teigimu, dauguma gaujų narių yra įgiję karinį pasirengimą, kai tarnavo Rusijos arba Lietuvos kariuomenėse, ir jie "be jokios sąžinės graužaties" galėtų naudoti šaunamuosius ginklus net prieš policiją.
"Egzistuoja dvi ar trys gaujos, kurios konkuruoja dėl teritorijos", - sakė su gaujomis kovojantis policininkas. Pagrindinis gaujų taikinys - Airijoje dirbantys lietuviai, kurių priskaičiuojama nuo 35 iki 50 tūkstančių. Airijos policija įtaria, kad gaujos yra kontroliuojamos jų vadų Lietuvoje.
"Mūsų manymu, juos kontroliuoja aukštesnės jėgos. Čia mes turime raumeningus vyrukus ir keletą žmonių, kurie nurodinėja gaujoms", - pasakojo policijos atstovas.
"Jie seka aukas ir jiems paskui sako - tu dirbi čia nuo praėjusių metų, uždirbi sumą x, tad mes paimsim 10 proc. Viskas pagrįsta bauginimu".
Jei lietuvaičiai atsisako mokėti, grasinama susidoroti su jais arba jų artimaisiais. Viena iš pagrindinių gaujų, manoma, turi apie 10-15 narių. Policija suėmė dalį jų per neseniai vykdytą didžiulę operaciją.
Laikraštis pažymi, kad operacijos metu pareigūnai buvo apsiginklavę, mat turėta informacijos, jog gaujos nariai yra ginkluoti. "Jie yra itin žiaurūs ir negailestingi, ir lietuvių bendruomenė yra visiškai įbauginta, todėl apie daugumą nusikaltimų net nėra pranešama", - įsitikinęs su žurnalistais kalbėjęs su gaujomis kovojantis policininkas.
Apgavysčių daugėja
Apie emigrantų dalią nemažai rašo ir lietuviški laikraščiai. Štai "Respublika" pasakoja apie tai, kad Londone lietuviai kenčia nuo lietuvių. Tokią tendenciją laikraščiui patvirtino Lietuvos ambasados Didžiojoje Britanijoje pirmoji sekretorė Vilija Jatkonienė.
"Jau pastebėjome, kad pirmiausia mūsų tautiečiai yra apgaunami dar Lietuvoje, - sakė V. Jatkonienė. - Žmonėms pažadamas darbas Anglijoje, jie atvyksta čia, o to darbo nėra. Susirasti darbą Britanijoje nemokant kalbos beveik neįmanoma. Kitas apgavystės variantas yra toks, kad pinigus įdarbinimo agentūrai sumokėję žmonės Anglijoje nėra garantuoti, kad dirbs tik savaitę ar dvi".
V. Jatkonienė patarė į didžiąją Britaniją nusprendusiems vykti dirbti tautiečiams iš pradžių patikrinti, ar įdarbinimo firmos turi tokią teisę. Tai galima patikrinti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje bei darbo biržoje, kur tokios agentūros privalo registruotis.
Lietuvos ambasados Londone pirmosios sekretorės V. Jatkonienės teigimu, nemažai žmonių Anglijoje nusivilia dar ir todėl, kad neskaito jų pačių su įdarbinimo agentūromis pasirašytų sutarčių. Tokiose sutartyse turi būti aiškiai nurodytas garantuojamo darbo pobūdis ir numatoma minimali trukmė.