Prezidentas Rolandas Paksas teigia esąs įsitikinęs, kad didelę bendradarbiavimo su Kaliningrado sritimi patirtį sukaupusi Lietuva po įstojimo į Europos Sąjungą (ES) bus aktyvi ES ir Rusijos dialogo dalyvė.
Tai prezidentas sakė šeštadienį kalbėdamas ES ir Rusijos viršūnių susitikime Sankt Peterburge.
R.Pakso nuomone, šiame susitikime, kuriame pirmą kartą dalyvauja ir dešimt būsimųjų ES narių, "atverčiamas naujas puslapis" ES ir Rusijos santykiuose."Pirmą kartą Europos Sąjungos ir Rusijos valstybių vadovai susirenka kartu šiaurinėje Rusijos sostinėje. Mieste, vadinamam Rusijos langu į Europą, brėžiamos naujos tarpusavio santykių gairės. Pirmą kartą renginyje dalyvauja būsimos ES šalys. Sankt Peterburgo susitikimas gali tapti nauju impulsu ES ir Rusijos santykiams", - kalbėjo Lietuvos vadovas.
Jis pabrėžė, kad Lietuva didžiulį dėmesį skiria Kaliningrado sričiai, sukaupė naudingą patirtį, parengė eilę svarbių projektų, kurių dalis jau šiandien įgyvendinama Šiaurės matmens rėmuose.
Pažymėjęs, kad Lietuva tikisi, jog tai prisidės prie platesnio ES ir Rusijos dialogo, R.Paksas sakė, kad būtų sveikintinos visų valstybių pastangos, parengiant bendrą strategiją Kaliningrado srities atžvilgiu.
Prezidento teigimu, tranzito klausimo į šią sritį sprendimas rodo, kad "užsibrėžtų tikslų turime siekti kartu".
Nuo liepos 1 dienos pradėsianti funkcionuoti naujoji Kaliningrado tranzito tvarka buvo suderinta ES ir Rusijos viršūnių susitikime pernai lapkritį.
Savo kalboje, kurią skaitė angliškai, R.Paksas taip pat pažymėjo, kad Rusijai ir ypač jos Šiaurės Vakarų regionui kaimynystė su Europos Sąjunga turėtų būti naudinga.Todėl, prezidento nuomone, svarbu jau šiandien galvoti, kaip šią Rusijos teritoriją įjungti į ekonominio bendradarbiavimo projektus su kaimyninėmis valstybėmis, "kaip nutiesti gyvybines transporto, komunikacijų, energetines arterijas, kurios įlietų "naujo kraujo" į ES ir Rusijos santykius".
"Jeigu Baltijos energetinio žiedo ir tokių magistralių, kaip "Rail Baltica", "Via Baltica", "Via Hanseatica" atšakos siektų Sankt Peterburgą ir Kaliningradą, jos taptų realiais saitais, jungiančiais Rusiją su kitomis Europos valstybėmis", - kalbėjo R.Paksas.
Šeštadienį vykstantis susitikimas yra pirmasis ES ir Rusijos viršūnių forumas, kuriame dalyvauja ir dešimt šalių, kitų metų gegužę tapsiančių ES narėmis.Pirmą kartą tokio lygio pasitarime dalyvavęs Lietuvos prezidentas kalbėjo po Latvijos prezidentės.
Kviesdamas pasisakyti R.Paksą, Rusijos vadovas V.Putinas jį pavadino "beveik žemiečiu, daugelį metų gyvenusiu Sankt Peterburge".
R.Paksas mokėsi Sankt Peterburge, kur 1984 metais baigė Civilinės aviacijos akademiją.
BNS