Prieš kelias dienas Viktoras Uspaskichas pareiškė, kad Lietuvoje galimi priešlaikiniai rinkimai. Išties priešlaikinių rinkimų praktika nėra reta pasaulyje. Pastaruoju metu tokie rinkimai buvo surengti Vokietijoje ir Japonijoje. Japonijoje tokia taktika visiškai pasiteisino ir leido valdančiajai liberaldemokratų partijai užsitikrinti daugumą parlamente. Taigi išankstiniai rinkimai išties yra vienas iš galimų strateginių sprendimų politinėje kovoje.
Lietuvoje, kur politikų populiarumas matuojamas reitingais ir rinkėjų palankumu rinkimų dieną, išankstinių rinkimų idėja naudinga tiems, kurie išties turi ką pateikti visuomenei ir turi profesinių bei moralinių išteklių įgyvendinti savo idėjas. Tačiau kai apie tai ima kalbėti nei morale, nei profesiniais gebėjimais nepasižymintys populistai, tenka suabejoti išankstinių rinkimų nauda valstybei.
Tačiau užgautos ambicijos ir noras prasukti savo politinį (o gal ne tik politinį) biznį verčia žaisti „va bank“. Kas belieka politikui, kuris žino, kad partijos reitingas ilgai neišsilaikys tokio aukšto lygio, kada ir partijos viduje, ir visuomenėje vis labiau auga abejonės darbiečių vadovo autoritetu. O kad būtų atkurtas autoritetas, V. Uspaskichui reiktų įstoti į universitetą ir sąžiningai jame mokytis, bet tai ne jo avantiūristinei prigimčiai, o gal ir ne jo gebėjimams.
Tačiau politinis azartas ir noras valdyti verčia ieškoti būdų, kaip tiek partijos viduje, tiek šalies politiniame lauke sutramdyti visus, kurie nepaklūsta arba trukdo pasiekti tikslą. Šiandien po gėdingų skandalų su universiteto diplomais nelieka nieko kita kaip pasinaudoti dar naudingomis visuomenės palankumo inercijomis. Na, o oponentai nusiraminę, kad lyderis apsijuokė su nupirktu diplomu, nesiima jokių žingsnių.
Taigi išankstiniai rinkimai išties gali pakeisti mūsų politinį peizažą. Reitingų viršūnėje esanti Darbo partija tikslingai dirbdama gali sustiprinti savo pozicijas Seime. Tuomet Algirdas Brazauskas gali būti nušalintas nuo Vyriausybės vairo, o socialdemokratai bus priimti į koaliciją tik kaip statistai, jei jų apskritai prireiks darbiečių ir valstiečių aljansui.
Be to, išankstiniai rinkimai leidžia V. Uspaskichui ir jo šalininkams partijoje sugriežtinti drausmę, nes šioje partijoje daug kas iš tapusių Seimo nariais ir ministrais ima nelabai klausyti neišprususio ir šiurkštoko vado. Kitiems rinkimams, išankstiniams ar ne, V. Uspaskichas, matyt, parengė dar vieną staigmeną – kandidatų į Seimą sąrašas bus visiškai atnaujintas, taip parodant tiems, kurie ėmė manyti esantys savarankiški, kad juos pakeisti labai paprasta. Seime reikalingi paklusnūs, o ne galvojantys.
Taigi nors apie priešlaikinius rinkimus pasakyta tarsi ir netyčia, bet išties tai yra realus ir veiksmingas politinės kovos instrumentas.