• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Latvijos įžymybė gerokai papildė Lietuvos biudžetą

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Šiuo metu sėdėdamas Lukiškių tardymo izoliatoriuje ir laukdamas, kol įsiteisės nuosprendis, žymus Latvijos sportininkas, dviratininkas Juris Silovas (29 m.), tikriausiai paskutiniais žodžiais keikia Lietuvos pareigūnus. Pirmiausia - muitininkus, kad šie atrado kontrabandines prekes ir giliai užslėptus nedeklaruotus pinigus, o paskui - teismą, pasiuntusį brolį latvį penkeriems metams už grotų ir nusprendusį konfiskuoti ne tik du prabangius automobilius, maisto ir buitinės chemijos prekes, bet ir įvairios užsienio valiutos beveik už ketvirtį milijono litų. Laužyti svetimos valstybės įstatymų nevalia niekam, net įžymybėms.

REKLAMA
REKLAMA

J. Silovas Marijampolės teritorinės muitinės Kalvarijos kelio posto Pareigūnams į rankas pakliuvo pernykštį rudenį. Spalio 8 dieną jis kartu su draugu A. Špehtsu dviem prabangiais automobiliais "Nissan Primera" bei "Opel Astra" kirto Lietuvos valstybinę sieną - iki gimtinės buvo belikę keli šimtai kilometrų. Muitinės pareigūnai viename iš automobilių pastebėjo nemažai maisto produktų, nors savininkas (abu automobiliai priklausė J. Silovui) jų nebuvo deklaravęs. Buvo nuspręsta keliautojus patikrinti atidžiau. Pareigūnų paklaustas, ar vežasi pinigų, J. Silovas atsakė turįs 10 000 Vokietijos markių ir tuoj pat atvėrė piniginę. Daugiau pinigų tikino neturįs. Deja, tikrindami automobilius pareigūnai rado ne tik įvairių maisto, parfumerijos bei buitinės chemijos prekių, bet ir didelį kiekį pinigų - 136 580 Vokietijos markių, 8 020 Lenkijos zlotų, po kelias šimtines Prancūzijos ir Belgijos frankų, kitų šalių valiutos. Šie pinigai, kaip ir prekės, nebuvo deklaruoti. Vėliau, suskaičiavus vežamų kontrabandinių prekių kiekį ir vertę, galutinai paaiškėjo, jog latvis gabeno prekių beveik už 1 100 litų. Pagal Lietuvos įstatymus keleiviai, atvykstantys į mūsų valstybę bei iš jos išvykstantys, privalo nustatyta tvarka deklaruoti gabenamus daiktus, taip pat grynuosius pinigus, jeigu jų suma viršija 10 000 litų, arba ją atitinkanti užsienio valiuta pagal oficialų Lietuvos banko nustatytą tos dienos lito ir užsienio valiutos kursą. J. Silovas daiktų ir pinigų nedeklaravo, todėl jo atžvilgiu buvo iškelta baudžiamoji byla pagal BK 312 straipsnio 3 dalį (kontrabanda stambiu mastu).

REKLAMA

Atsidūręs teisme J. Silovas aiškino, jog pernykštę spalio 5-ąją Belgijoje iš banko sąskaitos jis atsiėmė per 140 000 Vokietijos markių, kurias buvo uždirbęs pagal kontraktą Prancūzijos dviračių sporto klube "Cofidis". Šiuos pinigus jis norėjo parsivežti į Latviją, nes juos persiunčiant per banką būtų buvę atskaičiuoti du procentai, o tai, teisiamojo manymu, nemaži pinigai. 2001 metų spalio 6 J. Silovas jau minėtais automobiliais su draugu A. Špehtsu išvyko namo. Abiejuose automobiliuose jis buvo paslėpęs valiutą. Tokiu būdu latvis norėjo apsaugoti pinigus nuo Lenkijos ir Lietuvos keliuose siautėjančių užpuolikų. Kirsdamas Lietuvos valstybinę sieną jis nežinojo, jog reikia deklaruoti prekes bei pinigus, nors iš tiesų per Lietuvą yra važiavęs bent 10 kartų. Muitinės pareigūnams jis parodė turėtus 10 000 Vokietijos markių, tačiau nenurodė, jog automobiliuose yra paslėptų pinigų, nes niekas neklausė, be to, jis buvo labai pavargęs, sunkiai suprato rusų kalba užduodamus klausimus, dar 1999 metais yra patyręs galvos traumą... Teisėjo neįtikino argumentai, jog J. Silovas pinigus slėpė nuo vagių, bet ne nuo pareigūnų, jog jis, visą laiką važinėdamas po įvairias pasaulio šalis, veždavosi dideles grynųjų pinigų sumas ir niekad neturėdavo jokių problemų...

Vis dėlto Kauno apygardos teismas atsižvelgė į tai, jog J. Silovas teigiamai charakterizuojamas, yra Latvijos nacionalinės dviračių rinktinės komandos sportininkas. Nuo 1992 metų jis nuolat gynė savo šalies garbę Europos ir pasaulio čempionatuose, 1996 metų Atlantos olimpinėse žaidynėse, Pasaulio taurės kovos etapuose, kitose prestižinėse tarptautinėse varžybose. J. Silovas iš tiesų dirbo pagal kontraktą Prancūzijos dviračių sporto klube, todėl labai gaila, jog teko atsisveikinti su legaliai sunkiu prakaitu uždirbtais pinigais. Kaip jau buvo minėta, teismas sportininką ne tik nuteisė penkerius metus kalėti sustiprinto režimo PDK (tai pati švelniausia bausmė už tokį nusikaltimą), bet ir konfiskavo visus pinigus, abu automobilius bei prekes. Tiesa, šį nuosprendį nuteistasis dar gali apskųsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų