Radiacijos poveikiui tirti į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) netrukus atvyks du neįprasti keleiviai - automatinis erdvėlaivis pristatys rutulio formos "fantomą" ir žmogaus dydžio manekeną. Vienas jų vadinamas "Matrioška-R", kitas - vokietis "Ponas Rando".
Abu jie bus prikimšti visokiausios įrangos, kuria bus mėginama įvertinti kosminio spinduliavimo įtaką žmogaus organizmui. "Ponas Rando" metus "plūduriuos" už kosminės stoties borto, o jo draugė "Matrioška" apsigyvens Aleksandro Kaleri kajutėje, pasakojo Rusijos mokslų akademijos Medicinos ir biologijos instituto skyriaus vedėjas Vladislavas Petrovas.
Rusiškąją "matriošką", 35 centimetrų skersmens rutulį, sveriantį 30 kilogramų, pagamino mokslinių tyrimų centro inžinieriai iš medžiagos, kuri savo chemine sudėtimi panaši į žmogaus organizmą. Pasak laboratorijos vadovo Viačeslavo Šuršakovo, joje įmontuota apie 500 detektorių, kurie kaups informaciją apie radiacijos dozes, kurias surenka stotyje dirbantys įgulos nariai.
Šiuos tyrimus atlieka jungtinė grupė mokslininkų iš Rusijos, Europos valstybių, Japonijos ir JAV. Tokių tyrimų reikia ruošiantis tolimoms kosminėms kelionėms, pirmiausia į Marsą.
Krovininis erdvėlaivis "Progress" į kosmosą iš Baikonūro turėtų kilti sausio 29 dieną. Juo, be dviejų manekenų, bus gabenamas ir maistas rusų kosmonautui A. Kaleri bei NASA astronautui Michaelui Foale’ui (Maiklui Foului).
dpa-ELTA