Seimo komisijai, tiriančiai Maskvos vyriausybės atstovo Baltijos šalyse Aleksandro Mizgario ataskaitos autentiškumą, po Valstybės saugumo departamento (VSD) pateiktos informacijos pakanka duomenų parašyti išvadas.

Taip ketvirtadienį žurnalistams teigė šios komisijos pirmininkas socialliberalas Vaclovas Karbauskis.

is patvirtino, kad komisijos nariai ketvirtadienį apsilankė VSD, kur gavo tam tikros slaptos informacijos, reikalingos rengiant tyrimo išvadas. Kokie tai duomenys ir kokia forma jie buvo pateikti, V. Karbauskis neatsakė. "Tai - papildoma informacija, kuri leis kiekvienam komisijos nariui priimti atsakymą į iškeltą klausimą", - teigė parlamentaras.

Eltos šaltinių teigimu, leidimus dirbti su slapta informacija turintys komisijos nariai ketvirtadienį buvo supažindinti su Ūkio ministerijos pareigūnų telefoniniais pokalbių įrašais.

Šie pokalbiai esą vyko po to, kai gegužės pirmoje pusėje Lietuvoje buvo paviešinta A. Mizgario ataskaita. Skambinantieji esą prašė paneigti dokumento autentiškumą ir derino, kokį tariamos ataskaitos tekstą vėliau paskelbti kaip oficialų.

Neoficialiais duomenimis, Darbo partijos lyderio, tuometinio ūkio ministro Viktoro Uspaskicho balso šiuose įrašuose nesigirdi. Eltos pašnekovai tvirtino, esą Lietuvos pareigūnai skambino "ne į Maskvą".

REKLAMA

Šaltinių teigimu, šie įrašai nebekelia abejonių, kad daugiau nei prieš mėnesį Seimo opozicijos paviešinta A. Mizgario ataskaita yra autentiška. Anot pašnekovų, telefoniniai pokalbiai skambėjo "klaikokai" ir "viską apvertė aukštyn kojomis". Mat iki šiol komisijos nariai linko prie išvados, kad šis raštas iš tiesų yra klastotė, kaip ne kartą tvirtino V. Uspaskichas.

Anksčiau Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas teigė turįs žinių, kad V. Uspaskichas prašė Maskvos vyriausybės pareigūnų paneigti skandalą sukėlusios jos atstovo ataskaitos autentiškumą.

Į klausimą, ar VSD pareigūnų pateikta medžiaga iš tiesų pakeitė situaciją, V. Karbauskis pareiškė negalįs atsakyti.

Beje, leidimą dirbti su slapta informacija turi ne visi komisijos nariai. Jos vadovas Eltai pripažino, kad dėl to rašant išvadą kils kai kurių keblumų. Tačiau V. Karbauskis tikino, kad bus stengiamasi dirbti taip, kad išvada atitiktų turimą medžiagą.

Dienraštis "Respublika" ketvirtadienį paskelbė turįs neva tikrosios A. Mizgario ataskaitos kopiją. Šio dokumento turinys gerokai skiriasi nuo to paties Rusijos valdininko dokumento, tapusio pretekstu sudaryti komisiją. Jame, skirtingai nei anksčiau neoficialiai gautame rašte, nebeminima, esą A. Mizgario ir V. Uspaskicho susitikimo metu buvo kalbama apie pastarojo šeimos valdomą koncerną "Vikonda" bei bendrovę "Krekenavos agrofirma".

V. Karbauskis teigė kol kas negalįs spėlioti, kuris raštas tikresnis, mat abiejų yra tik kopijos, komisiją pasiekusios neoficialiais būdais. Ketvirtadienį jis Eltai prisipažino manąs, kad suinteresuoti asmenys taip gali siekti manipuliuoti komisija.

Komisijos nariams, susipažinusiems su "Respublikos" turima ataskaitos kopija, sukėlė įtarimų datos. Mat ant šio dokumento yra ranka užrašyta gegužės 13 dienos data ir numeris. Šią savaitę Seimo komisiją oficialiai pasiekusiame Maskvos tarptautinių ryšių departamento vadovo Georgijaus Muradovo rašte nurodyta, kad A. Mizgario ataskaita registruota būtent gegužės 13-ąją, nors rašyta balandžio 28 dieną. Seimo opozicija Vilniaus miesto savivaldybę neoficialiai pasiekusią ataskaitos kopiją paviešino gegužės 11 dieną.

REKLAMA

Šios komisijos narė, Darbo partijos frakcijos seniūnė Loreta Graužinienė prisipažino, jog pastarosiomis dienomis gauta informacija "sukėlė apmąstymų", tačiau patikino, kad tai nepakeitė jos nuomonės dėl tyrimo išvadų. "Šios dienos išvada neatsakė nei į vieną, nei į kitą (kuri ataskaitos kopija tikroji - ELTA) klausimą", - teigė parlamentarė, o vėliau pridūrė, jog "drįstų abejoti daug kuo".

Ji patikino, kad VSD girdėtuose pokalbiuose girdėjosi ne V. Uspaskicho, o "visai kitas" balsas, tačiau kieno, negalėjo pasakyti. Paklausta, ar kalbėjo Ūkio ministerijos atstovas, L. Graužinienė teigė "nepažįstanti visų balsų, bet pirmininko (V. Uspaskicho - ELTA) balsą tikrai pažįsta".


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų