Sparčiai auganti Kinijos ekonominė galia ir įtaka pasaulyje verčia verslininkus mokytis kinų rašto. Kiniškai visame pasaulyje kalba daugiau nei milijardas žmonių. Praėjusį mėnesį, tyrimų duomenimis, interneto vartotojų skaičius Kinijoje jau pralenkė internautų gretas JAV. Ir vis daugiau jų supranta tik savo gimtąja kalba. Auganti šios Azijos valstybės įtaka pasaulyje keičia ir tarptautinių kalbų svarbos supratimą. Užsienyje, ypač šalyse, kuriose anglų kalba - valstybinė, kinų kalba populiarėja jau nuo 2000-ųjų. Lietuvoje susidomėjimas kinų kalba dar tik pradeda augti, nors neabejojama, kad mokėti ją yra didžiulis pranašumas darbo rinkoje. Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, Lietuvos importas iš Kinijos pernai sudarė 1,7 mlrd. litų ir buvo beveik 35 proc. didesnis nei užpernai.
Kol kas Lietuvoje tik vienetai pasiryžta baigti kinų kalbos kursus, tačiau jų populiarumas vis auga.
Praeitą pusmetį kinų kalbos mokykloje "Soros International House" mokėsi 4 žmonės. Šiuo metu kursus lankančiųjų skaičius yra šoktelėjęs dvigubai. "Skambina, klausia, kokia kursų trukmė, teiraujasi kainos, domisi, per kiek laiko galima pramokti kinų kalbos. Į šios kalbos kursus registruojasi netgi daugiau žmonių nei į rusų ar prancūzų", - atkreipė dėmesį kalbų akademijos "American English School" priėmimo skyriaus vadybininkė Kristina Ivoškaitė. Šioje akademijoje kinų kalba pradėta dėstyti irgi tik praėjusiais metais.
Kalbų mokyklų vadovai ir darbuotojai patyrė: priežastys, kodėl klientai imasi kinų kalbos pradžiamokslio, - pačios įvairiausios.
Pastebėta, kad poreikis mokėti vadinamųjų egzotinių kalbų išaugo lietuviams ėmus vis dažniau keliauti į tolimus kraštus. Dalis žmonių kinų kalbos mokosi dėl bendro išsilavinimo, asmenybės tobulėjimo, noro pažinti kinų civilizaciją. Kai kurie yra suinteresuoti skaityti kiniškai, kad galėtų naudotis originalia informacija internete. Maždaug trečdalis lietuvių kinų kalba domisi ekonominiais sumetimais - jie mato kalbos perspektyvumą, netgi mano, kad mokėdami ją galėtų valgyti skalsią duoną. Vilniaus universiteto Orientalistikos centro sinologijos dėstytojas Vytis Silius pabrėžė, kad pastaruoju metu itin daugėja prašymų versti įvairius dokumentus, sutartis, ieškoma kiniškai kalbančių gidų, galinčių dirbti ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Baltijos šalyse. Ne viena lietuvių bendrovė jau dabar glaudžiai bendradarbiauja su Kinijos piliečiais, į Lietuvą atvykusiais užsidirbti. 2005-2007 metais beveik 800 Kinijos piliečių Migracijos departamentui pateikė prašymus leisti laikinai gyventi Lietuvoje. Vien iki šių metų kovo 15 dieną įteiktas 131 toks prašymas. Pasaulyje kinų kalba jau kurį laiką veržiasi tapti antra tarptautine kalba greta anglų. Tai ypač pastebima Jungtinėse Valstijose, kurios bendrovės turi itin daug ekonominių ryšių su šia Azijos valstybe. Viena naujausių JAV verslo pasaulio madų - mokytis kinų kalbos. Jos programų skaičius nuo 1995 iki 2005-ųjų JAV išaugo daugiau nei triskart. Studijas finansiškai remia tiek JAV vyriausybė, tiek Kinija. Kinų kalbos mokosi ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. 2005 metais, ekspertų skaičiavimais, vien pradinėse bei pagrindinėse mokyklose kinų kalbos mokėsi apie 50 000 amerikiečių. Kinų kalbos centrai buvo atidaryti Prancūzijos universitetuose, studijos remiamos ir Didžiojoje Britanijoje.