Albertas ONIŪNAS
Redakcijon kreipėsi Elektrėnų gyventoja Tamara Pašukevičienė. Moteris papasakojo, jog kartą grįžusi namo iš darbo aptiko tualete dvi UAB "Elektrėnų komunalinis ūkis" kontrolieres, kurios nuplėšė karšto vandens apskaitos skaitiklį. Kontrolieres į butą įleido moters septyniolikmetis sūnus. Tikrintojos pasakė, kad skaitiklis yra sugedęs, ir surašiusios apie tai aktą išėjo. Kiek vėliau T. Pašukevičienės bute buvo įstatytas kitas, tačiau nenaujas skaitiklis. Komunalininkai suskaičiavo, kad moteris privalo sumokėti 260 litų. Į šią sumą įeina prietaiso kaina ir mokestis už karštą vandenį pagal nustatytas normas nuo tos dienos, kai skaitiklis paskutinį kartą buvo tikrintas. Moteris nesutinka mokėti ir mano, kad keisdami gerus skaitiklius kitais, komunalininkai tiesiog užsidirba papildomo pelno. Nepatenkinti ir T. Pašukevičienės kaimynai. Štai į Daivos Ivanavičienės butą kontrolierės įsiveržė vos tik duris atidarė mažametis šeimininkės sūnus. Jos nesiteiravo suaugusiųjų, neprisistatė - tiesiog skubiai movė į tualetą, kur yra įrengti skaitikliai. Viena kontrolierė taip stengėsi nulupti skaitiklį, kad pavykus tai padaryti trenkėsi galva į sieną. Visa tai tarpduryje stebėjo apstulbusi buto šeimininkė.
Panašių atvejų yra ir daugiau. To paties namo gyventoja Emilija Butkevičienė "Akistatai" pasakojo, jog kontrolierės jos sūnaus bute nuplėšė skaitiklį tik todėl, kad jo dangtelis buvo šiek tiek įbrėžtas nuo šalia stovėjusios skalbimo mašinos. Žinoma, žmones labiausiai piktina ne skaitiklio pakeitimas, o sumos, kurios priskaičiuojamos už karštą vandenį, mat komunalininkai skaitiklio paėmimo atveju laiko, kad jis buvo netvarkingas ir neveikė nuo pat paskutinio patikrinimo dienos. Jei tas patikrinimas buvo seniai, tai susidaro tūkstantinės sumos. Tamara Pašukevičienė yra mokytoja, tikina esanti giliai tikinti ir tikrai visą gyvenimą sąžiningai gyvenanti, mokanti visus mokesčius, tad kokių nors pokštų su skaitikliu krėsti net mintyse neturėjusi. Moteris girdėjo iš pažįstamų, kad ir teisme tokiu atveju ne ką telaimėsi - komunalininkai pateiks teisėjui beviltiškai suniokotą skaitiklį ir neįrodysi, kad jis ne tavo arba kad jis buvo tvarkingas.
Apie panašius atvejus neteko girdėti didžiuosiuose Lietuvos miestuose, todėl šią savotiškai unikalią situaciją paprašėme paaiškinti UAB "Elektrėnų komunalinis ūkis" šilumos apskaitos inžinierę Astą Liutikienę. Pasak jos, Elektrėnų gyventojai, palyginti su kitų miestų gyventojais, yra išlepinti mažų komunalinių mokesčių. Ir už vandens skaitiklius jiems neteko mokėti - tik po 20 litų už įrengimą. Galbūt todėl žmonės su šiais prietaisais elgiasi gana brutaliai - laužo. Tikslas visiškai aiškus - kuo mažiau mokėti už vandenį. Skaitiklių eros pradžioje jie buvo veikiami magnetais, vėliau būdavo ir dabar yra suspaudžiami tam tikrais spaustuvais, kad bėgant vandeniui nesisuktų. Pastaruoju metu skaitikliai dažniausiai yra tiesiog sulaužomi - nuimamas prietaisą gaubiantis plastmasinis dangtelis, o kartu - ir visa viršutinė skaitiklio dalis su apskaitos mechanizmu. Tai padaryti nėra lengva, tačiau yra daug nelegalių "meistrų", kurie tai moka ir vaikšto po butus, siūlydami savo paslaugas už kokius 150 litų. T. Pašukevičienės bute buvo įprasta situacija - skaitiklio dangtelis buvo visiškai laisvas, jį galima nuimti ir uždėti kada tik nori. Todėl prietaisą ir teko pakeisti. Beje, jis buvo įdėtas į dėžutę ir užplombuotas - ant dėžutės pasirašė pati T. Pašukevičienė bei A. Liutikienė. Tad niekas negalės teigti, kad tai ne tas skaitiklis. Be to, T. Pašukeviečienei leista pasirinkti, ar kitas prietaisas bus naujas, ar naudotas. Ji pasirinko pastarąjį.
A. Liutikienė sutinka, kad kontrolierės skuba patekti į patalpą, kurioje įrengti vandens apskaitos įrenginiais. Mat jei ilgai aiškinsiesi su duris atidariusiu žmogumi, kitas šeimos narys tuo metu stengsis viską "patvarkyti".
Pasak A. Liutikienės, vanduo Elektrėnuose vagiamas masiškai, ko nėra kitur. Yra atvejų, kai 4 asmenų šeima per pusmetį tesunaudoja porą kubų vandens. "Nukentėjusiųjų" yra daug. Kai kurie kreipiasi į teismus. Per kelis praėjusius mėnesius komunalininkai pralošė porą bylų dėl formalių dalykų. Inžinierė mano, kad skaitiklių apskritai reikėtų atsisakyti, nes visada buvo ir bus "išradėjų", sugebančių apgauti ir tobuliausią prietaisą.
Elektrėnuose kartą per savaitę dirbanti Vilniaus 8-osios advokatų kontoros advokatė E. Trečiokienė mano, kad bet kokiu atveju verta kreiptis į teismą. Jau yra bylų, kai gyventojai kreipėsi dėl jiems priskaičiuotų didelių sumų ir bylas laimėjo.