• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žvelgdami į didžiausią nuo 1987 metų JAV dolerio kurso kritimą pagrindinių Europos valiutų atžvilgiu, analitikai vis daugiau dėmesio skiria Europos investuotojų daromai įtakai.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, kaip rašo "The Wall Street Journal", JAV dolerio ateitis sprendžiama ir Azijoje - 2002 metais investuotojai iš Japonijos, Kinijos, Korėjos, Taivano ir kitų regiono valstybių tapo didžiausiais JAV vertybinių popierių užsienio pirkėjais, aplenkdami europiečius.

REKLAMA

Šis rodiklis yra labai svarbus, nes Jungtinės Amerikos Valstijos tradiciškai turi milžinišką prekybos balanso deficitą, t.y. prekių ir paslaugų jie perka daug daugiau, nei eksportuoja patys. 2002 metais skirtumas sudarė 500 milijardų JAV dolerių. Jį iš dalies kompensuoja užsienio investicijomis, visų pirma į fondų rinką. Tačiau 2002 metais to padaryti nepavyko, nes investuotojai labai sumažino investicijas į JAV vertybinius popierius, ir tai didele dalimi nulėmė JAV ekonomikos problemas.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2002 metų pradžios JAV dolerio kursas euro atžvilgiu krito 16 proc., Šveicarijos franko atžvilgiu - 17 proc., o svaro atžvilgiu - 10 proc. Nuo dar didesnio kritimo JAV valiutą išgelbėjo Azijos investuotojai, kurių susidomėjimas JAV vertybiniais popieriais padidėjo. Investuotojams iš Azijos valstybių 2002 metais atiteko maždaug 40 proc. lėšų, kurias užsieniečiai investavo į JAV akcijas ir obligacijas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šį bumą iš dalies išprovokavo Azijos valstybių centrinių bankų politika. Centriniai bankai supirkinėjo JAV aktyvus, siekdami užkirsti kelią savo valiutų stiprėjimui JAV dolerio atžvilgiu ir padėti savo eksportuotojams. Neoficialiais vertinimais, šiuo tikslu Azijoje jau buvo supirkta 950 milijardų JAV dolerių.

REKLAMA

Jei situacija artimiausiu metu labai nesikeis, Azijos investuotojai toliau pirks JAV dolerius, o europiečiai sieks atsikratyti JAV valiutos. Naujausiais duomenimis, per lapkričio mėnesį japonai įsigijo JAV vertybinių popierių už 5,3 milijardo JAV dolerių, o Europos popierių - už 9,1 milijardo JAV dolerių. "Jei Azijos investuotojai atsisakys investicijų į JAV, dolerio parama nusilps", - prognozuoja "Morgan Stanley" ekonomistė Rebecca McCofrin (Rebeka Makofrin).

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų