Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Ispanija pirmadienį pristatė susiskaldžiusios Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybai naujos rezoliucijos projektą, kuriame sakoma, kad Bagdadas praleido "paskutinę progą" taikiai nusiginkluoti ir išvengti karo.
Naujoji rezoliucija dar labiau suaktyvino tarptautinės diplomatijos pastangas. Prancūzija ir Vokietija, kurios pateiktą projektą griežtai sukritikavo kaip posūkį į "karo logiką", netrukus išplatino savo pasiūlymą, kuriame pabrėžiama būtinybė pratęsti JT ginklų inspekcijas dar mažiausiai keturiems mėnesiams. Rusijos ir Kinija išreiškė pritarimą Paryžiaus pasiūlymui.
Balsavimas dėl naujos rezoliucijos, kurią formaliai pateikė Britanija, greičiausiai įvyks ne anksčiau kaip po dviejų savaičių, nes Saugumo Tarybos nariai ketina laukti dar vienos JT vyriausiojo ginklų inspektoriaus Hanso Blixo (Hanso Blikso) ataskaitos. Numatoma, kad švedų diplomatas ją pateiks maždaug kovo 7 dieną.
Rezoliucijos projekte nėra pateiktas joks konkretus terminas, tačiau jos priėmimas atvertų kelią karui su Bagdado režimu. Jos rezoliuciniame paragrafe tiesiog sakoma, kad Saugumo Taryba "konstatuoja, kad Irakas praleido progą pasinaudoti paskutine galimybe, kurią jam suteikė 1441-oji rezoliucija".
Mėginimas užsitikrinti paramą JAV ir Britanijos rezoliucijai pareikalaus didelių pastangų, nes tam būtina, kad jai pritartų mažiausiai devynios nenuolatinės narės, o Prancūzija, Rusija ir Kinija susilaikytų nuo veto. Be Ispanijos, kol kas tik Bulgarija yra pasirengusi balsuoti už šį dokumentą, o kitos Tarybos narės, panašiai kaip Vokietija ir Sirija, arba remia Prancūziją, arba vis dar nėra apsisprendusios.
Manoma, kad naujosios rezoliucijos likimą lems tai, kaip balsuos Afrikos šalys - Angola, Kamerūnas ir Gvinėja, taip pat Pakistanas bei Lotynų Amerikos valstybės Čilė ir Mekska.
1441-oji rezoliucija, kuri buvo priimta 2002 metų lapkričio 8 dieną, suteikė Irakui paskutinę galimybę atvirai paskelbti savo masinio naikinimo ginkluotės programas ir taip išvengti kaltinimų, kad jis "iš esmės pažeidžia" savo įsipareigojimus tarptautinei bendrijai.
Naujajame dokumente primenamas 1441-osios rezoliucijos perspėjimas, kad Bagdadui gresia "rimti padariniai", jeigu jis bandys nuslėpti savo masinio naikinimo ginklus.
Irakas neigia turintis tokių ginklų ir tvirtina bendradarbiaująs su JT ginklų inspektoriais.
"Reuters"-BNS