Gyvenimas pilnas netikėtumų. Vargu ar Seimo narys liberalcentristas Algirdas Gricius galėjo nuspėti, kad į jo sukeltą diskusiją dėl Lietuvos karių Irake įsitrauks Osama bin Ladenas. Ketvirtadienį paskelbtame garso įraše jis ragina Europos valstybes per tris mėnesius pasitraukti iš islamo šalių mainais į paliaubas.

Osama tvirtina, kad teroro išpuoliai Europos valstybėse nėra teroras, o tik teisėtas atsakymas į musulmonų puolimą Palestinoje, Afganistane ir Irake. Savo teiginį Osama papildė klasikiniu kairuolišku Vakarų politikos Artimuosiuose Rytuose paaiškinimu, susiedamas karą ir tarptautinių bendrovių interesus. Ši analizė puikiai apskaičiuota ir skirta Europos valstybių rinkėjams, ypač kairesnių pažiūrų.

Osama akivaizdžiai siekia padidinti skilimus tarp Jungtinių Valstijų ir jų sąjungininkių Europoje. Teroro išpuoliai Ispanijoje parodė, kad tai nėra toks sunkus uždavinys. Tiesa, komentuodami Osamos kreipimąsi Ispanijos pareigūnai ketvirtadienį sakė, kad jokių sutarimų ir paliaubų su teroristais negali būti. Tą patį pareiškė Britanijos ir Italijos vyriausybės. Italijoje šiuo metu kaip tik įtemptai sekamas Irake paimtų civilių įkaitų likimas. Vienas įkaitas jau nužudytas.

Tarptautinės politikos apžvalgininkai sutaria, kad Osamos pareiškimu siekiama kelių tikslų. Vienas - jau minėtas spaudimas Europos vyriausybėms, karui Irake priešinininkų argumentus paremiant teroro grėsme. Osama kalba apie susitaikymą su “šiaurinio Viduržemio jūros kranto kaimynais”, bet iš tikrųjų tai ultimatumas, panašus į tą, kuris buvo skelbtas po išpuolių Madride.

REKLAMA

Kitas šio pareiškimo tikslas - atkreipti dėmesį į JAV prezidento George’o W. Busho ką tik padarytas nuolaidas Izraelio vyriausybei dėl dalies Vakarų Kranto žemių.

Jungtinėms Valstijoms paliaubos nesiūlomos, o šalies prezidentas G. W. Bushas vadinamas “melagiu Baltuosiuose rūmuose”. Turint omenyje Amerikos visuomenės reakcijas į pastarųjų savaičių įvykius Irake ir vykstantį prezidento rinkimų vajų, tai irgi toli siekiantis, prieš Bushą nukreiptas ėjimas. Busho varžovas Johnas Kerry kritikuoja karą Irake.

Vertindami Algirdo Griciaus pareiškimus Lietuvos apžvalgininkai sutarė, kad jis irgi rinkiminis. Kaip kitaip paaiškinti faktą, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys būtent dabar prakalbo apie visuomenės nuomonės tyrimą dėl lietuvių karių likimo Irake? Kodėl visuomenės nuomone pradėta domėtis dabar, o ne tada, kai karių siuntimas buvo svarstomas? Lietuvoje tikrai nebuvo daryta jokia rimtesnė apklausa dėl karo Irake. Sprendimas dėl karių buvo priimtas be jokių atviresnių diskusijų. Kodėl? Kas dėl to kaltas? Vyriausybė? Valdančioji dauguma? Kodėl opozicijoje esantys liberalcentristai tada nebandė tokios diskusijos pradėti?


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų