Irano visuomenei abejingai stebint, konservatoriai turėtų vėl įsitvirtinti parlamente po penktadienio rinkimų, kuriuose buvo uždrausta dalyvauti reformistams ir kuriuos prezidentas Mohammadas Khatami (Mohamadas Chatamis) pavadino "nesąžiningais.Paskutinę blankios rinkimų kampanijos dieną aptemdė šalies šiaurės rytuose įvykusi traukinio katastrofa.
Dėl nestiprių požeminių smūgių išsijudinus iš vietos ir nuo bėgių nuvažiavus sąstatui, kuriame buvo benzinas ir chemikalai, įvyko galingas sprogimas, per kurį daugiau kaip 300 žmonių žuvo ir beveik 500 buvo sužeisti.
Penktadienio parlamento rinkimai gali sustabdyti septynerius metus trukusį politinių reformų eksperimentą, kurio dėka 66 mln. šios nafta turtingos valstybės gyventojų gali laisviau reikšti savo mintis ir kuris bent šiek tiek susilpnino griežtus islamo socialinius ir kultūrinius suvaržymus.
Konservatoriams laimėjus šiuos rinkimus, prezidentui M.Khatami, kurio pastangas įgyvendinti reformas ne kartą blokavo kietosios linijos šalininkai, neliks nieko daugiau, tik tyliai laukti savo kadencijos pabaigos. Antroji jo kadencija baigiasi 2005-ųjų viduryje.
Konstitucinę priežiūrą atliekančiai nerenkamai Sergėtojų tarybai uždraudus balotiruotis 2500 daugiausiai reformistinių pažiūrų kandidatų ir dar 888 asmenims patiems nusprendus atšaukti savo kandidatūras, daugiausiai abejonių kyla ne dėl balsavimo rezultatų, o dėl rinkėjų aktyvumo.
Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei (Alis Chamenėjus) savo pamoksle, kuris kasdien transliuojamas per valstybinę televiziją, ragino rinkėjus aktyviai balsuoti šiuose rinkimuose, kad būtų "smogta Irano priešams į veidą".
Ajatola galvoje turėjo Jungtines Valstijas, kurios vis griežčiau kaltina Iraną, kad šis siekia slapta pasigaminti atominių ginklų, nors Teheranas ir sutiko leisti savo branduoliniuose objektuose rengti inspekcijas be išankstinio perspėjimo. Iranas teigia, kad branduolinę programą vykdo tik taikiais tikslais - elektros energijos gamybai.M.Khatami, nors ir nenoriai, taip pat paragino rinkėjus balsuoti nekreipiant dėmesio į "tam tikrą nesąžiningumą", kad būtų išsaugotas sistemos, užgimusios po 1979 metų islamo revoliucijos, legitimumas ir sutrukdyta kietosios linijos šalininkams perimti kontrolę į savo rankas.
Tačiau didžiausia reformų šalininkų partija, vadovaujama prezidento brolio Mohammado Rezos (Mohamado Rezos), nusprendė boikotuoti rinkimus, kaip ir pagrindinė studentų reformistų organizacija.
"LAISVĖS KARSTAI"
Trečiadienį jaunimas mobiliaisiais telefonais siuntinėjo trumpąsias žinutes, kuriose buvo parašyta: "Penktadienio balsadėžės yra laisvės karstai. Nedalyvausime laisvės laidotuvėse".
Pagrindinis konservatorių aljansas mano, kad balsuoti ateis apie 60 proc. rinkėjų. Kietosios linijos šalininkai didelį rinkėjų aktyvumą gali palaikyti mandatu imtis griežtų priemonių "tvarkai įvesti". Nemažai reformistų būgštauja, kad po rinkimų per šalį gali nusiristi laikraščių uždarymo, areštų ir parodomųjų teismų banga.
Vis dėlto dauguma politologų prognozuoja, kad šįkart rinkėjų aktyvumas bus kur kas mažesnis, nei 2000 metais, kai balsavo 67 proc. tokią teisę turinčių žmonių. Jų vertinimais, šalies mastu rinkėjų aktyvumas sieks apie 40 proc. ir vos 20 proc. Teherane bei kituose didžiuosiuose miestuose. Mažas rinkėjų aktyvumas galėtų kiek pristabdyti kietosios linijos šalininkus.
Naujausi įvykiai užsitęsusioje kovoje dėl valdžios tarp konservatorių, išsaugančių savo rankose pagrindinius valdžios svertus, ir reformistų, patekusių į renkamas institucijas per 1997 ir 2000 metų rinkimus, nesužadino didelio visuomenės susidomėjimo.
Daug iraniečių teigia esantys nusivylę reformistų nesugebėjimu įgyvendinti žadėtas reformas, sukurti naujų darbo vietų ar pagerinti gyvenimo standartus, taip pat akivaizdžiu M.Khatami silpnumu prieš kietosios linijos šalininkus, užkirtusius kelią jo rėmėjams į parlamentą.
Konservatorių dienraštis "Jomhuri-ye Eslami" rašė, kad darbą baigiantis parlamentas, kuriame reformistai turi 200 iš 290 vietų, "švaistė laiką, keldamas sąmyšį, kurstydamas įtampą bei nusivylimą, ir neišnaudojo daugybės galimybių".
Įtakingas konservatyvių pažiūrų politikos apžvalgininkas Amiras Mohebianas sakė viliąsis, kad naujajame parlamente dominuos nuosaikūs, pragmatiški konservatoriai, kurie mėgins pagerinti šalies ekonomikos padėtį ir vengs kištis į jaunų žmonių privatų gyvenimą.
Penktadienio rinkimuose balsuoti galės maždaug 46 mln. vyresnių nei 15-os metų amžiaus žmonių. Rinkimuose dalyvaus maždaug 4 700 kandidatų. Galutiniai rezultatai turėtų būti paskelbti ne anksčiau kaip kitos savaitės pabaigoje.
"Reuters"-BNS