Vykdydama tarptautinius įsipareigojimus, Lietuva šių metų gruodžio 31 dieną uždarys Ignalinos atominės elektrinės (IAE) pirmąjį bloką. Vyriausybė trečiadienį pritarė Ūkio ministerijos siūlymui pirmąjį bloką galutinai sustabdyti paskutinę 2004 metų dieną, siekiant visiškai išnaudoti reaktoriaus naudingo darbo galimybes.
Stojimo į Europos Sąjungą sutartyje Lietuva yra pasižadėjusi iki 2005-ųjų pasirengti uždaryti pirmąjį Ignalinos atominės jėgainės bloką.
Vyriausybės teigimu, priimdama sprendimą ji įvertino ir Lietuvos energetikos ekspertų išreikštus nuogąstavimus dėl galimo elektros energijos tiekimo saugumo sumažėjimo.
Po išsamių konsultacijų su Lietuvos ir ES energetikos ekspertais konstatuota, kad šiek tiek padidėja elektros energijos tiekimo sutrikimo rizika. Šią riziką sąlygoja nepatikimos elektros energijos perdavimo jungtys kaimyninėse šalyse bei dar neįrengtos jungtys su ES šalimis.
Tačiau, Vyriausybės teigimu, minima rizika nėra didesnė nei kitose ES šalyse.
Sustabdžius elektrinės pirmąjį bloką, bus toliau vykdoma IAE pirmojo bloko eksploatavimo nutraukimo programa. Pasak Vyriausybės spaudos tarnybos išplatinto pranešimo spaudai, branduolinių reaktorių eksploatavimo nutraukimas yra ilgas procesas. Lietuva yra numačiusi jį atlikti per 30 metų.
Vykdant IAE pirmojo bloko eksploatavimo nutraukimo programą bus ruošiamasi panaudoto branduolinio kuro iškrovimo darbams, įrengiamos panaudoto kuro saugyklos, statomi radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo įrenginiai, atliekami kiti būtini veiksmai.
Antrasis IAE blokas turėtų būti uždarytas 2009 metais, jei bus gauta reikiama tarptautinė parama.
Šiuo metu IAE eksploatavimo nutraukimo fonde yra sukaupta per 222 mln. litų. Tarptautiniame Ignalinos eksploatavimo nutraukimo rėmimo fonde esantys šalių donorių įnašai sudaro per 238,5 mln. eurų (823,5 mln. litų) ir yra skirti paruošiamiesiems jėgainės uždarymo darbams.
2004-2006 metams Europos Komisija yra skyrusi 319 mln. eurų (1,1 mlrd. litų), o 2007-2013 metams parengtame Europos Tarybos sprendimo projekte IAE uždarymui finansuoti numatyta skirti 815 mln. eurų (2,8 mlrd. litų).
Iš minėto fondo bus finansuojamos ir priemonės, skirtos socialiniams IAE uždarymo padariniams sušvelninti. Seimas jau yra priėmęs įstatymą dėl papildomų socialinių garantijų IAE darbuotojams, atleidžiamiems dėl IAE eksploatavimo nutraukimo.
Apie 80 proc. Lietuvoje sunaudojamos elektros energijos gaminanti IAE yra Černobylio tipo, joje naudojami RBMK reaktoriai. Jie Vakaruose laikomi nesaugiais, nors ir įgyvendintos didelės branduolinės saugos programos, kurias finansavo Vakarų šalys.
ELTA, OMNI naujienos