"Noriu paklausti, ar galima į Angliją išsivežti kontracepcinių vaistų, taip pat vaistų nuo skausmo (tramadolio), kurių sudėtyje yra narkotinių medžiagų? - teiraujasi Ramunė V. iš Šiaulių rajono. - O gal tokius vaistus galima į užsienį išsiųsti paštu?"
Kokius vaistus ir kokius jų kiekius leidžiama įsivežti, nustato tos šalies, į kurią vykstama, įstatymai. Per Lietuvos sieną vežant vaistus, kurių sudėtyje yra narkotinių ar psichotropinių medžiagų, reikia turėti gydytojo išrašyto recepto kopiją (recepte turi būti patvirtinta, jog šie vaistai skirti būtent tam asmeniui, kuris išvyksta iš Lietuvos, taip pat nurodytas išrašytų vaistų kiekis ir vartojimo trukmė). Narkotinių medžiagų turinčių vaistų tramadolio galima vežtis per sieną ne ilgesniam kaip septynių dienų vartojimui (aišku, būtina turėti ir recepto kopiją).
Vaistų, kurių sudėtyje yra psichotropinių ar narkotinių medžiagų, į užsienį siųsti negalima.
Trumpai apie dėmėtąją mandą
"Teko girdėti, jog augalas dėmėtoji manda išgydo daug ligų, - rašo M. N. iš Trakų. - Ar tai tiesa? Ar šį augalą galima vartoti sergant skrandžio opalige bei kitomis virškinamojo trakto ligomis?"
Dėmėtoji manda yra labai nuodingas augalas. Jis gydymui nevartojamas. Tiesa, labai praskiesta dėmėtosios mandos tinktūra gali būti imama kaip sudėtinė dalis gaminant kai kuriuos homeopatinius preparatus. Be to, homeopatiniai vaistai, kurių sudėtyje yra šio augalo, skiriami ypač atsargiai. Savos gamybos dėmėtosios mandos tinktūros gerti jokiu būdu nepatariama - galite nusinuodyti! Beje, senovės graikų filosofas Sokratas kaip tik ir buvo nunuodytas dėmėtosios mandos tinktūra.
Jei sergate opalige ar turite kitų virškinamojo trakto negalavimų, kreipkitės į šeimos gydytoją arba gastroenterologą.
Nakvišos aliejus
Angelė P. iš Prienų teiraujasi, ar nėščiosioms gali pakenkti nuolat vartojamas nakvišos aliejus.
Nakvišos aliejaus pagrindinės veikliosios medžiagos yra nepakeičiamos riebalinės rūgštys, kurios vartojamos norint palengvinti kai kurių ligų ar būklių simptomus (pavyzdžiui, klimakteriniu laikotarpiu, taip pat sergant reumatoidiniu artritu, esant padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje ir panašiai). Nakvišos aliejus - ne vaistas, o medicininės paskirties produktas. Jis nėra toksiškas, tačiau gali sukelti pašalinį poveikį - galvos skausmą, virškinimo sutrikimus, o sergantiems epilepsija ir gydomiems fenotiazino grupės preparatais - traukulius. Taigi geriausia prieš vartojimą pasitarti su savo gydytoja.
Didžioji ugniažolė vėžio neišgydys
"Noriu paklausti, ar didžiosios ugniažolės antpilai gali išgydyti vėžinius susirgimus? - klausia Viktoras B. iš Telšių rajono. - Jei taip, kaip šį antpilą paruošti ir kokiais kiekiais vartoti?"
Didžiosios ugniažolės preparatai vėžinių susirgimų gydymui nėra vartojami. Šios žolės antpilu gydomi virškinamojo trakto spazmai, minėtas antpilas gali būti skiriamas kaip pagalbinė priemonė tulžies pūslės funkcijai pagerinti bei tulžies išsiskyrimui skatinti, jei minėtus negalavimus yra sukėlę nervinės reguliacijos sutrikimai.
Kai skauda kelių sąnarius
"Man dar tik 26 metai, o jau seniai vargina kojų kelių sąnarių skausmas, - skundžiasi L. K. iš Kauno. - Sąnariai yra labai jautrūs, skausmingi, lankstant kojas, traška, braška. Noriu paklausti, ar verta vartoti plačiai reklamuojamą preparatą Flexodon A, ar pirkti stipresnių vaistų?"
Jūsų paminėtas preparatas nėra vaistas (tai specialios medicininės paskirties produktas, parduodamas vaistinėse), todėl sąnarių ligų neišgydys. Patartume kreiptis į savo gydytoją, kuris nustatys tikslią kelių sąnarių skausmų priežastį ir skirs tinkamą gydymą.
Apie kraujavimą iš nosies
"Labai dažnai kraujuoja iš nosies, - rašo Lina B. iš Ukmergės. - Ar tai laikinas sutrikimas, ar kokios nors rimtos ligos simptomas? Kaip kraujavimą sustabdyti namų sąlygomis?"
Kraujavimas iš nosies - tai ne atskira liga, o kitų ligų simptomas. Toks negalavimas gali ištikti dėl nosies sandaros pakitimų (kai išsiplėtusios nosies pertvaros kraujagyslės, kurios, nosį pakrapščius, trūksta), taip pat dėl aukšto kraujospūdžio, sergant ateroskleroze, esant širdies ir kraujagyslių sistemos veiklos nepakankamumui. Kraujas iš nosies gali pasirodyti ir sergant kraujo liga (sutrikus kraujo krešėjimui) - tuomet kraujuojama ypač gausiai. Kraujavimas iš nosies - ir nosies traumų, slogos, gripo pasekmė.
Taigi, kaip matote, kraujavimą iš nosies sukelia daugybė priežasčių, todėl geriausia kreiptis į gydytoją otorinolaringologą, kuris nustatys tikslią negalavimo priežastį ir patars, kaip gydytis.
Jei iš nosies ėmė bėgti kraujas, jokiu būdu negalima atsigulti ar atlošti galvą atgal. Reikia atsisėsti, galvą šiek tiek palenkti į priekį ir pirštais suspausti nosies sparnelius. Galima paimti gabalėlį binto ar marlės, padaryti kamščius, juos suvilgyti seilėmis ir įkišti į abi nosies landas.
Apie kontracepcinį pleistrą
"Noriu paklausti, koks yra kontracepcinio pleistro patikimumas, ar jo galima įsigyti be recepto, ar su juo galima maudytis, ar šis pleistras nepadidina kūno svorio?" - klausia laikraščio skaitytoja, nenurodžiusi savo gyvenamosios vietos.
Kontracepcinio pleistro efektyvumas, kaip tvirtina gydytojai ginekologai, yra apie 99 procentai, arba tiek pat, kiek ir šiuolaikinių kontracepcinių tablečių. Pleistre yra mažos hormonų dozės, todėl organizmas jį paprastai gerai toleruoja, svorio pokyčiai esti nežymūs.
Su kontracepciniu pleistru galima ir maudytis, ir kaitintis pirtyje, ir bėgioti, sportuoti, mankštintis. Tiesa, pasirinkus pleistro klijavimo vietą, savaitės laikotarpyje patariama jos nekeisti, nes perklijuojant ant kitos kūno vietos pleistras gali neprilipti.
Kontracepcinis pleistras, kaip ir kontracepcinės tabletės, yra parduodamas tik su receptu. Prieš pradedant vartoti kontracepcinį pleistrą būtina pasitarti su savo gydytoju.
Ragenos drumstis
"Noriu sužinoti, dėl kokių priežasčių išsivysto ragenos drumstis ir kaip ši liga gydoma?" - teiraujasi Jonas G. iš Panevėžio.
Ragenos drumstis - tai pilkas ar baltas padrumstėjimas, bloginantis regėjimą. Šio negalavimo priežastys yra įvairios: akių sausumas, virusinis konjunktyvitas (akių junginės uždegimas), vartojami medikamentai, ultravioletinių spindulių poveikis, svetimkūnis akyje, kontaktiniai lęšiai, akių vokų uždegimas, akių traumos ir t. t. Ragenos drumstis taip pat gali išsivystyti, jei organizme trūksta vitaminų B1, B2, C ir A. Gali būti įgimta ragenos drumstis.
Ragenos drumstis gydoma atsižvelgiant į negalavimo sunkumo laipsnį ir šį negalavimą sukėlusias priežastis. Sunkiausiais atvejais gali tekti atlikti operaciją, kurios metu pašalinama pažeista ragena, pašalintąją dalį pakeičiant donorine.
Pajutę pirmuosius negalavimus (ašarojančios ir skausmingos akys, išskyros iš akių, vokų spazmai, regėjimo pablogėjimas), taip pat patyrę net ir nedidelę akių traumą nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Mat kuo anksčiau bus skirtas reikiamas gydymas, tuo mažesnė tikimybė, kad liga komplikuosis (sunkiausia komplikacija - regėjimo praradimas!). Primename, jog akių negalima liesti nešvariais pirštais, reikia dažnai keisti patalynę, rankšluosčius, nosinaites, dažnai plauti rankas.