Cistitu, arba šlapimo pūslės uždegimu, dažniau serga moterys - peršalusios, kamuojamos ginekologinių susirgimų (mat infekciniai židiniai yra čia pat).
Vyrams cistitas gali išsivystyti susirgus prostatos, šlaplės ar kitais vidaus organų uždegimais. Cistitas greičiau prasideda sutrikus šlapimo pūslės sienelės kraujotakai, šlapimo nutekėjimui iš pūslės, peršalus ar sumažėjus organizmo atsparumui (kai stokojama vitaminų), taip pat šlapimo pūslę pažeidus cheminiams ar mechaniniams veiksniams.
Ligos sukėlėjai (mikrobai) į šlapimo pūslę patenka iš šlaplės, per kraują ar limfą po infekcinių ligų, taip pat iš pūlinių židinukų.
Vaikų cistito dažniausia priežastis - peršalimas.
Pasak Kauno antrosios klinikinės ligoninės gydytojo urologo, medicinos mokslų daktaro Aivaro Jono Matjošaičio, pagrindiniai prasidėjusio cistito požymiai yra dažnas ir skausmingas šlapinimasis nedideliu kiekiu bei skausmai pilvo apačioje. Panašius į cistito simptomus turi ir kitokios vidaus organų ligos (šlapimo pūslės navikas, šlapimo pūslės akmenys, šlapimo pūslės tuberkuliozė ir kt.), todėl pajutus bet kokius negalavimus nereikėtų bandyti gydytis patiems - būtina kreiptis į šios srities specialistą.
Pasak A. J. Matjošaičio, pirmąkart susergama ūmiu cistitu. Ligonį kas 20 - 30 minučių varo šlapintis (šlapinamasi drumstai), baigiant šlapintis stipriai skauda, gali perštėti šlapimkanalius. Šlapimo pūslės skausmas nepraeina nei dieną, nei naktį, plinta į tarpvietę, išorinius lytinius organus. Dažnas ligonis, pasak gydytojo, daro klaidą bandydamas išsigydyti žolių arbatėlėmis ar priešuždegiminiais vaistais. Gydymą gali skirti tik gydytojas, prieš tai atlikęs reikalingus tyrimus ir nustatęs, kokie medikamentai (ir kokiais kiekiais vartojant) ligos sukėlėjus naikina efektyviausiai.
Kai ūmus cistitas gydomas netinkamai ar nepakankamai, liga perauga į lėtinę formą ir tuomet gydymas esti kur kas sudėtingesnis. Anksčiau minėti ligos simptomai periodiškai kartojasi, aštriau pasireiškia pavasarį ir rudenį. Sunkesniais atvejais net tenka leisti vaistus tiesiai į šlapimo pūslę.
Jei ligoniui dėl lytinių organų ar žarnyno vėžio buvo taikomas spindulinis gydymas, dėl šių medicininių procedūrų sumažėja šlapimo pūslės talpa ir taip pat gali išsivystyti cistitas. Tokio uždegimo pagydyti neįmanoma - atitinkamais medikamentais tik palengvinama ligos eiga. Kai nėra kitos išeities, šlapimo pūslė išoperuojama (šlapimtakiai sujungiami tiesiai su žarnynu).
Profilaktika
1. Vengti peršalimų. 2. Laiku gydyti ginekologinius susirgimus (moterims), lytinių organų uždegimus (vyrams). 3. Pajutus pirmuosius negalavimus, nedelsiant kreiptis į gydytoją urologą (pas šį specialistą nukreipia bendrosios praktikos gydytojas).