Virginija GRIGALIŪNIENĖ
"Tarptautinės asociacijos narė, baigusi kursus Folio institute Vokietijoje, gydytoja N. Vaičiūnienė konsultuoja ir gydo ligonius, sergančius vidaus, urologinėmis, moterų, nervų, odos, alerginėmis ligomis.
Vokiška kompiuterine sistema ištiria viso organizmo būklę, nustato ligą, jos sukėlėjus ir alergenus.
Ne cheminės kilmės labai efektyviais vokiškų firmų vaistais iš organizmo pašalinami ligos sukėlėjai ir alergenai, koreguojama imuninė sistema.
Folio aparatūra atliekama organų bioenergetinės ir imuninės sistemos korekcija neurono lygiu. Daugeliui ligų taikoma biorezonansinė terapija. Gerai gyja ūmios ir daugelis lėtinių ligų. Stabilizuojami onkologiniai procesai, gydomas paralyžius. Kreiptis..."
(Iš reklamos spaudoje)
Skelbimas sudomino. Parūpo gauti išsamesnės informacijos apie visas ligas gebantį įveikti stebuklingąjį metodą, kokiais gydymo principais jis paremtas, prieš kiek metų šalyje įteisintas ir kokie yra šio netradicinio gydymo rezultatai. Pirmąsyk paskambinus reklaminiame skelbime nurodytu telefonu gydytoja N. Vaičiūniene prisistačiusi moteris paaiškino, kad serga, todėl susitikimą teko atidėti. Kiek vėliau N. Vaičiūnienė apskritai atsisakė su žurnaliste susitikti. Tiesa, sutiko norimą informaciją suteikti telefonu.
Kaip lakoniškai buvo paaiškinta, Folio medicina - tai toks gydymas, kuomet organizmas ištiriamas, visos jame slypinčios ligos nustatomos kompiuteriu. Po šio tyrimo, anot N. Vaičiūnienės, atitinkamais testais parenkami "labai efektyvūs" homeopatiniai vaistai. Kuo pasireiškia tasai vaistų efektyvumas, pašnekovė konkrečiai neįvardijo, tačiau pabrėžė, jog vadovaujantis šiuo metodu, vienu metu gydomos visos organizmo ligos, be to, pavyksta išgydyti ir tokias lėtines, chroniškas ligas (pavyzdžiui, bronchinę astmą, alergiją), kurios bendrosios medicinos praktikoje yra laikomos nepagydomomis. Tiesa, gydymas, anot Folio metodo šalininkės, gali trukti ilgai - kelis mėnesius ar net metus. Pavyzdžiui, alerginiai odos susirgimai, taikant Folio gydymo metodą, neva pagydomi maždaug per 8 mėnesius, bronchų astma - per dvejus metus.
- Mums pavyksta tai padaryti, nes pavyksta parinkti tinkamą gydymą, - reziumavo N. Vaičiūnienė.
O kas tai yra Folio aparatūra, kuria, kaip teigiama reklaminiame skelbime, atliekama organų bioenergetinės ir imuninės sistemos korekcija neurono lygiu? Ką reiškia "neurono lygis"? Kas per "procesas" biorezonansinė terapija? Pasak N. Vaičiūnienės, Folio aparatūra - tai "tam tikra aparatūra", kuria sėkmingai ir efektyviai gydoma ne tik Vokietijoje, bet ir visame pasaulyje. Biorezonansinę terapiją pašnekovė apibūdino kaip kiekvieno organo kūno srovės tyrimą. Supratote? Kita vertus, ne tai svarbiausia. Kaip ir nebūtina pacientui žinoti, kuo ir kaip gydoma. Kur kas svarbiau, koks esąs gydymo efektas ir kiek toks gydymas kainuoja. Pasak N. Vaičiūnienės, gydymas, įskaitant skiriamus vaistus, per mėnesį vidutiniškai atsieina apie 80 litų. Jei pageidaujate vokiška kompiuterine sistema išsitirti viso organizmo būklę, tektų pakloti 200 litų. Šiam tyrimui, beje, reikia užsiregistruoti iš anksto, eilutėje tektų lukterėti apie savaitę.
Ar žmonės tiki jokioje medicininėje literatūroje neminimu "gydymu Folio metodu"? Pasak N. Vaičiūnienės, tokia gydymo praktika ji užsiimanti jau dešimt metų, pacientų niekada netrūko. Deja, N. Vaičiūnienė nepanoro pasakyti nė vieno buvusio ar esamo paciento telefono numerio ar adreso. Kam, girdi, žmones trukdyti...
Folio metodą prilygino čigonės kerams
- Taip, apie Folio metodą teko girdėti, tačiau - atvirai pasakysiu - tokią "medicininę pagalbą" vertinu skeptiškai, - paprašyta pasakyti savo nuomonę, šyptelėjo Kauno medicinos universiteto klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinikos docentė Diana Barkauskienė.
Pasak docentės, tvirtinimas, kad šiuo metodu įmanoma išgydyti tokią sunkią lėtinę ligą kaip bronchinė astma, yra visiškai neteisingas, klaidinantis!
- Nesąmonė, ir tiek, - konstatavo su naujausiais medicinos pasiekimais puikiai susipažinusi Diana Barkauskienė. - Gaila, kad žmonės yra tokie patiklūs...
Tos pačios gydymo įstaigos docentės alergologės Jolantos Kudzytės žodžiais, gydymas Folio metodu užsienio šalyse, kaip skaitytoją bando suklaidinti ponia N. Vaičiūnienė, nėra populiarus, nes šio metodo poveikis moksliškai nėra įrodytas ir pagrįstas, nėra tiksliai žinoma, ar jis teikia ligoniui bent kiek naudos, o gal žalingas? Kol šie dalykai nėra gerai žinomi, gydymą Folio metodu esą galima prilyginti gydymui ožkos pienu, šlapimu, akupunktūra, ligų nustatymui iš akies rainelės ar apsukrios čigonės burtams iš delno...
Docentė J. Kudzytė nusijuokė išgirdusi, esą minėtu metodu sėkmingai gydomos alerginės ligos.
- Dar neteko sutikti nė vieno paciento, išgydyto šiuo metodu, - apgailestavo docentė. - Jei tai būtų tiesa, visi apie tokį stebuklą seniai žinotume ir labai tuo džiaugtumės! Tai būtų žinoma ir visame pasaulyje!
Kita vertus, anot docentės J. Kudzytės, kiekvienam ligoniui reikalinga psichoprofilaktika. Jei ligonis tiki, kad toks gydymo metodas padės, tai iš tiesų gali turėti tam tikrą teigiamą poveikį (bent trumpam).
Kauniečiui gydytojui dermatovenerologui Nauriui Grušauskui yra tekę bendrauti ne su vienu pacientu, sveikatos problemas anksčiau bandžiusiu spręsti Folio metodu. Pasak N. Grušausko, pasitaikė ligonių, kuriems minėtu metodu - be jokių tyrimų! - buvo diagnozuota gonorėja ar kita lytiškai plintanti liga ir kurie panoro gydytis pas dermatovenerologą, bet ne Folio metodu. Atlikus tyrimus ligos diagnozė nepasitvirtino. Pacientai net supyko - girdi, kompiuteriu buvę nustatyta kitaip - argi tokio aukšto lygio technika gali "fušeruoti"? Kai tokias ligas bandoma nustatinėti ne mikroskopiniais tyrimais, o kompiuteriu, tai, anot gydytojo dermatovenerologo, kelia ir nuostabą, ir juoką.
Prieš užsiregistruojant gydytis pas dermatovenerologą N. Grušauską keliems ligoniams Folio metodu buvo diagnozuoti raudonieji spuogai. Taip iš tikrųjų ir buvo! Tačiau šią ligą, anot dermatovenerologo, nesunkiai galima nustatyti be jokių kompiuterinių tyrimų - pakanka pažvelgti ligoniui į veidą.
Pasitaikė ligonių, kurie, gydęsi pas odos ligų specialistą N. Grušauską, susižavėjo Folio metodu. Tačiau netrukus vėl pasibeldė į dermatovenerologo kabineto duris, nes taip ir nesulaukė "stebuklo", apie kurį tvirtinama Folio metodo efektyvumą reklamuojančiame privačios gydyklos skelbime.
N. Grušauskas priėjo prie išvados, kad gydymas Folio metodu tikrai pasiteisina ir geriausiai veikia tuos "ligonius", kurie yra... sveiki.
Vilniaus Santariškių klinikų Kardiologinės reanimacijos skyriaus vedėjas Pranas Šerpytis - už visus įmanomus gydymo metodus, kurie ligoniui bent kiek padėtų. Tačiau jei tų metodų taikymas nėra pakankamai ištirtas, jei nėra garantijų, kad taikomi gydymo metodai ligonio atžvilgiu yra saugūs, geriau jų atsisakyti.
- Aš esu medicinos, kuri pagrįsta tyrimais, šalininkas, - akcentavo skyriaus vedėjas P. Šerpytis.
Pašnekovas niekada nesusidomėtų reklama, siūlančia gydytis pas alternatyviosios medicinos (tokia medikas laiko ir gydymą Folio metodu) atstovus.
- Man užtektų ir šiuolaikinių gydytojų, - nusišypsojo skyriaus vedėjas ir pabrėžė, jog netradiciniai gydymo metodai vis dar madingi skurdžiose ekonomiškai atsilikusiose šalyse ir visiškai nepopuliarūs išsivysčiusiuose kraštuose. - Kaip galima skelbti, kad išgydomos visos ligos? - nuoširdžiai stebėjosi P. Šerpytis. - Jei taip būtų, žmonės nesirgtų! Dievas, ir tas visų nesugebėtų išgydyti, o čia... Absurdas!
Šalyje gydymas Folio metodu nėra licencijuotas
Sveikatos apsaugos ministerijos Personalo skyriaus darbuotoja Lina Kanaporienė "Akistatai" patvirtino, jog gydymui Folio metodu licencijos neišduodamos. Pasak L. Kanaporienės, šalyje nėra ruošiami tokie specialistai, be to, toks gydymo metodas neįteisintas. Vadinasi, kaunietė N. Vaičiūnienė užsiima nelegalia veikla? SAM atstovės nuomone, visų pirma žmonės patys turėtų atsirinkti, kas grūdai, o kas - pelai. Kita vertus, galima tik stebėtis, jog spaudoje besireklamuojančios privačios gydyklos vertimasis nelicencijuota veikla iki šiol nesudomino Ekonominės policijos pareigūnų.
O gal šundaktarių veikla visų pirma turėtų rūpėti miesto valdžiai, savivaldybės Sveikatos skyriui?
Pasak Kauno miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjos pavaduotojo A. Kožemekaičio, licencijavimo kontrolės funkcijos yra Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų rankose - savivaldybės tarnautojams tokios teisės nėra suteiktos. Tokia tvarka, vedėjos pavaduotojo nuomone, yra labai palanki šarlatanišku verslu besiverčiantiems "medikams", bet ne pacientams. Ir tai esą pasakytina ne tik apie gydymą Folio metodu, bet ir apie daugybę kitokių mieste teikiamų netradicinių "gydymo" paslaugų.
A. Kožemekaitis prisiminė neseną faktą, kuomet į Kulautuvą atvyko grupė piliečių iš Rusijos. Išsinuomoję patalpas, tie rusai apsiskelbė taikantys labai efektyvų tulžies pūslės akmenligės gydymą - po kelių gydymo seansų visi akmenys iš tulžies pūslės neva be jokio skausmo išbyra į klozetą! Žmonių susidomėjimas buvo didžiulis. Tačiau netrukus paaiškėjo, kur šuo pakastas: "daktarai", atitinkamu būdu klizmuodami, ligoniui į tiesiąją žarną prikišdavo akmenukų, kurie netrukus ir subyrėdavo į kanalizaciją. Kai žinia apie šarlatanus pasiekė Kauno valdžią, jie, pasak Sveikatos skyriaus vedėjos pavaduotojo, per stebėtinai trumpą laiką iš Kulautuvos išsinešdino...
Panašios nuomonės, kaip ir apie Kulautuvoje apsilankiusių rusų neteisėtą veiklą, A. Kožemekaitis sakė esąs ir apie "gydymą Folio metodu". Tai, girdi, ne kas kita, kaip patiklių žmonių klaidinimas, mulkinimas. O gal net ir kenkimas, nes niekas negali patvirtinti, kad toks gydymo metodas neturi (ar ateityje neturės) organizmui neigiamos įtakos.
Sveikatos skyriaus vedėjos pavaduotojas sakė matąs vienintelę išeitį, kaip nuo šarlatanų brukamų paslaugų apsiginti: žmonės turėtų būti apdairesni, ne tokie patiklūs, o tokių įstaigų priežiūros ir veiklos kontrolę vykdančios institucijos privalėtų dirbti griežčiau, aktyviau aiškintis ir bausti įstatymų pažeidėjus.
Kauno miesto VPK Ekonominių nusikaltimų tyrimo tarnybos komisaro P. Balbyševo žodžiais, užkirsti kelią verstis nelicencijuota gydymo praktika yra visų pirma ne policijos, o Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkų pareiga. Kas, girdi, jei ne Sveikatos apsaugos ministerija turėtų būti suinteresuota, kad šalies gyventojams būtų teikiamos kokybiškos medicininės paslaugos, kad medikų vardo neterštų apsišaukėliai.
Tiesa, anot komisaro, jei dėl gautų nekokybiškų gydymo paslaugų kreiptųsi materialinių nuostolių patyręs pilietis, jo pareiškimas tikrai nebūtų nukištas į stalčiaus apačią.