"Akistatoje" perskaičiau, kaip greičiau užmigti skaičiuojant avis arba įsivaizduojant jūros ošimą. Kadangi dauguma žmonių gyvena toli nuo jūros (aš ją mačiau tik kelis kartus), prisiminti jos ošimą sunkoka. Aš daugelį metų naudojuosi labai efektyviu būdu, kaip užmigti. Šis būdas tinka pagyvenusiems žmonėms, kurių sutrikusi kraujo apytaka. Pirmasis etapas - pasiruošimas miegui.
Atsigulti ant nugaros, šiek tiek pasvirus į dešinę pusę. Galvą pasukti į dešinį šoną, bet tiek, kad nevargtų kaklas. Galvą pasukti reikia tam, kad beužmiegant neužkristų mažasis liežuvėlis ir nepradėtų varginti dusulys arba knarkimas. Rankas ištiesti į šonus, per alkūnes sulenkti ir užsidėti ant klubų.
Senesniems žmonėms ištiesus rankas pradeda tirpti plaštakos. Kojos turi būti šiltai užklotos. Tokioje padėtyje galima ilgai gulėti nejudant.
Antrasis migdymosi etapas - skaičiavimas.
Įkvepiant mintyse sakyti "vie", iškvepiant - "nas", įkvepiant - "pen", iškvepiant - "ki" ir taip toliau. Šitaip skaičiuodamas pradedi girdėti savo kvėpavimą (lėtą, ramų), kuris taip pat migdo. Pradžioje, kad užmigčiau, man tiek ir užtekdavo. Bet dabartinis gyvenimo ritmas parodė, kad to nebeužtenka. Vargina mintys, ar išsilaikysi darbe, neigiamos emocijos, įvairios buitinės priežastys, pinigų stygius, skolos ir kt. Tuomet išmoksti skaičiuoti automatiškai ir vis tiek apie viską galvoji. Aišku, kad šitaip neužmigsi. Todėl aš beskaičiuodamas mintyse įvedžiau dar vieną reikalavimą - matyti skaičių, kurį sakau. Šitaip skaičiuodamas ir jį nuolat matydamas nebegali galvoti apie ką nors kita. Suskaičiavus iki 25-30, išnyksta tų skaičių vaizdas. Toliau pradeda trūkinėti skaičiavimas. Dar prabundi, pajunti, kad nebeskaičiuoji, tada toliau skaičiuoji nuo bet kurio skaičiaus. Nereikia stengtis prisiminti, kur nutrūko skaičiavimas, nes taip prižadini beužmiegančias smegenis. Jeigu suskaičiuoji iki šimto ir nepavyksta užmigti, reikia daryti pusvalandžio pertrauką ir pradėti iš naujo. Jeigu ir po to neužmiegama, tai galbūt pamiegojote dieną arba sergate. Pati sveikiausia greito užmigimo sąlyga - sveikas fizinis nuovargis.
Prieš kelis šimtus metų protinio darbo buvo mažai. O dabar nebūtina fiziškai dirbti, kad pragyventum. Dabar žmogus, išėjęs į pensiją, tampi niekam nereikalingas. Tas jausmas labai pražūtingai veikia. Todėl kaime gyvenantis ūkiškai besiverčiantis žmogus turi ką veikti: laukia kas rytą ir vakarą tvartelyje mūkiantys, kriuksintys gyvulėliai, esi jiems labiau reikalingas negu jie tau. Dažnai vaikai sako: "Kam jūs čia vargstat? Pensijas gaunat, gyvenkit ir ilsėkitės". Tai klaidingas požiūris. Kol yra sveikatos, pailsint reikia po truputį dirbti - ilgiau būsi sveikas ir mažiau sirgsi.
Aišku, vaikams, atvažiavusiems pas tėvus iš miesto, norėtųsi pailsėti, nes ir mieste įvairaus darbo pakanka. Tačiau tėvams paskutinio malonumo - darbo - negalima atimti.
Nežinau, ką patarti miestiečiams. Prieš miegą turbūt tiktų pasivaikščiojimas lauke, laipiojimas laiptais. Tai yra tam tikras fizinis krūvis. Pačius geriausius patarimus, aišku, gali duoti gydytojas.
Linkiu gero miego!
Pranas Preidžius, Panevėžio raj.