Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Kauno žurnalistų namuose įvyko jau trečiasis šalies žurnalistų ir teisėjų susitikimas, per kurį buvo toliau karštai diskutuojama, ginčijamasi, aiškinamasi, dalijamasi patarimais ir patirtimi. Kaip ir anksčiau, daugiausia buvo analizuojama, į ką žiniasklaidos atstovui savo straipsnyje ar laidoje derėtų kreipti dėmesį, kad išsakytos mintys, nuomonės ar žinios būtų tikslios ir teisingos, kad po to su herojumi netektų bendrauti teismo salėse.
Lietuvos žurnalistikos centro direktorius Laimonas Tapinas sakė esąs susirūpinęs, jog pastaruoju metu ėmė sparčiai daugėti civilinių bylų, iškeltų masinės informacijos priemonių leidėjams ir platintojams dėl garbės ir orumo įžeidimo ar kišimosi į privatų gyvenimą, skaičius. Tai visų pirma galima suprasti tik kaip norą pasipinigauti, nes pernai buvo labai padidintas moralinės žalos atlyginimo dydis. Tačiau kaip visiems žinoma, tik nedidelės dalies besikreipiančiųjų į teismus dėl garbės ir orumo įžeidimo ar kišimosi į privatų gyvenimą ieškiniai yra patenkinami - dauguma paliekami nenagrinėti ar atmetami.
Pasak seminare kalbėjusio Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo Algio Norkūno, žurnalistai turi teisę į informacijos pateikimo laisvę, o visuomenė - į privatų gyvenimą. Tačiau vienokie kriterijai taikomi politikams, valdininkams, žinomiems žmonėms, ir visai kitokie - paprastiems piliečiams. Tačiau jei tas "paprastas pilietis" įsivelia į aferas, nusikalsta ar kaip nors kitaip "pasižymi", tai sukelia teisėtą visuomenės interesą ir teismas į tai atsižvelgia.
Kauno apygardos teismo teisėjas, laikinai einantis Civilinių bylų skyriaus pirmininko pareigas Albinas Čeplinskas seminaro dalyvius informavo, jog pernai šiame teisme apeliacine tvarka buvo išnagrinėtos 23 civilinės bylos dėl garbės ir orumo įžeidimo. Net 15 apylinkės teismuose išnagrinėtų tokių bylų sprendimai liko nepakeisti, vienas - paliktas nenagrinėtas. Teisėjas minėjo, jog dauguma ieškinių, kaip paaiškėja nagrinėjant bylas, būna nepagrįsti.
Seminarui baigiantis "Kauno dienos" žurnalistas Leonardas Jokšas ir Prienų rajono laikraščio "Gyvenimas" redaktorė Ramutė Šimukauskaitė papasakojo, kaip ilgai ir nuobodžiai teko bylinėtis, kol pavyko įrodyti, jog į teismus kreipęsi straipsniuose įžeisti herojai patys nelabai suvokia, kas yra garbė ir orumas... Kolegų padėtį kiek apsunkino tai, jog garbės ir orumo suskato ieškoti vienos visuomeninės organizacijos pirmininkas ("Kauno dienos" atveju) ir Seimo narys ("Gyvenimo" atveju). Buvo pasiektas Aukščiausiasis Teismas, ir teisybė nugalėjo.