Įtakingo Vokietijos dienraščio "Frankfurter Allgemeine Zeitung" teigimu, prieš kelerius metus Frankfurtas vis dar tikėjosi nukonkuruoti Londoną ir tapti didžiausiu Europoje finansų centru. Be to, šis Vokietijos didmiestis pernelyg nesibaimino antrojo didžiausio žemyninės Europos finansų centro - Paryžiaus konkurencijos.
Frankfurte buvo įsikūręs Vokietijos centrinis bankas ir visi didžiausi šalies bankai, išskyrus Miunchene veikusį "Hypovereinsbank". Sprendžiant apie monetarinę politiką, visų kitų vienuolikos euro zonos šalių akys buvo nukreiptos būtent į Frankfurtą.
Frankfurto vertybinių popierių biržos išankstinių sandorių rinka klestėjo tokios pat Londono rinkos (LIFFE) sąskaita, o didmiesčio "Neuer Markt" buvo tapusi svarbiausia Europos rinka prekiauti naujų ir sparčiai besivystančių bendrovių akcijomis.
Užsienio bankai atidarinėjo Frankfurte savo skyrius, be to, tikėtasi, kad sparčiai plėsis ir su bankais susiję didmiesčio sektoriai, tokie kaip apskaitos, konsultavimo, draudimo, teisinės ir nekilnojamojo turto paslaugos. Šios paslaugos paprastai yra būtinos užtikrinti labai koncentruoto finansų sektoriaus veiklą.
Dabar akcijų rinka nusmukusi, nustekenta "Neuer Markt" šiais metais bus panaikinta, o akcijų įsigijimo ir kitų specializuotų konsultavimo paslaugų sektorius beveik nušluotas. Tuo tarpu Frankfurto bankai skaičiuoja nuostolius, patirtus dėl akcijų rinkos nuosmukio bei savo nesubalansuotų paskolų portfelių.
Per pastaruosius kelerius metus užsienio bankų skaičius Vokietijos didmiestyje beveik nesikeitė ir siekė apie 300. Tačiau finansų sektoriaus šaltiniai nurodo, jog Jungtinių Valstijų bankai "Lehman Brothers" ir "Merrill Lynch" ketina apriboti savo veiklą Frankfurte ir kai kurias operacijas perkelti į Londoną. Frankfurte visas savo paslaugas ir toliau teiks tik "Goldman Sachs".
Pasak Vokietijos užsienio bankų asociacijos vadovo Peterio Coymo (Pėterio Koimo), Londone ir Niujorke atleista daugiau finansų sektoriaus darbuotojų. Asociacijos vadovas tokius duomenis aiškino griežtais Vokietijos darbo įstatymais.
Būtent su šiais įstatymais ir aukštais mokesčiais naująsias Frankfurto bėdas siejo Hesės valstybinio banko valdybos pirmininkas Geuntheris Merlas (Giunteris Merlas).
"Bankininkystės produktai sparčiai kinta, tačiau griežti Vokietijos reikalavimai atleidimo atvejams reiškia, kad darbuotojų skaičius negali būti adekvačiai subalansuotas per trumpą laiką, - nuogąstavo G. Merlas. - Londone padaliniai gali būti uždaromi tuomet, kai jie nebeužsiima verslu. Šis lankstumas skatina užsienio bendroves kurtis Londone, o ne Frankfurte arba netgi dalyvauti Vokietijos rinkoje iš Londono".
Dar vienas nenuginčijamas Londono pranašumas susijęs su kalba.
Be to, jei Londone ir Paryžiuje yra atitinkamai sukoncentruoti Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos finansų sektoriai, Frankfurto padėtį silpnina federacinė Vokietijos struktūra. Todėl nors "Deutsche Borse" ir yra didžiausia šalies ir visos Europos vertybinių popierių birža, jas turi ir kitos Vokietijos žemės. Pavyzdžiui, Vokietijos draudimo sektoriaus centras yra Miunchenas, o tokios susijusios šakos, kaip apskaitos ir teisinės paslaugos, yra išsibarsčiusios po visą federacinę valstybę.
Tačiau Vokietijos privačių bankų asociacijos vadovas bei "Deutsche Bank" stebėtojų tarybos pirmininkas Rolfas Breueris (Rolfas Brojeris) teigė esąs įsitikinęs, jog Miunchenas nenurungs Frankfurto net ir tuo atveju, jei Vokietijos finansų sektoriaus konsolidavime ir toliau aktyviai dalyvautų Bavarijos sostinėje įsikūrusios "Allianz" ir "Hypovereinsbank".
"Svarbu ne tai, kur įsikūrusios tarptautinių bendrovių būstinės, o kur susitinka tarpininkai ir draudikai bei groja svarbiausia kapitalo rinkos muzika, - aiškino R. Breueris. - Būtent tokia vieta yra ir bus Frankfurtas.
ELTA