• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Draudžiamiems daiktams - naujos užtvaros

Irena ZUBRICKIENĖ

Kalėjimų departamento duomenimis, per 10 šių metų mėnesių Lietuvos įkalinimo įstaigų darbuotojai "prižvejojo" daugybę draudžiamų "zonoje" turėti daiktų, buvusių jau pakeliui pas nuteistuosius: 29 mobiliuosius telefonus, 36 SIM korteles, 3 švirkštus, 2 litrus alkoholio, 1632 litus, taip pat 22 kartus buvo sustabdytas įžūlus narkotinių ir psichotropinių medžiagų perdavimas. Ypač daug tokių atvejų užfiksuota per nuteistųjų pasimatymus su jų artimaisiais. Po šių metų lapkričio 15-ąją įsigaliojusio teisingumo ministro įsakymo toks kalinių "šildymas", tikimasi, sumažės.

REKLAMA
REKLAMA

Išradingumui nėra ribų

Draudžiamų daiktų slėptuvėms tinka visi be išimties daiktai, kuriuos nuteistųjų artimieji atneša savo nelaimėliams: drabužiai ir avalynė, maisto produktai ir gėrimai, rūkalai. Net atvirukai ir knygos bei žurnalai. Net šaldytuvai ir televizoriai, kurių paprašo ilgesniems nelaisvės metams pasiųsti kalėti asmenys. Galiausiai - net mažylių, kuriuos motinos atneša parodyti jų tėveliams ar dėdėms, sauskelnės. Pasakodami apie tokius "farširuotus" siuntinius, pataisos namų pareigūnai juokauja galintys išleisti ne vieną knygelę šeimininkėms, kaip mobiliaisiais telefonais įdaryti ananasą ar SIM kortelėmis - pomidorą, kaip narkotinėmis medžiagomis "pagardinti" puošnų pyragą ar alkoholiu - sultis.

REKLAMA

- Draudžiamų daiktų perdavėjai yra labai išradingi, tačiau siuntinius tikrinantys pareigūnai - taip pat ne iš kelmo spirti, - sakė Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Zenonas Kunca. - Turime tokių patyrusių pareigūnų, kurie net, rodos, pirštų pagalvėlėmis jaučia, kuriame perduodamame daikte ieškoti draudžiamų siuntinėlių.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas naujausių atvejų šioje įstaigoje - "patobulinti" sportiniai bateliai. Juos kartu su kitais batais ir drabužiais nuteistam 27 metų plėšikui bandė perduoti 51 metų marijampolietis. Daiktus tikrinę pareigūnai susidomėjo sportiniais bateliais, kurių kulnuose, kaip paaiškėjo, išties buvo įrengtos slėptuvės. Vieno bato kulne - telefonas "Nokia" ir 2 SIM kortelės, kito - į foliją suvyniotas vienkartinis medicininis švirkštas su vienkartine adata ir polietileninis maišelis su viduje esančiais neaiškios kilmės milteliais, kaip įtariama, narkotine medžiaga. Siuntinį atnešęs marijampolietis buvo sulaikytas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimo - gresia laisvės atėmimo bausmė nuo 2 iki 8 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Keisčiausios - mylinčios motinos

Tokie patys nemalonumai dabar gresia ir 71 metų pensininkei iš Panevėžio, kuri praėjusį savaitgalį atvyko į ilgalaikį (dviejų parų) pasimatymą su Alytaus pataisos namuose kalinčiu sūnumi. Garbaus amžiaus moteris buvo perspėta, kad už draudžiamų daiktų nešimą gresia baudžiamoji atsakomybė, tačiau stengėsi neišsiduoti - rizikavo. Detalios apžiūros metu panevėžietės lytiniuose organuose buvo aptiktas paketėlis, kuriame, kaip įtariama, buvo 5 gramai narkotinių medžiagų. Įtariamoji buvo sulaikyta - pasimatymas "nuplaukė".

REKLAMA

Kas tai - besąlygiška motinos meilė? Įkalinimo įstaigų pareigūnai tokią meilę vadina labai keista, nes žino ne vieną atvejį, kai nuteistieji, gyvendami už grotų, savo motinoms prikuria įvairiausių melagingų istorijų, esą yra skriaudžiami ir reketuojami kitų kalinių, o išgelbėti nuo tokių kančių galėtų tik gautos narkotinės medžiagos, kuriomis vargšelis neva atsipirktų ir galėtų džiaugtis ramybe.

REKLAMA

- Kai savo sūnus dar labiau skandina jų pačių motinos, man niekaip nesuprantama ir labai graudu, - prisipažino Alytaus pataisos namų direktorius Kęstutis Jasmontas. - Tokia mama pas mus įkliuvo ne pirmą kartą, tik kitos buvo jaunesnės. Galiu įvertinti tik baisėdamasis: sparčiai keičiasi motinų moralinis veidas, kinta moralinės vertybės ir dingsta supratimas, kaip padėti į bėdą patekusiems vaikams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Direktorius teigė galintis suprasti draugus, brolius, net seseris, sugyventines ir žmonas, nešančias savo artimiesiems į "zoną" draudžiamus daiktus, tačiau motinų - ne! Pareigūnas linkęs manyti, kad tokie atvejai ateityje "prišauks" naują įstatymą - draudimą ilgėliau matytis su kaliniais. Esą tuomet itin reti pasimatymai bus tik "per stiklą" ir labai trumpi. Dėl tokio galimo naujo draudimo nuteistieji ir jų artimieji, kaip teigė K. Jasmontas, galės kaltinti tik patys save.

REKLAMA

Nebegalės vaišintis

Siekiant ne tik užkirsti kelią į "zoną" draudžiamiems daiktams, bet ir sumažinti tokių patiklių, savaip mylinčių motinų išgyvenimus, kai reikia drebėti einant pas kalinčius vaikus, pataisos įstaigų sistemoje nuolat ieškoma naujų žingsnių. Vienas jų - lapkričio 15-ąją įsigaliojęs teisingumo ministro Petro Baguškos pasirašytas dokumentas.

REKLAMA

Šiuo dokumentu pakeistos Areštinių vidaus tvarkos taisyklės ir Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklės, kuriose dabar jau nurodoma, jog asmenys, atvykę į trumpalaikius pasimatymus su nuteistaisiais, nebegalės jų vaišinti maisto produktais.

Tokį draudimą komentuojantys atsakingi Kalėjimų departamento darbuotojai linkę atkreipti dėmesį, kad įkalinimo įstaigose esantys nuteistieji maitinami 3 kartus per dieną visaverčiu maistu, kuris atitinka teisės aktais nustatytas fiziologines mitybos normas. Be to, nuteistieji turi teisę maisto produktais ir kitais daiktais apsirūpinti įkalinimo įstaigų parduotuvėse, kuriose prekių kainos nuolat reguliuojamos pagal laisvėje esančias jų kainas. Komentuojant draudimą taip pat akcentuota, kad draudžiamų daiktų buvimas įkalinimo įstaigose kelia realų pavojų pareigūnų ir pačių nuteistųjų saugumui. Minėtais įsakymais siekiama spręsti įkalinimo įstaigose egzistuojančias opias problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Draudimas kaliniams vaišintis su atvykusiais artimaisiais - vienas iš žingsnių kovojant, kad į "zoną" nepatektų draudžiamų daiktų. Anksčiau, prieš pusketvirtų metų, tokiu pačiu tikslu buvo paskelbtos Bausmių vykdymo kodekso pataisos, kuriomis buvo uždrausta nuteistiesiems perduoti pašto ir maisto produktų siuntinius.

REKLAMA

Panašiai - ir užsienyje

Teisingumo ministro Petro Baguškos teigimu, žinant įkalinimo įstaigose esančių nuteistųjų išradingumą ir jų norą bet kokia kaina gauti ir turėti draudžiamų daiktų, ir ateityje bus imamasi veiksmingų priemonių, siekiant užkardyti neteisėtus veiksmus.

Beje, vadinamoji lapkričio 15-osios naujovė nėra Lietuvos "išradimas". Kalėjimų departamento pareigūnų teigimu, užsienio valstybių - Skandinavijos šalių, Vokietijos, Austrijos, Ispanijos, Kanados, JAV, Lenkijos, Estijos ir kitų - patirtis rodo, kad nė vienoje jų nacionalinė teisė neįtvirtina galimybės nuteistiesiems, atėjusiems į pasimatymus, vaišintis artimųjų ar kitų asmenų atneštais maisto produktais.

REKLAMA

Kaip mūsų nuteistieji reagavo į naująjį draudimą? Anot Kybartų pataisos namų direktoriaus Edmundo Žalio, "kol kas ramiai". Jiems iš anksto skelbimais buvo pranešta apie tai, jų artimiesiems buvo išsiuntinėti laiškai su naujais nurodymais, todėl "tvarka žinoma - reikia jos laikytis". O kaip dar labiau užtikrino Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Rimas Miškelevičius, vaišės per trumpalaikius pasimatymus (iki 4 valandų, bet daug kas ateina tik 2 valandoms) nebuvo tokia didelė problema, kaip per ilgalaikius. Tokiais atvejais žmonės iš laisvės pas kalinius paprastai ateina tik ką nors pranešti, sutarti, aptarti, galiausiai - pamatyti, todėl ir vaišės nėra būtinos. Galbūt todėl naujoji tvarka nuteistųjų ir nesupykdė.

REKLAMA
REKLAMA

Irenos ZUBRICKIENĖS nuotr.:

- Teisingumo ministras P. Baguška nutarė, kad nuteistieji per trumpalaikius pasimatymus gali apsieiti be vaišių

- Marijampolės PN direktoriaus pavaduotojas Z. Kunca džiaugiasi, kad pareigūnai neretai gudresni net už pačius išradingiausius draudžiamų daiktų perdavėjus

Eugenijaus NAIKELIO nuotr.:

- Alaus skardinėse patogu slėpti mobiliuosius telefonus

- Kvaišalais įdaryti pomidorai kalinių nepasiekė

- Kopūstas, tapęs mobilaus telefono slėptuve

- Švirkštas buvo įmontuotas į vaiko, kurį į pasimatymą atsinešė mama, sauskelnes

2008 11 18

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų