Petras IVANAUSKAS
Kuo tik dabar nevadinamas Kaunas. Ilgą laiką garsėjęs kaip lietuvybės židinys ir laikinoji sostinė, šiandien Kaunas tik "degalinė tarp Vilniaus ir Klaipėdos". Arba miestas be šeimininko, Europos užkampis, Lietuvos provincija. Ir nors miestas po truputį atsigauna, bet nuolatiniai skandalai, merų kaitaliojimas labai kenkia Kauno įvaizdžiui. Kaip ir skandalingasis Vytautas Šustauskas, kurio vardas nuo Kauno neatsiejamas. Praėjusiuose rinkimuose laimėjusi Lietuvos laisvės sąjunga šiuose gali smarkiai pralaimėti. Ir tai nebūtų jokia sensacija. Nuolat mažėjantys dalyvių skaičiumi "ubagų" susibūrimai rodo, kad ir jie nusivylė savo lyderiu. Tapęs meru V. Šustauskas užmiršo savo įsipareigojimus tartis su kauniečiais ir sukėlė taryboje tikrą chaosą. LLS frakciją Kauno taryboje paliko net 8 iš išrinktų 11 tarybos narių.
Dauguma rinkėjų nusivylę ir kitais savo išrinktais tarybos nariais. Ir kaip čia nenusivilsi, jei bebaigiantys kadenciją tarybos nariai skuba apsirūpinti patys, aprūpinti savo šeimas. Jau prieš pat rinkimus savivaldybė nusprendžia pirkti "Girstučio" kultūros ir sporto rūmus ir čia įrengti vandens atrakcionų parką. Šiuo sprendimu susidomėjo net Specialiųjų tyrimų tarnyba. Galbūt dėl to, kad už apleistą ir didelių investicijų reikalaujantį pastatą savivaldybė pasiruošusi sumokėti 10 milijonų litų. O gal ieškojo tų, kurie "prastūmė" šį projektą, ir domėjosi, kokios naudos iš to gavo? Šiuo metu vandens parko idėja labai susižavėjęs vicemeras Gediminas Budnikas, kurio pavardė siejama su skandalinguoju verslininku Arvydu Stašaičiu, seniai viešai pasiskelbusiu, kad "Girstučio" rūmus jis pasiruošęs paversti žydinčia oaze. Beje, nuo paties Arvydo Stašaičio atsiribojo Ūkio bankas, išplatinęs pareiškimą, kuriame sakoma, kad A. Stašaitis, dažnai kalbantis, kad atstovauja Ūkio bankui ar jo investicinių grupių interesams, neturi nieko bendra su Ūkio banku. Nors, švelniai tariant, tai yra akių muilinimas. A. Stašaitis yra dirbęs su investiciniu banko projektu Ukrainoje ir nuo to niekur nepasidėsi. O "Girstučio" rūmai šiuo metu kaip tik ir priklauso Ūkio bankui.
Dar vienas skandalas kilo po to, kai tarybos nariai Vičiūnų gyvenamojo kvartalo nuotėkų sistemai įrengti 2,897 milijono litų skyrė Tarybos nario Kęstučio Mikėno vadovaujamai bendrovei "Mitnija". Net pats meras Giedrius Donatas Ašmys pripažino, kad toks sprendimas prieštarauja įstatymams. Šiuo klausimu anksčiau rūpinosi tuo laiku vicemeru dirbęs Pranas Paškevičius. Ir K. Mikėnas, ir P. Paškevičius priklauso vienai partijai. Anksčiau buvo paulauskininkai, o dabar į tarybą bandys patekti su V. Šustausko vėliava.
O kai ranka ranką plauna, nėra kada mąstyti apie strateginį miesto išvystymo planą, daryti ką nors miestiečių naudai. Galima tik virkauti, kad Kaunas skriaudžiamas. Buvęs meras Erikas Tamašauskas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Vilniaus meru Artūru Zuoku. Atrodė, kad susijungs abiejų miestų verslininkai, mokslininkai, politikai, išjudins Kauno ekonominį gyvenimą, kurs planus, kad į miestą ateitų investicijos, tačiau meras pasikeitė ir vėl viskas sustojo. O Kaunas ir toliau ritasi žemyn. Štai pagal bendrojo vidaus produkto rodiklį vienam gyventojui (tūkstančiais litų) pirmoje vietoje Vilnius (19,5), antroje - Klaipėda (15,1), trečioje - Kaunas (13,4). Vienam Kauno gyventojui tiesioginių užsienio investicijų dabar tenka 1,6 karto mažiau nei Lietuvos vidurkis. Kauną lenkia Vilnius ir Klaipėda. Matyt, Kauną iš tokios padėties gali išgelbėti tik rinkimai. Jei miestiečiai tinkamai pasirinks. Blogiausia, kad rinktis nelabai yra iš ko. Protingiausi kauniečiai jau tapo vilniečiais, o mąstančių kaimiečių, kurie turėtų papildyti miestiečių gretas, irgi nebeliko.