Dalis studentų iš anksto susimoka už aukštesnius egzaminų pažymius bei už geresnes vietas bendrabučiuose. Be to, dauguma studentų nelinkę viešai pranešti apie korupcijos atvejus. Tai rodo Švietimo ir mokslo ministerijos užsakymu atliktos studentų ir dėstytojų apklausos rezultatai.
Ketvirtadienį Švietimo ir mokslo ministerijoje pristatyto tyrimo duomenimis, 19 proc. Vilniaus universiteto (VU) ir 15 proc. Kauno medicinos universiteto (KMU) studentų neoficialiai mokėjo laikydami įskaitas bei egzaminus, o po 7 proc. respondentų tiek viename, tiek kitame universitete mokėjo gaudami geresnę vietą bendrabutyje.
40 proc. respondentų teigia, kad su korupcija aukštosiose mokyklose teko susidurti jų draugams. Neoficialių mokėjimų dydis už egzaminą ar įskaitą siekia iki 139 litų Vilniaus universitete ir iki 168 litų Kauno medicinos universitete. Tuo tarpu už geresnę vietą bendrabutyje VU studentai teigia mokėję apie 89 litus, KMU - apie 100 litų.
Respondentų teigimu, 60 proc. neoficialių mokėjimų vyksta studentų iniciatyva. Gal todėl absoliuti dauguma studentų nelinkę viešinti korupcijos atvejų. Apie neoficialaus mokėjimo atvejus nepraneštų 72 proc. VU studentų ir 89 proc. KMU studentų.
Apie trečdalį studentų (28 proc. VU ir 31 proc. KMU) teigia, kad per studijų laikotarpį korupcijos mastai jų aukštojoje mokykloje sumažėjo. 9 proc. VU studentų ir 17 proc. KMU studentų mano atvirkščiai - kad korupcija jų aukštosiose mokyklose padidėjo.
Studentai mano, kad veiksmingiausios korupcijos prevencinės priemonės būtų etikos kodeksas su numatytomis sankcijomis (už tai pasisako 40 proc. KMU studentų ir 25 proc. VU studentų) bei žinių vertinimo sistemos tobulinimas (26 proc. KMU studentų ir 30 proc. VU studentų).
Tyrimą apie korupciją valstybinėse aukštosiose mokyklose Švietimo ir mokslo ministerijos užsakymu atliko bendrovė "Spinter tyrimai". Tyrėjai apklausė 2000 VU studentų ir 240 dėstytojų bei 850 KMU studentų ir 160 dėstytojų.
Pristatant tyrimo rezultatus, švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas paragino aukštųjų mokyklų administracijas atkreipti dėmesį į tyrimus, rodančius šiose įstaigose prigijusią korupciją ir imtis ją šalinančių veiksmų.
"Pastaruoju metu atliktų tyrimų apie korupciją duomenys verčia abejoti, ar nurodomi nesąžiningumo atvejai nekelia grėsmės studijų kokybei bei aukštojo mokslo diplomo vertei", - sakė R. Motuzas.
OMNI naujienos