Lietuva neturėtų lenktyniauti su kitomis Europos šalimis ir skubotai įsivedinėti euro, atsisakydama beveik dešimtmetį funkcionuojančios nacionalinės valiutos lito.
"Politine prasme įsivesti eurą galime nors ir šiandien, bet realiai - ne, nes yra daug techninių dalykų, dėl kurių turėtumėm atidėti šį sprendimą. Techniškiausia galimybė yra 2007-2008 metai, bet ar tai darysime - tai tikrai neaišku", - mano finansų ministrė Dalia Grybauskaitė.
Jos nuomone, Lietuva turėtų išlikti pragmatiška, paskaičiuoti, ar verta skubėti tai daryti, ar tam pasirengę žmonės, verslas.
"Ko gero, Lietuvai nereikėtų įsivelti į lenktyniavimą, kas greičiau. Geriau ramiai pagalvokime, ar apsimoka, kada apsimoka ir tik tada tai darykime", - Lietuvos televizijoje sakė finansų ministrė.
Nacionalinė valiuta litas Lietuvoje buvo įvesta 1922 metų spalio 2 dieną ir funkcionavo iki 1941 metų kovo 25 dienos. Litas į šalį sugrįžo 1993 metų birželio pabaigoje ir pereinamuoju laikotarpiu cirkuliavo kartu su laikinaisiais pinigais talonais, pakeitusiais buvusios TSRS valiutą rublius.
1994 metų balandžio 1 dieną litas buvo susietas su JAV doleriu santykiu 4:1, o pernai vasario pradžioje - su bendra Europos Sąjungos valiuta euru santykiu 3,4528:1.
Centrinio šalies banko - Lietuvos banko - nuomone, esamas fiksuoto valiutos kurso režimas bei dabartinis oficialus lito ir euro kursas yra tinkamas dalyvauti Valiutos kurso mechanizme II ir įvedant Lietuvoje eurą.
Banko nuomone, artimiausia galima euro įvedimo Lietuvoje data - 2006 metų pabaiga arba 2007-ųjų pradžia, kadangi 2004 metų gegužę tapusi Europos Sąjungos nare, Lietuva savo valiutos kurso politiką turės laikyti bendru interesu ir įsivesti eurą.
Teigiama, kad įvedus eurą, visiškai išnyks bet kokia nacionalinės valiutos ir euro kurso kitimo rizika, o Lietuvos finansų rinka taps bendros euro zonos finansų rinkos dalimi. Dėl to, atsiskaitant su pagrindiniais prekybos partneriais Europoje, nebus pinigų keitimo, sumažės skolinimosi ir pervedimo išlaidos, bus gauta kitos finansinės ir ekonominės naudos.
ELTA