Lietuvos vargonams - 600 metų
Jonė Ožalaitė
Šie metai Lietuvos vargonų istorijai ir menui - jubiliejiniai. Sukanka 600 metų, kai mūsų šalį pasiekė pirmieji vargonai. 1408 metais Kryžiuočių ordino didysis magistras Ulrichas von Jugingenas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto žmonai kunigaikštienei Onai dovanojo klavikordą ir nešiojamus vargonėlius.
Šiandien šalyje priskaičiuojama 500 vargonų - jų yra ne tik didžiųjų miestų katedrose, bet miestelių ir kaimų bažnyčiose. Nuo seno jie formavo tiek miesto, tiek kaimo žmonių muzikinį skonį. Juk daugeliui mūsų vargonų muzika primena didžiasias šventes - Kalėdas ar Velykas, kai didingi vargonų garsai tarsi pakylėja žmogaus dvasią.
Lietuvoje esantys vargonai beveik visi pagaminti iki Pirmojo pasaulinio karo. Daugelio jų būklė labai prasta, kai kurie jų išlikę, tačiau nenaudojami ir daugybę metų laukia restauratorių.
Vieni seniausių ir veikiantys yra Kretingos Viešpaties Apsireiškimo Švč. Mergelės Marijos pranciškonų bažnyčios vargonai. Šie vargonai gerą šimtmetį dūlėjo Gintališkės bažnyčioje, kuri pastatyta 1730 metais. Manoma, kad tie vargonai į Gintališkę buvo atvežti nenauji. 2001-aisiais šiuos vargonus perėmė Kretingos pranciškonų bažnyčia. Prieš 4 metus buvo baigti jų restauravimo darbai ir tų pačių spalio 1-ąją įvyko pirmas viešas šiais vargonais atliekamas koncertas.
Vilniaus universiteto Šv. Jonų bažnyčioje esantys vargonai laikomi didžiausiais Lietuvoje ir vadinami pasauline vertybe. Instrumentą sudaro 3925 mediniai ir metaliniai vamzdžiai, išdėstyti 3 aukštuose.
Na, o Simno (Alytaus raj.) Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčios vargonai išsiskiria savo fasadu ir puošyba. Kaip paaiškino bažnyčios klebonas Gediminas Bulevičius, pamaldų metu eilinėmis dienomis giesmės skamba pritariant fisharmonijai, o per atlaidus, kurie Simno bažnyčioje vyksta du kartus - per Žolinę ir šv. Joną - bei didžiasias šventes skamba vargonų muzika. "Mūsų bažnyčia išskirtinė dar ir tuo, - sako klebonas - kad jau 50 metų jais vargonuoja tas pats vargonininkas - Juozas Stankevičius". O rugsėjo pabaigoje Simno bažnyčios vargonus išbandė profesonalūs vargoninikai. Norintys pasiklausyti neįprasto koncerto vos sutilpo bažnyčioje. Šis koncertas - vienas iš renginių, skirtų vargonų atsiradimo Lietuvoje jubiliejui paminėti.
Rugsėjo antroje pusėje tie, kas dievina vargonų muziką, jos galėjo pasiklausyti kitose miestų ir miestelių bažnyčiose, nes Lietuvoje jau 13-ąjį kartą vyko Europos paveldo dienų renginiai. Šių metų tema - "Istoriniai vargonai Lietuvoje", tad daugelyje mūsų miestų ar miestelių bažnyčių ir vyko sakralinės muzikos koncertai. Beje, nemokami.