Albertas ONIŪNAS
Gali atsitikti taip, kad Visagino miesto apylinkės teismo pirmininkei Rimai Bražinskienei savo minkštą krėslą teks pakeisti į banalų teisiamųjų suolą. Neseniai prezidentas Valdas Adamkus pasirašė dekretą, kuriuo atleido R. Bražinskienę iš teismo pirmininkės pareigų. Kol kas ji dirba paprasta teisėja, o baudžiamoji byla dėl lėšų iššvaistymo iškelta tik buvusiai teismo vyriausiajai buhalterei Reginai Plučienei. Tačiau už lėšų iššvaistymą visada yra atsakingas ne tik įmonės ar įstaigos vyr. buhalteris, bet ir jos vadovas...
Avarija pakirto autoritetą
Visagino miesto apylinkės teismas buvo įkurtas 1995 metais, nes Ignalinos teismas, iki tol nagrinėjęs visaginiečių bylas, jau nebeįstengė to toliau daryti. Naujajam teismui vadovauti buvo paskirtas Pavelas Zelenkovas. Su juo dirbti pradėjo ir nuo Dūkšto kilusi Rima Bražinskienė, anksčiau teisėjavusi Naujojoje Akmenėje ir Vilniaus rajone. Trečiojo teisėjo vieta liko tuščia - ilgai neatsirado norinčiųjų ir galinčiųjų teisėjauti Visagine. Nuo teismo darbo pradžios nepraėjo nė metai, o šios įstaigos autoritetas miestiečių akyse smarkiai susvyravo. 1996 metų gegužės 3 dieną teismo pirmininkas Pavelas Zelenkovas tarnybiniu automobiliu padarė avariją. Kaip dabar prisimena teismo darbuotojai, P. Zelenkovas atėmė iš savo vairuotojo automobilio "VW Vento" raktelius ir sėdo prie vairo. Tačiau netoli tenuvažiavo - gerą puskilometrį. Kliudė "Audi 80", galop rėžėsi į plieninį gatvės apšvietimo stulpą. Įvykio vieton subėgo minia žioplių. Visi išsyk atpažino sunkiai iš automobilio besiropščiantį, vos bepastovintį teisėją. Autoįvykis buvo apiformintas, o P. Zelenkovas atsisakė medicininio patikrinimo girtumui nustatyti. Po kurio laiko Vilniuje buvo nuspręsta, kad jei P. Zelenkovas savo lėšomis suremontuos sulamdytą automobilį, gaus tik griežtą papeikimą ir liks dirbti tame pačiame teisme paprastu teisėju. Jis sutiko. Rimti servisai nesiėmė taisyti mašinos, patyrusios stiprų šoninį smūgį į plieninį stulpą, tad P. Zelenkovui teko kreiptis į garažų meistrus. "Vento" ir šiandien vežioja teismo pirmininką, tačiau pro visus plyšius švilpia vėjai...
Kreivas žvilgsnis į kolegą
Kai P. Zelenkovas neteko teismo pirmininko pareigų, jo vieton buvo paskirta R. Bražinskienė. 1997 metų pabaigoje ji prikalbino ateiti dirbti teisėju advokatą Petrą Karvelį. Kadangi advokato duona rajonuose aptepta labai jau plonu sviesto sluoksniu, P. Karvelis sutiko ir tapo teisėju. P. Karvelio ir R. Bražinskienės santykiai buvo puikūs, tik su P. Zelenkovu ne kažin kokie. Tačiau 1999 metais baigėsi P. Zelenkovo penkerių metų teisėjo kadencija. Ji nebuvo pratęsta. Visagine vėl liko du teisėjai. Tik šių metų vasarą pradėjo dirbti trečioji teisėja - Vitalija Norkūnaitė. Iki pat šių metų pavasario R. Bražinskienė ir P. Karvelis gyveno draugiškai. Tačiau kovo mėnesį P. Karvelis sakosi buvęs nustebintas didelių remonto darbų teismo pastate, mat tuo laiku jie buvo draudžiami dėl lėšų stygiaus. Atsiimdamas atlyginimą teisėjas ir paklausė vyr. buhalterės R. Plučienės, ar viskas gerai. Buhalterė sumišusi atsakė, jog dabar esą viskas galima. Nuo tada į P. Karvelį ėmė kreivai žiūrėti ne tik buhalterė, bet ir teismo pirmininkė.
Teismą paliko "ubagauti"
Šių metų gegužės ir birželio mėnesiais Valstybės kontrolės Utenos skyriaus pareigūnai pradėjo planinį Visagino miesto apylinkės teismo ūkinės bei finansinės veiklos patikrinimą. Šio patikrinimo metu rasta daug įvairių pažeidimų. Svarbiausia buvo tai, kad kasoje aptiktas 26 861 lito trūkumas ir išmokėta 17 377,94 lito neteisėtų premijų. Tikrintojai apstulbo, kai aptiko tokių dalykų ne kokio "uabo", o teismo buhalterijoje. Birželio 15 dieną Valstybės kontrolės Utenos skyriaus viršininkės pareigas einanti Alvyda Kutkienė priėmė sprendimą dėl patikrinimo medžiagos perdavimo Kvotos skyriui. Šis skyrius nedelsdamas iškėlė baudžiamąją bylą dėl turto iššvaistymo teismo vyr. buhalterei R. Plučienei.
Pasak teisėjo P. Karvelio, praėjus patikrinimą visiškai subjuro jo santykiai su pirmininke. Mat ji manė, jog būtent P. Karvelis iškvietė kontrolierius. Nepaisant dar gegužę išaiškėjusių didžiulių trūkumų, R. Bražinskienė leido vyr. buhalterei dirbti iki pat birželio 15-osios, įrašiusi jai tik papeikimą. Vėliau R. Bražinskienė išėjo į dekretines atostogas, o teismo pirmininko pareigas ėjo P. Karvelis. Jis iškart atleido iš darbo vyr. buhalterę, o netrukus sužinojo, jog R. Bražinskienė neteisėtai pasiskyrė sau atlyginimo dydžio priemoką, kad būtų didesni atostoginiai. Pirmininkė išėjo atostogauti gavusi per 7 000 litų, o teismo sąskaitoje tuo tarpu liko viso labo 530 litų.
Trintukų - per daug
P. Karvelio nuomone, nuo 2000 metų kas mėnesį iš valstybės būdavo pagrobiama po 2 000 litų, kai kur prie triženklio skaičiaus priekyje prirašant vienetą. Vienas vienetas - mokant algas, kitas - avansus. Kol kas lyg ir nėra įrodymų, kad tuos tūkstančius vyr. buhalterė dalinosi su teismo pirmininke, kurios alga buvo pusaštunto tūkstančio litų. Tačiau esant tokiam mažam kolektyvui, pasirašant ant banko čekio nepastebėti padidėjusios sumos yra neįmanoma. Tuo pat metu R. Bražinskienė baisiai taupė. Teismo darbuotojus sekė ir mažino atlyginimą, jei kas nors truputį pavėluodavo į darbą. Kartą vienai darbuotojai išskaičiavo 27 centus už skambutį pirmininkei nežinomu telefono numeriu. Kanceliarinių priemonių pirkimas tapo anekdotu. Darbuotojas pateikia tokių prekių sąrašą. Pirmininkė atidžiai jį studijuoja ir susidomi, kodėl numatoma pirkti 9 trintukus. Jai paaiškinama, kad tiek yra teisme kabinetų. R. Bražinskienė nusprendžia, kad du kabinetai yra pereinami ir darbuotojai juose gali naudotis vienu trintuku. Ir tuojau sąraše nubraukia 9 ir užrašo 7. Taigi du trintukus teko pjauti per pusę. Sunku patikėti, tačiau P. Karvelis patikino, kad tai ne anekdotas.
Bylų nagrinėti nenorėjo
Spalio 31 dieną R. Bražinskienė sugrįžo iš atostogų ir perėmė reikalus. Jau ir anksčiau ji vengdavo nagrinėti bylas arba pasiimdavo pačias paprasčiausias. Dabar pirmininko pareigas ėjęs P. Karvelis grįžtančiai viršininkei paskyrė dalį savo civilinių ir baudžiamųjų bylų, nes ir jis, ir jo jaunoji kolegė V. Norkūnaitė yra perkrauti darbu. Tačiau R. Bražinskienė daug negalvodama visas bylas grąžino P. Karveliui. Tai perpildė kantrybės taurę ir taip gimė skundas Teisėjų tarybai dėl pirmininkės elgesio. Skundą pasirašė teisėjai P. Karvelis ir V. Norkūnaitė bei dauguma teismo darbuotojų. Teisėjų taryba skundą apsvarstė ir, turėdama galvoje aptiktus lėšų grobstymus, patarė prezidentui R. Bražinskienę atleisti iš pareigų. V. Adamkus dekretą pasirašė. Šiuo metu R. Bražinskienė likusi tame pačiame teisme paprasta teisėja, o pirmininku paskirtas P. Karvelis. Tuo tarpu baudžiamąją bylą dėl lėšų iššvaistymo Visagino teisme iš Valstybės kontrolės kvotos organų perėmė tirti Vilniaus apygardos prokuratūra.
Teisėjai sąžiningiausi?
Prieš porą metų R. Bražinskienė nagrinėjo bylą, kurioje vienos UAB buhalterė buvo kaltinama pasisavinusi 800 litų. Moteriškė anksčiau teista nebuvo, viena augino mažametį vaiką, tačiau teisėjos nuosprendis buvo rūstus - 2 metai realaus laisvės atėmimo. Moteris buvo suimta teismo salėje ir išvežta į kalėjimą. Ten praleido tris mėnesius, kol apygardos teismas bausmę sušvelnino ir skyrė laisvės atėmimą su nuosprendžio vykdymo atidėjimu. Tuo laiku valstybiniai pinigėliai Visagino teisme jau buvo grobstomi. Kokio nuosprendžio būtų verta R. Bražinskienė, kai kalbama ne apie 800, o daugiau nei 26 000 litų?
"Teisėjų darbas yra intelektualus, kūrybinis, leidžiantis ne tik apsiriboti įstatymo numatytomis sankcijomis, bet ir atsižvelgti į sunkinančias bei lengvinančias nusikaltimo padarymo aplinkybes, teisiamų žmonių savybes, kitus su byla susijusius dalykus. Dauguma mano, kad tai sausas, be jokių emocijų darbas, tačiau jie klysta, nes to paties įstatymo negalima taikyti visiems teisiamiesiems. (...) Manau, jog teisėjai, palyginti su policijos, prokuratūros darbuotojais, yra patys sąžiningiausi. Jie priima sprendimą ir už tai atsako..."
Tokias mintis mūsų laikraščiui tuometė Visagino teismo pirmininkė R. Bražinskienė išsakė prieš trejus metus. Dabar R. Bražinskienė kažkodėl atsisakė duoti interviu...