Sigitas STASAITIS
Važiuodamas per Upynos kaimą (Telšių r.) žvaigždėtą naktį kažko sustoja nematytas automobilis. Praeina vos kelios minutės, prie įtartinosios mašinos privažiuoja kitas lengvasis automobilis. Iš jo išlipa du vyrai su ryškiai geltonomis liemenėmis. Priėję mandagiai pasiteirauja, gal kas atsitikę, gal reikia pagalbos. Nepažįstamiesiems nuvažiavus užsirašo jų mašinos numerį. Jei tai dori žmonės, dėl to gali nesijaudinti, tačiau jei vagių žvalgai - teks rimčiau susidurti su Upynos savanorišku tvarkdarių būriu.
Šio būrio dėka šiandien apie Upyną žino visa Lietuva. Ne tik žino, bet stebi ir laukia, ar pasiteisins eksperimentas. Kol kas rezultatas puikus - šiandien Upynoje mažiausias nusikalstamumas rajone. "Akistata" nuvyko į šį kaimą, kad išsiaiškintų, kokia kaina tai pasiekta, kaip būrys veikia, ko reikia norint savo kaime ar mieste įkurti panašų tvarkdarių būrį.
Atvykėliai nusiaubė barą
Idėja sukurti tvarkdarių būrį kaime pleveno senokai. Ją pagreitino... Tarptautinė moters diena - Kovo 8-oji. Nors moterys čia niekuo dėtos. Paprasčiausiai šiųmetę kovo 8-ąją Upynos bendruomenė, susidedanti iš trijų susiglaudusių kaimų - Upynos, Gintenių bei Žeimuvėnų susirinko į salę pasitarti bendrais reikalais. Buvo nutarta steigti bendruomenę. Kovo 8-oji išpuolė šeštadienį. Visi žinojo, kad po pasitarimo laukia "Ventukų" ansamblio koncertas, tad žmonių atėjo tikrai daug - beveik pusantro šimto. Ta pačia proga buvo neužmiršta pasveikinti ir moterų, po koncerto suaugusieji susiorganizavo "suneštinį balių", o jaunimas - šokius. Žodžiu, buvo linksma.
Užuodę šokius atburzgė būrelis jaunuolių iš netolimo Ubiškės kaimo. Vaikinai elgėsi pagal klasikines šiuolaikinio kaimo elgesio sampratas - šokti blaiviam nepadoru, tad pirmiausia užsuko pasistiprinti į vietinį barą, kur pasigėrę išvartė stalus ir sulaužė kėdes. Pakankamai apšilę chuliganėliai atžirgliojo į šokius, kur iškart ėmė daryti savo tvarką - stumdėsi, kabinėjosi prie vakarojančių suaugusiųjų, reikalavo išgerti. Žmonių geruoju prašomi liautis tik vaipėsi.
Visuomenė - galinga jėga
Tokiam nemalonumui įvykus miesto šokiuose, visi žino, ką daryti - skambina į policiją. Paprastai kur nors netoliese besisukiojantys patruliai pribūna per 5 minutes ir smarkuolius nuramina. O Upynos kaimo įgaliotinis gyvena Varniuose, už 35 kilometrų. Iki Telšių - tiek pat. Kol uniformuotieji tvarkdariai atvyks, ir rytas ateis. Šįkart žmonių kantrybė trūko. Upyniškiai - ir vyrai, ir net moterys - patys stojo prieš peštukus. Tuomet žmonės ir įsitikino, ką gali visuomenė - po minutės šeši chuliganėliai inkštė suraityti kampe. Dabar jau galima kviesti ir policiją. Tiesa, praėjo net pusantros valandos, kol Telšių policininkai teikėsi 30 kilometrų atvažiuoti. Atvykę gavo "dovanų" šešis nusikaltėlius ir išsivežė. Pamatęs, kaip pasisuko reikalai, pareiškimą parašė ir nusiaubto baro savininkas, prieš tai ketinęs tylėti.
- Pasirodo, mūsų rajono policininkai nemoka skaičiuoti iki šešių, - prisimindami incidentą juokiasi upyniškiai. - Išsivežė šešis, o protokolus surašė penkiems. Vieną - Telšiuose ugniagesiu dirbantį stalų laužytoją - stebuklingai "užmiršo". Vėliau išsiaiškinom, kad triukšmadario brolis - policininkas. Et, ką padarysi, esam lietuviai ir suprantam. Vėliau tas ugniagesys bent buvo atvykęs atsiprašyti.
"Tvarkos žiūrėkimės patys"
Tą vakarą nesulaukdami atvykstančių policininkų žmonės turėjo gražaus laiko vienas kitam pasiguosti, jog Lietuvoje visai tvarkos nebelikę - naktimis ganyklose vagiami gyvuliai, iš sodybų - daiktai, retas renginys ar šokiai praeina be muštynių, o ir vietinių chuliganėlių pernelyg privisę. Blogiausia, kad šiandien Lietuvos policija - tik pareiškimams registruoti. Pareigūnai kiek sukrunta tik po žmogžudystės, o dėl savo dingusio dviračio ar sumuštos nosies geriau jų nė nevarginti, vis vien jokios naudos.
- O kodėl visada visi žiūrime tik į policiją? - žmonės ėmė garsiai svarstyti. - Kodėl patys negalime kaime tvarkos prižiūrėti? Juk policininko prie kiekvienos karvės ir kiekvieno namo nepastatysi!
Upyniškiai jau prieš keletą metų bandė saugoti gyvulius ganyklose. Nors iniciatyva užgeso, tačiau vėliau vyrai ne kartą kalbėjo, kad reikia burtis į tvarkos palaikymo būrį. Kovo 8-ąją, belaukiant policijos, idėja buvo įgyvendinta, nes kaip tik buvo susirinkę aktyviausi bendruomenės nariai. Vadu visi vienbalsiai išrinko Andrių Norkūną (37 m.), nes jis galvotas ir raštingas vyras - baigęs Žemės ūkio akademiją, Upynoje ūkininkauja jau tuziną metų, prieš kelerius metus buvo išrinktas Upynos seniūnu, yra vadovavęs apskrities Žemės ūkio skyriui, dabar dirba Žemės ūkio rūmų organizatoriumi.
Palaimino Telšių policija
Įstatymai nepripažįsta jokių jėgos formuočių, tik policijos rėmėjus pagal Policijos rėmėjų įstatymą. Koks skirtumas, kaip vadintis? Netrukus A. Norkūnas kreipėsi į Telšių rajono PK, kad būtų įteisintas trisdešimties savanorių policijos rėmėjų būrys. Peržiūrėjęs kandidatūras Telšių rajono PK savivaldybių policijos komisaras Akavickas pasiūlė tris išbraukti iš sąrašo - vyrukai turėję problemų dėl naminukės. Netrukus komisaras kartu su apylinkės inspektoriumi atvyko į Upyną būriui skaityti paskaitų, nes pagal įstatymą policijos rėmėjui privalu žinoti savo teises ir pareigas. Iš karto pasakysime, jog įstatymas policijos rėmėjui nesuteikia praktiškai jokių teisių ir privilegijų, tik kelias socialines garantijas. Policijos rėmėjas negali nei stabdyti automobilių, nei tardyti, nei kratyti, nei juolab suimti. Tačiau Upynos tvarkdarių būrys ir nesiruošia dirbti policijos darbo, o tik stebėti aplinką ir žinoti, kas Upynoje vyksta. Pasirodo, ir to užtenka su kaupu.
Dabar Upynos apylinkėse kas naktį budi tvarkdarių būrio savanoriai. Jie po kaimą ir ganyklas važinėjasi savo automobiliais, stebi aplinką, fiksuoja mašinų ir žmonių judėjimą. Ginklų vyrai neturi, o racijas atstoja mobiliojo ryšio telefonai. Atrodo, nedidelis tai darbas, o vagis iš kaimo lyg vėjas nupūtė.
Vagys tapo baikštūs
Neseniai būrio nariai aptiko pavogtus ir paslėptus du dviračius ir elektrinius piemenis. Žino, kas įtariamieji, būtų surengę pasalą, tik savininkai paskubėjo savo gerą atsiimti.
- Spręskite patys, ar yra nauda iš būrio, jei pavogę daiktus vagys juos tik netoliese slėpė, užuot tą pačią naktį išvežę į kitą kaimą parduoti, - "Akistatai" kalbėjo būrio vadas A. Norkūnas. - Per Jonines muštynės buvo aplinkui (ir Varniuose, ir Žarėnuose), o mes kaime patys budėjome ir atšventėme kuo ramiausiai.
Tarp policijos rėmėjų būrio savanorių įsirašė ir Upynos seniūnas A. Usis, ir mokyklos direktorius P. Kuizinas. Pastarasis įprotį patiems prisižiūrėti tvarkos diegia ir mokykloje, todėl mokyklos šokiuose dabar irgi gerokai ramiau. O prieš kelerius metus dėl nesibaigiančio chuliganizmo ir vandalizmo seniūnas buvo iš viso uždraudęs rengti šokius. Protesto ženklan jaunuoliai parke sukūrė laužus. Atvykęs vietinis įgaliotinis protestuotojus išvaikė gumine lazda.
Šauliai nežinojo, ką atsakyti
Susidomėjęs idėja Upynoje gegužę lankėsi Seimo pirmininkas A. Paulauskas. Jis ne tik išklausė upyniškius, bet ir padovanojo jiems liemenių bei kompiuterį, taip pat pakvietė pasikalbėti į Seimą. Jame tvarkdarių būrio atstovai - seniūnas su bendrovės pirmininku - išdėstė, kokios pagalbos norėtų iš valstybės. Žinoma, nedidelės materialinės. Dėl to prieštaravo tik Šaulių sąjungos lyderiai, aiškindami, jog jie jau seniai yra įteisinti policijos pagalbininkai, ir to užtenka.
- O kaip Šaulių sąjunga užtikrins tvarką mūsų kaime, jei jame nėra nė vieno šaulio? - taikliai paklausė upyniškiai.
Stojo tyla. Atsakymo atvykėliai iš šaulių taip ir nesulaukė.
Ar ilgam užteks entuziazmo?
Pasak A. Norkūno, niekur pasaulyje viena policija visų problemų neišspręs. Lietuvos žmonės pernelyg susvetimėję - miestų daugiabučiuose kaimynas kaimyno nebepažįsta, o kaime irgi toliau savo tvoros nenori nieko matyti. Pamatęs vykdomą nusikaltimą niekas nenori kištis, tik pats tapęs nusikaltėlių auka rėkia, jog visuomenė abejinga. Tokia tvarka juk labiausiai tenkina nusikaltėlius. Būrio vadas mano, jog nusikaltėliai bijo ne kokio vieno supermeno ar policininko, o visos bendruomenės nepakantumo.
- Žmonės iš kitų kaimų, rajonų manęs vis dažniau klausia, ko reikia, kad savo kaime (miestelyje) įkurtum tokį pat būrį, - A. Norkūnas neslepia sėkmės paslapčių. - Nereikia jokių karatė instruktorių, supermenų ar šaudyklų. Užtenka perskaityti Policijos rėmėjo įstatymą, išklausyti 20 valandų kursą, na, pasisiūti po liemenę. Ir daugiau nieko, tik entuziazmo bei supratimo, kad nuo kiekvieno priklauso, kokia aplink bus tvarka.
Ne viename kaime žmonės nusiteikę pasekti upyniškių pavyzdžiu, tik vis tas lietuviškasis charakteris - reikia 77 kartus pamatuoti, pasvarstyti, palaukti, ar Upynos iniciatyva prigis, ar nebus per sunku. Kol Upynos tvarkdarių būryje beveik 30 vyrų, budėti kiekvienam tenka tik du kartus per mėnesį. Kelios kaimo moterys jau irgi pareiškė norinčios prisidėti, tačiau, atrodo, joms labiau rūpi ne tiek nusikaltėliai, kiek smalsu žinoti, ką naktimis veikia jų budintys vyrai.
Pesimistai įsitikinę, jog materialiai neremiamas vyrų entuziazmas dirbti naktimis ilgainiui išblės, tačiau kol kas tvarka Upynoje puiki. Visi lig vieno upyniškiai savo tvarkdarių būriu labai patenkinti.
Autoriaus nuotr.
A. Norkūnas sako, jog tereikia daugumos bendruomenės narių noro ir trupučio pastangų, kad aplinkui įsivyrautų tvarka.
( Upyna. jpg )