Daiva NORKIENĖ
Panerių mikrorajono (Vilnius) gyventojai praėjusį savaitgalį rado viduryje gatvės gulintį sprogmenį. Radybų vieton atvykę "Geležinio vilko" išminuotojai buvo nustebinti: vietoje sprogdiklio karo laikų sviedinyje buvo į chlorkalkes panašios medžiagos, o viduje - apie 4 kilogramus trotilo.
Viena Panerių gyvenoja važiavo per mišką Eišiškių plento link vedančia gatve. Staiga automobilio ratas atsimušė į kažką kietą. Pravažiavusi kliūtį, vairuotoja atsigręžė pažiūrėti: gatvėje voliojosi kažkoks į surūdijusį gesintuvą panašus daiktas. "Tai žmonės pagedo! Jau ir viduryje gatvės mėto savo šiukšles", - pagalvojo vairuotoja ir išlipo patraukti "gesintuvą" nuo važiuojamosios kelio dalies. Tačiau geriau įsižiūrėjusi suprato, jog tai greičiausiai karo laikų sprogmuo. Gatvėje, kuri veda iš Panerių į miesto centrą, judėjimas nėra didelis. Tačiau - be abejo - netrukus ant tariamo gesintuvo galėjo užvažiuoti ir kiti vairuotojai. Juolab, kad jis gulėjo šalia dešiniojo kelkraščio už gana staigaus posūkio, ir buvo pastebimas tik iš arti.
Po valandėlės prisitatė iškviesti policijos patruliai, po jų - "Geležinio vilko" išminuotojai Juozas Antanaitis ir Valdas Norvaiša. Vyrai vos užmetę žvilgsnį suprato, jog tai - 120 milimetrų Antrojo Pasaulinio karo laikų artilerijos sviedinys. Galingas: jei sprogtų, 800 metrų spinduliu vargu ar liktų gyvų, o miškas atrodytų it nukritus Tunguskos meteoritui. Tiesa, artimiausi Panerių gyventojų namai - už kilometro, sprogimo bangą sušvelnintų medžiai. Tokio galingumo sprogmenų, pasak išminuotojų, pastaruoju metu randama labai retai. Kad sprogmenų kada nors būtų rasta Panerių miške, nei policijos darbuotojai, nei išminuotojai apskritai neprisiminė.
Iš kur "bombytė" atsirado ant važiuojamosios kelio dalies, niekas negalėjo pasakyti. Juo labiau tokia keista "bombytė". Mat atidžiai ją ištyręs J. Antanaitis nustatė, kad toje vietoje, kur paprastai būna sprogdiklis - prigrūsta smirdinčios, į chlorkalkes panašios medžiagos! O už jos - net keli trotilo kilogramai. Išminuotojams piršosi nuomonė, kad galingas karo laikų sprogmuo mėtėsi kokiame sandėlyje tarp chemikalų. Vėliau galėjo būti atvežtas ir išmestas kaip nereikalinga šiukšlė. "Neįsivaizduoju, kas būtų, jeigu tokį "žaisliuką" atsitiktinai būtų suradę vaikai!" - baisėjosi J. Antanaitis. Bomba buvo atsargiai išvežta į "Geležinio Vilko" poligoną ir susprogdinta.
Kaip "Akistatą" informavo specialistai, didžiausia karo laikų sprogmenų radimvietė Vilniuje - per Grigiškes tekantis upeliukas, kuriame neseniai sprogmenys "dygdavo" vos ne kas antrą dieną. Vietos gyventojai net buvo įpratę: jeigu per tiltą uždraustas eismas, vadinasi - vėl "bomba"! Pasirodo, karo metais nuo tilto į upelį nugriuvo pilnas sprogmenų sunkvežimis.