Mintis Troškūnų girininkijoje kurti arboretumą kilo urėdui Sigitui Kinderiui bei urėdijos specialistams, kurią ypač palaikė ir pirmuosius medžius jame sodinęs bei girininkijoje muziejų kūręs girininkas Algimantas Meškauskas. Tais pačiais metais Vilniaus universiteto Botanikos sodo direktorius Audrius Skridaila padarė būsimo parko projektą.
Pasak girininko Audriaus Kustos, dabar 2,5 hektaro parke auga 85 medžių rūšys ir formos. Lygiame ir nušienautame plote grupelėmis ir atskirai susodinti, kuoliukais sutvirtinti, tvorelėmis apsaugoti augalai. Prie kiekvieno lentelė su lietuvišku bei lotynišku augalo pavadinimu.
Kol kas sodinami tik šviesą mėgstantys augalai, taip pat daugiausiai beržais ir eglutėmis formuojama aplinka ūksmę mėgstantiems želdiniams. Arčiau girininkijos pastato šliejasi kolekcinė dalis. Parko medžių atranka, sodinimas, priežiūra – tai daug darbo ir lėšų reikalaujantis triūsas. Tikimasi per artimiausius du dešimtmečius arboretume įkurdinti apie 370 medžių rūšių ir formų, o jeigu pavyktų parką praplėsti dar bent pora hektarų, galėtų tilpti ir apie 1000 augalų rūšių ir formų.
2008 m. gegužės mėn. Troškūnų girininkijoje Troškūnėlių kaime vyko tarptautinis tautodailininkų pleneras. Susirinkę medžio drožėjai per dešimtį intensyvaus kūrybinio ir fizinio darbo dienų pasiryžo išskobti įvairių skulptūrų gamtos, miškininkystės, gyvūnijos tema. Anykščių krašto tautodailininkai Jonas Tvardauskas, Valentas Survila, Vladas Gaidys, Žilvinas Kriaučiūnas, iš Elektrėnų atvykusi Vanda Umbrasienė, Antanas Lastauskas iš Kalvarijos, prieniškis Algimantas Sakalauskas, kretingiškis Raimundas Puškorius, iš Kijevo (Ukraina) atkeliavęs Petro Romaniuk negaišdami laiko ėmėsi kaltų, kirvių, motorinių pjūklų. Jiems jau iš anksto buvo numatyti ąžuolai, nukirsdinti Troškūnų girininkijos miškuose, kuriuose nuo seno vyrauja ąžuolynai.
Tautodailininkai visus savo darbus dovanojo Troškūnų girininkijai. Dailūs vartai, suolai, įvairios medinės figūros, meninės rodyklės papuošė girininkijos teritoriją, pažintinį gamtos taką, daugybę unikalių augalų glaudžiantį arboretumą. Kol kas medinės skulptūros gerokai „praauga“ sodintus medžius.
Arboretumo vartus sukūrė simpoziumo koordinatorius iš Prienų Algimantas Sakalauskas
Ant miškų šiukšlintojų šaukiančią miško dvasią sukūrė troškūnietis Žilvinas Kriaučiūnas
Unikalus arboretumas su skulptūromis, 1,2 km ilgio pažintinis miško takas ir muziejus jau sulaukia daug lankytojų.
Straipsniui panaudota medžiaga iš svetainių:
Guobis R. Miško monais viliojantys Troškūnėliai. — Anykšta, 2009, gegužės 21 d. — Nr. 58. — p. 5. — (Pastogė)
http://www.amu.lt/?cid=24
http://www.xxiamzius.lt/numeriai/2008/05/28/kult_01.html
Nuotraukos A. Deveikienės
Straipsnis paimtas iš wiki principu kuriamos gyvos krašto enciklopedijos www.grazitumano.lt. Visą straipsnį galite rasti čia.