Danielė BAUKUTĖ
Būtent tokiu nusikaltimu Lietuvos generalinę prokuratūrą bei valstybinį kaltintoją Rolandą Tilindį po pralaimėto Apeliacinio Teismo apkaltino buvę Pasienio policijos departamento pareigūnai Ričardas Jakumas, Deivis Šerelis, Sergejus Nebračnas bei buvęs Vilniaus teritorinės muitinės pareigūnas Gintaras Kasperavičius. Teismas atmetė už dokumentų klastojimą ir itin didelę naftos produktų kontrabandą nuteistų vyrų skundus ir paliko galioti Vilniaus apygardos teismo nuosprendį, kuriuo G. Kasperavičius nuteistas pusketvirtų, R. Jakumas 3 metų ir 3 mėnesių, o D. Šerelis bei S. Nebračnas - 3 metų laisvės atėmimo bausmėmis. Visiems pareigūnams 5 metams atimta teisė dirbti teisėsaugos sistemoje.
Mįslingi benzino keliai
Nuo šios istorijos pradžios praėjo jau daugiau nei penkeri metai.
1995-ųjų rudenį lietuviška įmonėlė "Link" iš Latvijoje registruotos ofšorinės firmos dideliais kiekiais pirkdavo A-76, A-98 markės degalus. Nors "Link" neturėjo licencijos eksportuoti naftos produktus, tačiau "šlamantieji" visur atverdavo duris. Matyt, ne už ačiū Turmanto poste dirbę muitininkai krovinį praleisdavo iki Panerių stoties, kur jo jau laukdavo G. Kasperavičius. Iš liudytojų parodymų aiškėja, kad šis pareigūnas buvo itin "uolus" - darbe pasirodydavo net per atostogas, o kartą vidurnaktį išvažiavo net iš draugo gimtadienio...
Atvykus sąstatui, G. Kasperavičius iš geležinkelio darbuotojų paimdavo importo dokumentus ir uždėdavo spaudą "Iškrauti leidžiama". Tuo pat metu buvo tvarkomi ir kiti reikalingi popieriai - nauji krovinio muito sumokėjimo ir leidimo jį gabenti Lietuvos teritorija dokumentai. Viską sutvarkius, lyg iš po žemių išdygdavo Valstybės saugumo departamento pareigūnais apsimetę R. Jakumas, D. Šerelis bei S. Nebračnas ir "konfiskuodavo" visus importo važtaraščius. Taip dingdavo visi įrodymai, jog degalai atgabenti iš užsienio, taigi valstybė netekdavo ir mokesčių. Vėliau, paskutiniame krovinio paskirties punkte tie patys "saugumiečiai" paimdavo ir lietuviškus važtaraščius, o A-76 ir A-98 benzinas būdavo sumaišomas ir tapdavo A-95 kontrabandiniu benzinu. Šitaip 1995 spalio 17 - gruodžio 16 dienomis į Lietuvą buvo įvežta 6 geležinkelio sąstatai, po 40-50 cisternų benzino kiekviename, o mūsų ekonomikai padaryta bene 2 milijonų litų žala.
Jaučiasi esą teisūs
Visi buvę pareigūnai kaltę neigia ir tvirtina, jog bylą jiems "sufabrikavo" Generalinė prokuratūra ir Valstybės saugumo departamentas. Tatai motyvuoja dingusiais bylos lapais. Pasak jų, 18-ajame bylos tome turi būti 239 lapai, o tėra 189, nors net kaltinamojoje išvadoje yra nuorodos į neegzistuojančius bylos lapus.
Taip pat nuteistieji teigia, jog Generalinė prokuratūra klastojo parašus ir pasisavino kontrabandinį benziną, jį pardavė bei išsidalino premijas. Viskas, jų nuomone, buvo daroma buvusio generalinio prokuroro Kazio Pėdnyčios iniciatyva.
- Yra Vyriausybės nutarimas, kad, priėmus išteisinamąjį nuosprendį, išmokėtos premijos turi būti grąžinamos. Tad nejaugi K. Pėdnyčia parduos namą ir atiduos pinigus? - po teismo posėdžio kalbėjo nepatenkinti ekspareigūnai.
Prokuroras atmeta kaltinimus
Prokuroras R. Tilindis visiškai įsitikinęs šio ketverto kaltumu ir atmeta bet kokius jam ir prokuratūrai mestus kaltinimus. Jis sako, kad byloje yra visi lapai, tačiau, spausdinant kaltinamąją išvadą, įsivėlė techninė klaida, neturėjusi jokios įtakos teismų sprendimui. R. Tilindis teigia, jog prokuratūros darbuotojai negavo jokių premijų už parduotą benziną, nes jo realizavimu užsiėmė Šiaulių antstolių kontora ir visos lėšos įplaukė į jų banko sąskaitą.